Μετάβαση στο περιεχόμενο

υαλοτουβλα


giannisat

Recommended Posts

πιστευω οτι ειναι ευκολη η απαντηση σας..

ειναι επιτρεπομενο απο τον νομο σε νεα υπο κατασκευη οικοδομη να βαλω υαλοτουβλο(παραθυρο-οχι ανοιγομενο)στη wc απο την πλευρα ομορου οικοπεδου?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα (αν αυτό δείχνει η οικοδομική άδεια σας), μάλιστα υπό ένα πρίσμα ελαφρύ θα έλεγα θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε υαλότουβλα με οπές - θυρίδες εξαερισμού και ίσως σε πιο προχώ κατασκευές θα μπορούσατε να κάνετε κάποια ανοιγόμενα με πλαίσιο, που όμως αν ποτέ ο γείτονας σας αποφασίσει να χτίσει στο όριο θα μπορούσε να σας τα καλύψει.

..

χ

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο τι κατασκευάζεις, στο τι δείχνει η οικ. αδεια, στο τι σχέσεις υπάρχουν με το γείτονα, και στο πόσο αναστρέψιμη είναι μια κατάσταση όταν γίνει η "στραβή".

 

Κοινώς, κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρεγύρευε...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα (αν αυτό δείχνει η οικοδομική άδεια σας), μάλιστα υπό ένα πρίσμα ελαφρύ θα έλεγα θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε υαλότουβλα με οπές - θυρίδες εξαερισμού και ίσως σε πιο προχώ κατασκευές θα μπορούσατε να κάνετε κάποια ανοιγόμενα με πλαίσιο, που όμως αν ποτέ ο γείτονας σας αποφασίσει να χτίσει στο όριο θα μπορούσε να σας τα καλύψει.

..

 

 

όπως τα ειπε ο arche

 

διοτι,

 

τα υαλότουβλα ειναι δομικα στοιχεια...

Link to comment
Share on other sites

Και τα τούβλα είναι δομικό στοιχείο, αλλά αυτό τι σημαίνει? Ότι αντί για τζάμι, βάζουμε στο φύλλο του επάλληλου τούβλα, και όποτε θέλουμε ανοιγοκλείνουμε τον τοίχο?

 

Λέμε τώρα........

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

η προταση  του arche ηταν....

 

"αυτο που δειχνει η οικοδομικη αδεια"

 και με την οποια συμφωνω απολυτα... [γι αυτο, εξ αλλου, και την παρεθεσα...]

 

υγ

η συζητηση αυτη ...τα λεει  ολα

 

http://www.michanikos.gr/topic/26541-Ανοίγματα-με-υαλότουβλα/?p=393520

 

[για ανοιγοκλειομενους τοιχους...δεν μιλησε κανενας]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, μη θυμώνεις. Το είπα χαριτολογώντας .... εξάλλου έγραψα... "... λέμε τώρα..."

 

Λένε στο χωριό μου... "....δώσε θάρρος στο χωριάτη, να σ' ανέβει στο κρεβάτι..."

 

Εύκολα κανείς "ξεχειλώνει" - το ότι διαβάσει ή του πουν - κατά που τον βολεύει. Τη νομοθεσία δεν τη γνωρίζω, αλλά καλύτερα να είναι προσεκτικός για να μην έχει περιπέτειες...

 

Τώρα το αν επιτρέποντα τα υαλότουβλα, αν θα έχουν οπές κλπ, δεν με πολυνοιάζει.....  Ο φίλος όμως καλύτερα να κρατάει μικρό καλάθι για να μην έχει προβλήματα στο μέλλον.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λες Mech mech? !  Και που οφείλεται ο ισχυρισμός σου? !

Το απευθήνεις σε εμένα που του είπα να βάλει με θυρίδες ή με πλαίσιο?
Τώρα το τι συμβαίνει με τις οικοδομικές άδειες θα μας το πεις εσύ ένας Μηχ. Μηχ. ? !
Αν πρόσεξες ένα του είπα, ότι μπορεί να το βάλει μόνο αν το δείχνει η άδεια.

Αυτό με τις οπές δεν απαγορεύεται από καμία νομοθεσία και κανένα τεχνικό εγχειρίδιο.

Τι λές εσύ τώρα για καλάθια? !
Ο άνθρωπος ρώτησε αν μπορεί να βάλει υαλότουβλα και του είπα και δύο ιδέες παραπάνω.
Αν πρόσεξες του είπα ότι το πλαίσο το παίρνει με κάποιο ρίσκο.
Νομίζω ότι εξυπακούεται οτι αν δεν τα έχει καλά με τον γείτονα δεν θα βάλει ένα πλαίσιο 1χ1 αλλά τι τον εμποδίζει να βάλει 0,40χ0,40 και αν του πούνε τίποτα να πει ότι τα έχει για καθαρισμό?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε θα πω για τις άδειες. Όλοι ξέρουμε τι γίνεται.

 

Arche μην αρπάζεσαι.... Δεν έχω κάτι μαζί σου. Και πως να έχω εξάλλου, δε σε ξέρω. Ας κάνει ότι θέλει ο άνθρωπος.

Edited by FouksMechMech
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.