Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κονταροπριονο βενζινης


goumenitsanos

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα μια βοηθεια απο καποιον εμπειρο.Θελω να αγορασω ενα κονταροπριονο βενζινης για κλαδεμα ελιων εχει καποιος καποια εμειρια απο αυτα;Δεν ξερω τι να διαλεξω τηλεσκοπικο η σταθερο ποιες οι διαφορες.Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

To τηλεσκοπικό όπως λέει και η λέξη είναι πτυσσόμενο, μεταβλητού μήκους δηλαδή. Υπερέχει στο ότι δε πιάνει χώρο, μεταφέρεται ευκολότερα και προσαρμόζεται στο βέλτιστο μήκος γιατί και το πολύ μακρύ κοντάρι αν το δέντρο είναι κοντό μάλλον μειονέκτημα είναι. Υποθέτω όμως ότι θα έχει απώλειες ισχύος σε σχέση με το αντίστοιχο σταθερού μήκους. Το ερώτημα είναι αν πραγματικά χρειάζεσαι ένα τόσο μακρύ κοντάρι ώστε να μπεις στο δίλημμα αυτό. Εξαρτάται κι από το αν έχεις ήδη συμβατικό αλυσοπρίονο και αν θες να βολευτείς και για το πριόνισμα καυσόξυλων. Θα σου πρότεινα λοιπόν να μη πάρεις τίποτα από τα δύο, αλλά να πάρεις ένα πολυμηχάνημα, ώστε να μπορείς στον ίδιο κινητήρα να συνδέεις και αλυσοπρίονο και χορτο-θαμνο-κοπτικό που χρειάζεται οπωσδήποτε στο μάζεμα της ελιάς. Αυτό σίγουρα δε θα χει πολύ μεγάλο μήκος (2 μέτρα περίπου) αλλά θα σε καλύπτει για τα περισσότερα δέντρα που διακλαδίζονται το πολύ στα 3 μέτρα και θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να τεμαχίσεις και τα κλαδιά σε καυσόξυλα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα σεβη μου Γιωργο

βενζινοπριονο κλαδεματος εχω αλλα θελω να αποφυγω το ανεβα κατεβα της σκαλας.Οι ελιες μου φτανουν και 4.5 μετρα οποτε ψαχνοντας λιγο με το μηκος το λιγοτερο που θελω πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2,80 μετρα.Σχετικα αυτο που ειπες απωλεια ισχυος δεν το ειχα υποψιν και βλεπω οτι εχεις δικιο,επισης το μεγαλο μηκος εχει και πολυ ταλαντωση.Το κακο με αυτα ειναι οτι τα κονταροπριονα με μεγαλο μηκος ειναι και τα ακριβοτερα μιλαμε 600 με 700 ευρω.Απλα ηθελα να ξερω μηπως εχει χρησημοποιησει καποιος απο εδω μεσα για να βγαλω μια σχετικα σωστη γνωμη.Οπως και να χει σε ευχαριστω για τις λεπτομερειες που δεν ειχα σκεφτει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ερώτημά σου είναι αν θα πάρεις κοντάρι σταθερού ή μεταβλητού μήκους, ή το αν θα πάρεις γενικώς πριόνι με κοντάρι αλλιώς θα συνεχίσεις με το συμβατικό αλυσοπρίονο?

 

Για λόγους ασφάλειας θα σου συνιστούσα να πάρεις οπωσδήποτε κάποιο πριόνι με κοντάρι γιατί το συμβατικό δεν έχει φτιαχτεί για να το παίρνεις αγκαλιά και να σκαρφαλώνεις σε δέντρα. Όχι ότι με το κοντάρι θα καταργηθεί τελείως η σκάλα, τουλάχιστον όμως θα εργάζεσαι σε απόσταση ασφαλείας από την αλυσίδα και θα ανεβοκατεβαίνεις λιγότερα σκαλοπάτια.

 

Έχω ένα πολυμηχάνημα με συνολικό μήκος 2.10 και με καλύπτει πλήρως για το μάζεμα της ελιάς και όχι μόνο. Αποτελείται από 2 κομμάτια, τον κινητήρα και το κοντάρι με την κεφαλή κοπής. Επιδέχεται εξάρτημα επιμήκυνσης άλλο ένα μέτρο αλλά δε το έχω αγοράσει.

