Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώτερικό βαψιμο οικοδομής - ερωτημα


zefuros

Recommended Posts

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας μέχρι τωρα. Εχω αρχίσει να σχηματιζω μία εικόνα. ΠΟλυδιάστατο το θέμα λοιπόν,  πολλές οι παράμετροι για να μπορέσει να βγάλει άκρη κανείς,.. Ας κάνουμε το σταυρό μας για το τί θα γίνει....

Link to comment
Share on other sites

κε Ροδοπουλε

 

Θεωρω (πολυ) πιθανο, αν τεθουν τα παραπανω ερωτηματα - παραμετροι στον βαφεα, η απαντηση του να ειναι "...δεν ξερω, τι μου λες...το υλικο αυτο το χρησιμοποιω τοσα χρονια και δεν εχει εμφανισει κανενα προβλημα..."

 

Δεν πειράζει............τον στέλνεις σπίτι του και πας σε ένα συνεργείο που ξέρει την δουλειά. Αν ο επαγγελματίας δεν έχει επενδύσει στο να γίνει καλύτερος στην δουλειά του και στους πελάτες του τότε πολύ απλά να πάει σπίτι του. Δεν μπορεί κανένας να παίζει με 6-7Κ. Να μάθει ομως και ο ιδιοκτήτης τι σημαίνει σωστή δουλειά και προδιαγραφές. Αν δεν ξέρει να ρωτήσει, αν δεν έχει να πληρώσει να κάτσει στα αβγά του και να μαζέψει χρήματα. Πριν κανένα χρόνο δεν πρόσεξαν σε μεγάλη πολυκατοικία στην Πάτρα. Το κόστος ήταν 38Κ. Σε λιγότερο απο 4 μήνες εμφανίστηκαν ζαρώματα και η βαφή έσκασε. Το είχαν πάρει με 8Ε/τμ. Η απάντηση δεν μας έχει ξανασυμβεί. Ετρεχαν τον τεχνικό διευθυντή της εταιρίας χρωμάτων απο την Αθηνα για να τους πεί οτι το παλιό χρώμα δεν καθαρίστηκε ωστε να δημιουργηθεί πρόσφυση. Ακομα και το αστάρι που έβαλαν δεν ήταν συμβατό, ο μάστορας νέρωσε την βαφή σε ποσοστό 35% διότι είχε τα υλικά δικά του, έβαφε με 40 βαθμούς το καλοκαίρι διότι ορισμένες κυρίες δεν ήθελαν τις σκαλωσιές παρά μόνο οταν θα είναι διακοπές.

 

Ο διαχειριστής δεν ήξερε, ο μηχανικός φίλος του διαχειριστή δεν ήξερε, κανένας δεν ήξερε αλλα το 38Κ το έσκασαν. Σήμερα αυτό που λένε ειναι το εξής. Πέσαμε σε άσχετο μπογιατζή. ΟΧΙ κυρία μου. Θα πας σε μηχανικό που γνωρίζει το αντικείμενο και θα σου γράψει 10 προδιαγραφές και θα κάνει και μια επίβλεψη. Μπορεί να πληρώσεις 50Κ αλλα θα έχεις το κεφαλι σου σίγουρο. Θα μου πείτε οτι είναι σπάνιο φαινόμενο. Λάθος. Πάνω απο το 30% των επαναβαφών αστοχεί σε λιγότερο απο 1-5 χρονια.    

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα είναι χρήσιμες γνώσεις κ. Ροδόπουλε και εν καιρώ θα χρησιμευσουν, θα είχε επίσης σημασία να πούμε πως σε μια τέτοια περίπτωση με "μπιρμπιλωτό" σοβά -αν έχω καταλάβει καλά- και παλιά οικοδομή, βάφουμε.

Προσωπική αποψη χωρίς να θέλω να επηρεάσω, ούτε να παρασύρω ή θίξω ή παίξω τον "ξερόλα " αλλά εγώ  πιστευω 11ε το μέτρο  είναι πολλά +σκαλωσιά

Link to comment
Share on other sites

Μπιρμπιλωτος σοφάς έχει μεγάλες απαιτήσεις σε αστάρι και βαφή. Τα τετραγωνικά μέτρα είναι πλασματικά σε αυτή την περίπτωση. Συνήθως γίνετε προσαυξηση των τμ κατα 20%. Προφανώς εδω βέβαια μιλάμε για airless.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.