Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση Α/Θ – Δοχείου αδράνειας


kitaros

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά με όσα έχω διαβάσει σχετικά με τον προτεινόμενο τρόπο χρήσης της Α/Θ. Για διαμέρισμα 120τμ έχω μια Α/Θ Daikin. Δίπλα από την εσωτερική μονάδα έχει τοποθετηθεί ένα δοχείο αδράνειας (αν δεν κάνω λάθος έτσι ονομάζεται – είναι σαν τη μπουκάλα που έχουν οι δύτες σε μέγεθος) η οποία έχει πάνω ένα θερμοστάτη που «ανοιγοκλείνει» την ηλεκτροβάνα.

 

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια θερμοκρασία θα πρέπει να έχω ρυθμισμένο τον θερμοστάτη του δοχείου αδράνειας.

 

Επίσης, αφού ορίσω τον θερμοστάτη, με ποιο τρόπο είναι καλύτερο να λειτουργώ/ρυθμίζω την Α/Θ; Ρυθμίζοντας μια σταθερή θερμοκρασία για τον εσωτερικό χώρο και «ανεβοκατεβάζοντας» τη θερμοκρασία νερού; Ρυθμίζοντας και τις δύο τιμές ταυτόχρονα?

 

Τέλος, αν έχω καταλάβει σωστά καλό είναι να αποφεύγω τις εκκινήσεις στην Α/Θ και να επιδιώκω τη συνεχή λειτουργία. Σωστά;

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απευθύνεσαι στον άνθρωπο που στην εγκατέστησε;αυτός γνωρίζει καλύτερα απο τον καθένα την περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απευθύνεσαι στον άνθρωπο που στην εγκατέστησε;αυτός γνωρίζει καλύτερα απο τον καθένα την περίπτωση σου.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Γι' αυτό το λόγο προσπαθώ μόνος να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες να κάνεις ατέρμωνες δοκιμές, με αβέβαιο αποτέλεσμα, και με δεδομένο ότι επένδυσες αρκετά χρήματα στην α/θ για να έχεις οικονομία στην θέρμανση, είναι απαραίτητο να ζητήσεις την βοήθεια μηχανολόγου.... Σε κάθε άλλη περίπτωση ή δεν θα εκμεταλευτείς την οικονομία που παρέχει η α/θ ή δεν θα ζεσταθείς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.