Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κεντρική θέρμανση


Recommended Posts

 Καλησπέρα.Τι γίνεται στη περίπτωση που δεν υπάρχει μελέτη για την κεντρική θέρμανση τόσο στη πολεοδομία όσο στη νομαρχία αλλά και στην εταιρεία που εκδίδει κοινόχρηστα και ειδικότερα στο πινάκιο για την θέρμανση αναγράφει κάτι αριθμούς π.χ 72 το διαμέρισμα τάδε 45 το διαμέρισμα τάδε κ.λ.π. Καλώντας έκτακτη γενική συνέλευση μου παρουσίασε ο διαχειριστής ένα απλό χαρτί πού δεν ήξερε ούτε ο ίδιος τι αναγράφει ή έκανε ότι δεν ήξερε  αυτό το χαρτί που ήταν χωρίς σφραγίδα και προφανώς το είχαν φτιάξει μαζί με κάποιους άλλους συνιδιοκτήτες και μου είπε ότι η μέτρηση γίνεται με Τ.Μ..
Ρωτώντας τον αν υπάρχει απόφαση γενικής συνέλευσης και ζητώντας αντίγραφο με ειρωνεύτηκε. και μου είπε ότι η συμφωνία ήταν προφορική.
Όμως σε έρευνα που έκανα στο υποθηκοφυλακείο, διαπίστωσα ότι εκεί έχουν δηλωμένα περισσότερα τετραγωνικά,από αυτά που αναγράφονται στο χαρτί το οποίο μου έδειξαν,κάτι που αποδεικνύεται και από τον κανονισμό, να σημειωθεί ότι εμένα ενώ έχω 74 Τ.Μ, μου έχουν προσθέσει δυο Τ.Μ.
Ερώτηση

1 υπάρχει κάποιος μηχανολόγος μηχανικός να κάνω μέτρηση στο δικό μου διαμέρισμα,διότι αν και ψηφίσαμε υπέρ σύνταξης νέας μελέτης  τώρα κάποιοι δεν θέλουν να γίνει αυτή.
 2 Τι ενέργειες μπορώ να κάνω βάσει νόμου;
Είναι υπεύθυνη εκτός των συνιδιοκτητών και η εταιρεία που εκδίδει τα κοινόχρηστα και συν της άλλης προμηθεύει όλα αυτά τα χρόνια με πετρέλαιο την πολυκατοικία;  Η πολυκατοικία είναι του 1969.

Link to comment
Share on other sites

 1 υπάρχει κάποιος μηχανολόγος μηχανικός να κάνω μέτρηση στο δικό μου διαμέρισμα,διότι αν και ψηφίσαμε υπέρ σύνταξης νέας μελέτης  τώρα κάποιοι δεν θέλουν να γίνει αυτή.

 

Εδώ κάτι βρωμάει.

Link to comment
Share on other sites

αφου  λες  οτι  υπαρχει κανονισμος...οι δαπανες επιμεριζονται αποκλειστικα με βαση τον κανονισμο...

και  δεν αλλαζουν παρα μονο μετα απο καποια τυπικη  διαδικασια..[.που δεν ειναι του παροντος]

 

το μονο που μπορεις να ελεγξεις ειναι

αν τα ποσοστα του κανονισμου ειναι  ιδια  με  τα ποσοστα της καταστασης πληρωμης κοινοχρηστων..

Link to comment
Share on other sites

αφου  λες  οτι  υπαρχει κανονισμος...οι δαπανες επιμεριζονται αποκλειστικα με βαση τον κανονισμο...

και  δεν αλλαζουν παρα μονο μετα απο καποια τυπικη  διαδικασια..[.που δεν ειναι του παροντος]

 

το μονο που μπορεις να ελεγξεις ειναι

αν τα ποσοστα του κανονισμου ειναι  ιδια  με  τα ποσοστα της καταστασης πληρωμης κοινοχρηστων..

Στον κανονισμό λέει ότι η σύνταξη μελέτης για την κεντρική θέρμανση εκκρεμεί, αλλά δεν έγινε ποτέ,μόνο που εμένα μου έλεγαν ότι μελέτη  μηχανολόγου μηχανικού υπάρχει και μου έδειχναν την συγκεντρωτική κατάσταση που αναγράφει πιθανών κάποια τετραγωνικά μέτρα που ακόμα και έτσι να είναι από έρευνα στο υποθηκοφυλακείον  διαπίστωσα ότι οι ιδιοκτήτες των άλλων διαμερισμάτων έχουν πολλά περισσότερα από αυτά που δηλώσαν για την κεντρική θέρμανση  ,επίσης στη συγκεντρωτική στο συγκεκριμένο κομμάτι δεν υπάρχει Μ 1000 ΑΛΛΆ 967.50 συν της άλλης στο πρώτο και στον τέταρτο όροφο έχουν αποσυνδεθεί μόνιμα από την κεντρική θέρμανση και χρησιμοποιούν κλιματιστικά, και χωρίς μάλιστα την έγκριση της Γ.Σ.  Επειδή δηλώνεται νομικός μήπως αυτό λέγεται απάτη ; Διότι τη δουλειά έχουν τα 967.50 από την στιγμή που δεν υπάρχουν χιλιοστά αλλά Τ.Μ. ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΤΈΟΝ ΜΙΛΆΜΕ ΓΙΑ 23 ΔΙΑΜΈΡΙΣΜΑΤΑ ακόμα και γκαρσονιέρες να είναι δεν βγαίνουν τα κουκιά.... Η κατά την γνώμη σας τι κυρώσεις έχουν διότι έχω υποστεί οικονομική ζημία. Στον προηγούμενο συνομιλητή απαντώ ότι ναι βρωμάει και πολύ ! Επαναλαμβάνω ότι επειδή το φόρουμ έχει ειδικότητα για μηχανολόγους μηχανικούς όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου διότι θέλω να κάνω μέτρηση στο διαμέρισμά μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ δύσκολο να μετρήσεις 23 διαμερίσματα και γκαρσονιέρες, στο υπογράφω προσωπικά, ότι δεν θα βγάλεις άκρη. Θα πελαγώσεις και τζάμπα θα τρέχεις με Μηχανολόγους και θα τσακώνεσαι με ιδιοκτήτες.

