Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμος αγορας αντλιας γεωτρσησης


GEORGE4a

Recommended Posts

Καλησπερα.

Χρειαζομαι να αγορασω μια αντλια για το χωραφι μου για να ποτιζω τα δεντρα το συνολο ειναι 600.

Σκεφτομαι να παρω μια αντλια γεωτρησης επειδη το νερο δεν ειναι πολυ κααθρο.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να υπολογισω τι κυβικα χρεαιζομαι ωστε να ποτιζονται ολα τα δεντρα.

Τα δεδομενα μου ειναι τα εξης,το νερο θα το περνω απο μια λιμνη σε αποσταση 200 μετρα απο την ακρη του χωραφιου μου, απο την λιμνη θα σηκωνεται στα 10 μετρα υψος και μετα θα φευγει σε ευιθεια 200 μετρα.

Το χωραφι σε διασταση ειναι μηκος 120 και πλατος 55 μετρα.

Τα δεντρα ειναι σε 14 σειρες των 110 μετρων με σωληνα φ16 και καθε σειρα εχει 50 δεντρα. Τα μπεκ ειναι σταγονιδια με 0,5 bar μου δινουν 3,9 λιτρα την ωρα.

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

 

Link to comment
Share on other sites

βεβαια,

η ποσοτητα του νερου εξαρταται απο  την ηλικια των  δενδρων, την ποικιλια τους, την εποχη κλπ συνθηκες

σιγουρα καποιος θα απαντησει

 

ερωτημα

 

το θεμα της αδειοδοτησης με την  150559/2011 αποφαση....το ειδες??

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πες μας το ειδος του δεντρου και την ηλικία του. Το Φ16 δεν ειναι κατάλληλο για αυτή την εφαρμογή γιατί βγάζει λίγο νερο για δεντρα, τα 110μ αλλωστε ειναι πολυ μεγαλη αποσταση για σταλλακτη Φ16. Επίσης 50δέντρα σε 110μ= 1δεντρο/2μ δεν ειναι πυκνή η φύτευση? Τέλος για άρδρευση από λίμνη θές αδειοδότηση όπως προαναφέρθηκε για να πάρεις ηλεκτρικό ρεύμα. Εναλλακτικά μπορείς με βενζινοκίνητη αντλία. Θα χρειαστείς φίλτρο (υδροκυκλωνικό κυρίως) για να μην φραζουν οι σταλλακτες από την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Διορθωση δεν ειναι ακριβως λιμνη ειναι τυπου λιμνης.απλως ειναι μεγαλος λακος με νερο εχει συνεχεια νερο περνουν και αλλοι νερο με τρακτερ ομως.

Τα δεντρα ειναι μικρα ενος ετους και ειναι πυκνης φυτευσης.

εχω μια αντλια με βενζινη στελνει νερο σε δεξαμενες(αργη να της γεμιση ειναι 2hp 15 μετρα μανοτρικο με φ25 στελνει σε 320 μετρα περιπου) και απο εχει με αντλια μισο ιππο 40 μετρα μανομετρικο 2,4 κυβικα ποτιζα τα δεντρα με φ16.

εχω διακλαδωτη σε καθε τρεις γραμμεςφ16 με φ25 λαστιχο και ποτιζει της 8 γραμμες αρκετα καλα.

Απλως τωρα θελω να καταργησω της δεξαμενες και να της συνδεσω απευθειας με την ανλτια.

Edited by GEORGE4a
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα είδη δέντρων και την ηλικία τους χρειαζόμαστε και θερμοκρασίες, ταχύτητες ανέμου, πορώδες εδάφους, υδραυλική αγωγιμότητα και ηλεκτρική αγωγιμότητα ύδατος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνετε λύση από εμπειροτεχνίτη, ψάχνετε σε λάθος μέρος.

 

Αν ψάχνετε λύση από μηχανικό, η λύση αυτή προκύπτει από υπολογισμούς και σχέδιο και δεν νομίζω ότι κάποιος μηχανικός θα ασχοληθεί στο forum δωρεάν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.