Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμο κτίσμα σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο


kgkoul

Recommended Posts

Έχω ένα κτίσμα με νόμιμη άδεια του έτους 1955 (όχι προ του '55) σε οικόπεδο 55 τ.μ. η παρέκλιση είναι 70 τ.μ. προ του 63. θέλω να κάνουν οι πελάτες μου κάποιες αλλαγές. Κατέθεσα άδεια μικρής κλίμακας και μου την γύρισαν πίσω και τώρα που κατέθεσα κανονική άδεια με όλες της μελέτες πάλι μου γύρισαν πίσω τον φάκελο.

Υπάρχει τρόπος να βγει νέα άδεια (για κουφώματα, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κ.τ.λ) για νόμιμο κτίσμα αλλά σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο ΤΕΕ στο τμήμα ΓΟΚ και μου είπαν για λόγους υγιεινής και χρήσης αλλά στην πολεοδομία δεν το δέχονται. Ποιά είναι η νομοθεσία για λόγους υγιεινής και χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΕΧΩΔΕ 55017/3562/2579/85/98 : Εφαρμογή των διατάξεων του β'εδαφίου της παρ. 4 του άρθρου 36 του Ν.1337/83 που αναφέρεται στις διατάξεις των άρθρων 1 έως και 5 του Ν.5269/1931

 

Εχοντας υπόψη:

 

1. Τις διατάξεις του άρθρου 27, παρ. 2 του Ν. 1577/85 "Περί ΓΟΚ"

2. Τις διατάξεις του δευτέρου εδαφίου της παρ. 4 του άρθρου 36 του Ν. 1337/85.

3. Τις διατάξεις των άρθρων 1 έως και 5 του Ν.5269/1931

4. Το υπ'αρ. ΔΤΕ/8291/901/19.3.97 έγγραφο της Δ/νσης Τοπογρ. Εφαρμογών

5. Το υπ'56595/12.9.97 έγγραφο της ΔΟΚΚ/β.

6. Την από 12/2/98 αίτηση κ. Αγγέλου Αρναούτογλου (αρ. πρωτ. 51237/98)

7. Την από 3.3.1998 σχετική με το θέμα εισήγησης της καθ'ύλην αρμοδίας Δ/νσης Οικοδομικού και Κτιριοδομικού Κανονισμού

8. Την από 26.3.1998 γνωμοδότηση του κεντρικού Συμβουλίου Χωροταξίας Οικισμού και Περιβάλλοντος (Συνεδρία 6 πράξη 22)

 

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

 

Οτι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 36, παρ. 4 του Ν.1337/83 για τα ήδη υπάρχοντα προ της 14ης 3.83 εγκεκριμένα σχέδια πόλεων, εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 1 έως και 5 του Ν.5269/1931 μόνο για επισκευές για λόγους υγιεινής και χρήσης του κτιρίου και όχι για ριζικές επισκευές.

Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος έχει σχέδια αρχιτεκτονικά και τοπογραφικό χωρίς όρους δόμησης που τυχόν να ίσχυαν τότε. πρέπει να είναι από τις πρώτες άδειες της πολεοδομίας εδώ. Επειδή είμαι "νέος" σε αυτή την "κοινότητα" δεν ξέρω αν μπορώ να προσθέσω ένα ερώτημα. αν το πάω ως αλλαγή χρήσης? Ή δεν επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε αυτό το κτίσμα?

Σας ευχαριστώ παντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά δικαιολογία σου γύρισαν πίσω την άδεια μικρής κλίμακας;

 

Αυτά που χρειάζονται είναι μόνο:

 

1 ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

2 ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ

3 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ

4 ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

5 ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Ν1599/86 ΑΝ ΤΟ ΚΤΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΟΥ '55

 

Aφού σου αρνούνται, οφείλουν να τεκμηριώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα αλλάχθούν τα εξωτερικά κουφώματα πρέπει να βγει νέα άδεια, καθώς και οι μετατροπές σε ηλεκτολογικά και υδραυλικά δεν μπορούσαν να είναι τόσο απλές. Το θέμα είναι με την κανονική άδεια που κατέθεσα..

ΓΟΚ άρθρο 22 παρ 1 (λόγους χρήσης και υγιεινής σε νόμιμα κτίσματα)

ΓΟΚ άρθρο 23 παρ 1 (νόμιμα κτίσματα, αυτά που έχουν νόμιμη άδεια)

σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που ίσως πρέπει να γίνει είναι, γιατί η πολεοδομία δεν δέχεται την νόμιμη άδεια?

Το οικόπεδο έχει προέλθει από μεγαλύτερο στο οποίο η κατάτμηση έχει γίνει μετά την έκδοση της άδειας?

Το οικόπεδο έχει ρυμοτομηθεί μετά την έκδοση της άδειας?

 

υ.γ. Δεν γνωρίζω που έχει εφαρμογή, δεν την έχω χρησιμοποιήσω ποτέ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω μία αποθήκη εκτός σχεδίου με νόμιμη άδεια που απέχει από το πίσω όριο 3,00μ (έτσι φαίνεται και στο τοπογραφικό της άδειας και στο στέλεχος της). Θέλουμε να κάνουμε αλλαγή χρήσης σε κατοικία και δεν το δέχονται αφού λένε πως δεν τηρείται το Δ πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.