Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δηλαδή υπολογίζω τη νόμιμη αμοιβή όπως παλιά είτε με ΕΤΑ = 112,50 βάσει της Υ.Α. είτε βάσει συστήματος ΤΕΕ με ΕΤΑ = 118 σωστά?

 

Και αυτή είναι η αμοιβή που πρέπει να μου επιδικαστεί καθότι έχω ολοκληρώσει το σύνολο των μελετών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΦΕΜ υπολογιζεται παντα επι του παραστατικου.

Ασχετως σε ποιο νομο της Ελλαδας εισαι.. :smile:

 

Οι συναδελφοι καλα θα κανουν να πατησουν ποδι, αν τους ζητανε το ΙΔΙΩΤΙΚΟ συμφωνητικο.

terry σε ποιο παραστατικό αναφέρεσαι 

Μήπως στην Α.Π.Υ?

(μα η αμοιβή  μπορεί να είναι και σε δόσεις! οπότε και οι Α.Π.Υ αντίστοιχες)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά τερρυ.....σιχάθηκα τα λαμόγια συναδέλφους που "κλέβουν" πελάτες με τυράκι το πρόστιμο του 4178.......

 

1300 τ.μ. αυθαίρετα του 2007 σε ξενοδοχείο εκτός σχεδίου με σωστό πρόστιμο 191.000 και το λαμόγιο το βγάζει 98.000!?!?!? (Παίρνοντας τα τ.μ. της δικής μου δήλωσης με δόλο)

 

Ο μόνος τρόπος να τα κατεβάσω τόσο, είναι να μη βάλω κανένα συντελεστή Υ.Υ.,Υ.Κ. , να δηλώσω τη δήθεν Σοφίτα με μειωτικό και να βάλω %Υ.Δ. <50%.....έλεος .

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να το γραψω καλυτερα, "επι της τιμολογημένης αμοιβης".

1ον Η φορολογικη νομοθεσια αναφερει οτι κοβεις το παραστατικο οταν θα ολοκληρωθει η εργασια. Αρα υποχρεουσε να κοψεις ενα παραστατικο.

2ον Ακομα και περισσοτερα παραστατικα να εχεις πχ ενα για Τοπογραφικο, ενα στατικα, ενα για αρχιτεκτονικα, μπορεις να πληρωσεις ενα ΦΕΜ για το συνολο της αμοιβης.

 

Για να το ξεκαθαρισουμε.

Το ΦΕΜ υπολογισεζαι επι της αμοιβης που θα λαβεις και θα τιμολογησεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Τέρρυ για το ΦΕΜ και για το κατά πόσο πάει το συμφωνητικό στην ΥΔΟΜ

 

Οι κρατήσεις βέβαια πάνε θεωρητικά επί της νόμιμης αμοιβής,ωστόσο στην οικεία ΥΔΟΜ, ζητάνε κρατήσεις επί της συμφωνηθείσας (?) ...δε με χαλάει ....πάντως είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για να το γραψω καλυτερα, "επι της τιμολογημένης αμοιβης".

1ον Η φορολογικη νομοθεσια αναφερει οτι κοβεις το παραστατικο οταν θα ολοκληρωθει η εργασια. Αρα υποχρεουσε να κοψεις ενα παραστατικο.

2ον Ακομα και περισσοτερα παραστατικα να εχεις πχ ενα για Τοπογραφικο, ενα στατικα, ενα για αρχιτεκτονικα, μπορεις να πληρωσεις ενα ΦΕΜ για το συνολο της αμοιβης.

 

Για να το ξεκαθαρισουμε.

Το ΦΕΜ υπολογισεζαι επι της αμοιβης που θα λαβεις και θα τιμολογησεις.

Terry

Αρχικά είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται το συμφωνητικό

γιατί θεωρούσα ότι η ΥΔΟΜ σου έβλεπε τη δηλωθείσα ως "συμφωνηθείσα" στα έντυπα αμοιβών του συστήματος ΤΕΕ

αλλά τώρα σχετικά με την προσκόμιση ΑΠΥ διαφωνώ (δεν κατοχυρώνει πλέον τον υπάλληλο της ΥΔΟΜ και κακώς κατά τη γνώμη μου το δέχεται ) 

Link to comment
Share on other sites

αλλά τώρα σχετικά με την προσκόμιση ΑΠΥ διαφωνώ (δεν κατοχυρώνει πλέον τον υπάλληλο της ΥΔΟΜ και κακώς κατά τη γνώμη μου το δέχεται )

 

 

Δεν το καταλαβα αυτο.

Εγραψα εγω οτι προσκομιζω την ΑΠΥ?

 

 

Αρχικά είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται το συμφωνητικό

γιατί θεωρούσα ότι η ΥΔΟΜ σου έβλεπε τη δηλωθείσα ως "συμφωνηθείσα" στα έντυπα αμοιβών του συστήματος ΤΕΕ

 

 

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι συμφωνητικο πρεπει να συντασεται για καθε εργασια.

Αρα συμφωνητικο χρειαζεται.

Αυτο ομως δεν υπαρχει υποχρεωση να παει στην ΥΔΟΜ.

Ασφαλως η ΥΔΟΜ ελεγχει βασει της συμφωνηθεισας που φαινεται στο εντυπο των αμοιβων απο το συστημα του ΤΕΕ.

 

 

 

Οι κρατήσεις βέβαια πάνε θεωρητικά επί της νόμιμης αμοιβής,ωστόσο στην οικεία ΥΔΟΜ, ζητάνε κρατήσεις επί της συμφωνηθείσας (?) ...δε με χαλάει ....πάντως είναι λάθος.

 

 

To ΦΕΜ δεν ειναι κρατηση.

Αν υπολογιζουν τις κρατησεις επι της συμφωνηθεισας κανουν τεραστιο λαθος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...κολλησα... :shock:

Δηλωνω στο συστημα συμφωνηθησα αμοιβη πχ 1000 ευρω

1. Στο εντυπο της Εθνικης βαζω 1000+ φπα=1230    ή    813+φπα = 1000  ;

2. Οταν κοβω ΑΠΥ βαζω παλι τα ιδια αντιστοιχα; 1000+ φπα=1230    ή    813+φπα = 1000

Link to comment
Share on other sites

Στο συμφωνητικό τι έχεις γράψει?

Στο σύστημα του ΤΕΕ δηλώνεις την καθαρή συμφωνηθείσα και τον αντίστοιχο ΦΠΑ

Τα ίδια γράφεις και στην ΑΠΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.