 

Δυστυχώς και το πολυμηχάνημα αυτό (μηχανή + κοντάρι + αλυσίδα) είναι της τάξης των 600 ευρώ απλά έχει το καλό πως δέχεται κι άλλα εξαρτήματα και δε χρειάστηκε για το καθένα από αυτά να αγοράσω ξανά τον κινητήρα που κάνει περίπου 300 ευρώ. Το αντίστοιχο "τηλεσκοπικό" μου φάνηκε πολύ επαγγελματικό, για εξειδικευμένες περιπτώσεις. Ίσως εσύ τέτοιο να χρειάζεσαι, αλλά δες και το άλλο του μέσου μήκους μήπως σε εξυπηρετεί καλύτερα. 

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα και μεχρι 2,80 δουλευεις δεν θες παραπανω.Ε αν και θελεις λιγο ποιο πανω αντε ανεβαινεις 2-3 σκαλια εισαι πολυ σωστος.Εχω ενα αλλο ερωτημα.Ειναι ευκολο να βαλεις την προεκταση,θελει μεγαλη προετοιμασια;Δηλ αν χτειστω να βαλω προεκταση επειδη η ελια ειναι πολυ μεγαλη θελει πολυ χρονο η εγκατασταση;Ευχαριστω Γιωργο πραγματικα με βοηθησες παρα πολυ

 

http://agrotikistegi.gr/products-mainmenu-64?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4358&category_id=27

 

http://www.justshop.gr/product/13/505,500/13788/venzinokinito-kontaroporiono-spartan-pss-26--eidika-sxediasmeno-gia-kladema-kai-araiwsi-dentrwn.html

 

http://www.e-toolsmarket.com/kontaropriono-venzinokinito-4-5m-energreen-bc450-56557.html

 

http://www.car.gr/parts/view/4611228/

Edited by goumenitsanos
Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά που αναφέραμε, με τα οποία παίρνεις τα καλύτερα πριόνια του κόσμου, η εναλλαγή των εξαρτημάτων είναι πανεύκολη, με συνδέσμους που σφίγγουν με το χέρι και διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα. Για πιο φτηνές μάρκες δε ξέρω

 

Αναρωτιέμαι αν τα 4.50 μέτρα ύψος που μου ανέφερες είναι ύψος κορμού μέχρι τη διακλάδωση ή το συνολικό ύψος του φυτού. Εμάς μας ενδιαφέρει το ύψος μέχρι τη διακλάδωση, διότι το παραπάνω μπορείς να το κόψεις (τηρώντας φυσικά κάποιους κανόνες) και να φέρεις το δέντρο στα μέτρα σου, ανακουφίζοντας το κιόλας από γηρασμένους κλάδους.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία και προσοχή με τα μέτρα ασφαλείας!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα ηλεκτρικο κονταροπριονο black&decker, το οποιο κοστισε μονο 100-120 ευρω. Δεν συγκρινεται με το βενζινοκινητο, ουτε σε δυναμη ουτε σε βαρος(πιο αδυναμο πιο ελαφρυ), και το πηρα για τα απροσιτα κλαδια που δεν φτανω ακομα και αν ανεβω στην ελια. Κοβει μια χαρα και αξιζει τα λεφτα του. Θα σου προτεινα να δεις απο κοντα κονταροπριονα για να καταληξεις, και αν ειναι δυνατον να δοκιμασεις κιολας, γιατι τα λεφτα ειναι αρκετα και ειναι κριμα να παρεις κατι που δεν σου κανει

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα στα ηλεκτρικά είναι πόσο αντέχουν οι μπαταρίες και αν ξεθυμαίνουν με τον καιρό. Από κάτι κουρευτικές μηχανές έχω κακή εμπειρία. Μετά από λίγο καιρό θέλουν συνέχεια φόρτιση και σε λίγα λεπτά αδειάζουν. Οπότε πήρα μία που να δουλεύει με μπρίζα και ησύχασα. Το ίδιο και τα πριόνια. Αν είναι με μπαλαντέζα οκ. Αλλά η μπαλαντέζα έχει περιορισμένη εμβέλεια. Εγώ ηλεκτρικό πριόνι θα παιρνα για χρήση σε εσωτερικούς χώρους που δεν επιτρέπονται τα καυσαέρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.