Το 1969, γίνοντουσαν κάπως ''χοντρικά'' τα πράγματα και καταλαβαίνεις, ότι δύσκολα θα καταφέρεις εσύ το 2014, όταν μάλιστα κάποιοι ιδιοκτήτε διαφωνούν.

Οι λόγοι που μπορούν κάποιοι ιδιοκτήτες να διαφωνούν θα μπορούσε να είναι καταρχήν οι οικονομικοί.

Η εταιρία των κοινοχρήστων το πιθανότερο ότι δεν έχει ευθήνη γιατί αυτοί δεν μεσολαβούσαν ενημερωνόντουσας από ιδιοκτήτη σε συνεργασία με Μηχανικό.

Καλύτερα να πεις τους λόγους και να επεξηγήσεις "γιατί ζημιώνεσαι" (?) γιατί με 23 διαμερίσματα και μεσολάβηση 45 χρόνων σχεδόν δεν θα βρεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

 

Εξήγησα ακριβώς τι συμβαίνει  δλδ αποκρύπτουν  Τ.Μ. ΚΑΙ ΈΧΟΥΝ ΒΆΛΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ τ.μ. σε εμένα,από εκεί και πέρα αν και ψηφίσαμε υπέρ της νέας σύνταξης μελέτης από μηχανολόγο μηχανικό έστω και οριακά τώρα αρνούνται αν και υπάρχει αποθεματικό από περιουσιακό στοιχείο της πολυκατοικίας, πρώην θυρωρείον . Τώρα κανείς δεν μου απαγορεύει να μετρήσω το δικό μου διαμέρισμα, ας φέρουν τεχνικό σύμβουλο .Κύριοι δεν αγόρασα διαμέρισμα για να πληρώνω την θέρμανση άλλων, αφήστε που το περί ιδανικού μεριδίου πάει περίπατο .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες νέα μελέτη, ενοείς βάσει χώρων?

Να υπολογιστούν νέα σώματα?

Και να βρει μονώσεις αν μπαίναν το 1969?

Και την κάνατε.

Θα βάλετε νέο λέβητα και νέα σώματα?

Σε μια οικοδομή που 99% δεν έχει μόνωση.

Και επειδή σου γράψαν 76τμ αντί 74.

Δηλαδή μιλάμε για μια διαφορά της τάξης των 3 - 4 e to χειμερινό μήνα.

Και φυσικά ελεύθερη είσαι και οτι θες κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες νέα μελέτη, ενοείς βάσει χώρων?

Να υπολογιστούν νέα σώματα?

Και να βρει μονώσεις αν μπαίναν το 1969?

Και την κάνατε.

Θα βάλετε νέο λέβητα και νέα σώματα?

Σε μια οικοδομή που 99% δεν έχει μόνωση.

Και επειδή σου γράψαν 76τμ αντί 74.

Δηλαδή μιλάμε για μια διαφορά της τάξης των 3 - 4 e to χειμερινό μήνα.

Και φυσικά ελεύθερη είσαι και οτι θες κάνεις.

Μιλάμε για χειμερινή σεζόν και όχι για χειμερινό μήνα, βέβαια αν θέλετε σας τα χαρίζω τα δύο Τ.Μ. Επίσης πως σας φαίνεται αν είχα και άλλο διαμέρσμα και αντί για 73.20 Τ.Μ. δήλωνα 45 Τ.Μ. για να πληρώνω ποιό λίγα χειμερινή σεζόν ; Τέλος πάντων ένας μηχανολόγος μηχανικός γνωρίζει τι ακριβώς θέλω και σεβόμενη τους κανόνες του φόρουμ δεν θα απαντώ σε ερωτήσεις άνευ ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι μας φαίνεται σωστό και τι όχι, εννοείται πως όλα πρέπει να είναι υπολογισμένα σωστά. Αφού λες οτι έχετε ψηφίσει να γίνει σύνταξη μελέτης τότε προχώρα και άσε να λένε οτι θέλουν. Αν δεν είχατε ψηφίσει θα έλεγα να μην κάνετε τίποτε. Και αν τυχόν δημιουργήσουν προβλήματα και κωλύματα για την εφαρμογή και την αναγραφή των σωστών τμ τότε πρέπει να γίνει προσφυγή σε δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι μας φαίνεται σωστό και τι όχι, εννοείται πως όλα πρέπει να είναι υπολογισμένα σωστά. Αφού λες οτι έχετε ψηφίσει να γίνει σύνταξη μελέτης τότε προχώρα και άσε να λένε οτι θέλουν. Αν δεν είχατε ψηφίσει θα έλεγα να μην κάνετε τίποτε. Και αν τυχόν δημιουργήσουν προβλήματα και κωλύματα για την εφαρμογή και την αναγραφή των σωστών τμ τότε πρέπει να γίνει προσφυγή σε δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.