Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με μεσοτοιχία


Thomas K.

Recommended Posts

Φτιάχνουμε ένα εξοχικό σε εντός οικισμού οικόπεδο  και είμαστε στη φάση που χτίζουμε τις μάντρες του οικοπέδου. Ένας συγκεκριμένος γείτονας μας δημιουργεί συνεχώς προβλήματα, καλεί  την αστυνομία, απειλεί τους εργάτες και δεν μας αφήνει να προχωρήσουμε. Υποστηρίζει ότι μέσα από το οικόπεδο μας περνούσε κάποιο μονοπάτι και απαιτεί να αφήσουμε δρόμο πλάτους έξι μέτρων σε όλη την πλευρά που συνορεύει με το δικό του, να του παραχωρήσουμε δηλαδή γύρω στα 200 μέτρα.

 

Να σημειώσω τα εξής

 

 

1.  Η όλη περιοχή ήταν ένα ενιαίο κτήμα πολλών στρεμμάτων, η τότε ιδιοκτήτρια το χώρισε σε οικόπεδα το 1982 έκανε καινούριο τοπογραφικό και πούλησε τα οικόπεδα. Όταν αγόρασα το οικόπεδο το 1982 στο τοπογραφικό μου δεν αναφερόταν κανένας δρόμος ή μονοπάτι.

2. Έχω κάνει καινούριο τοπογραφικό το 2009 και έχω κατοχυρώσει τις συντεταγμένες.

3. Κανένας από τους ιδιοκτήτες των οικοπέδων που συνορεύουν με τον υποτιθέμενο δρόμο δεν έχει παραχωρήσει τίποτα.

4. Ρώτησα στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου και μου είπαν πως δεν υπάρχει καμία μελέτη για δρόμο εκεί αλλά ας αφήσω τα μέτρα που μου ζητάει και στο μέλλον θα δούμε ( ο γείτονας είναι μεγαλοπαράγοντας στον τόπο).

5. Έχω άδεια οικοδομής και επομένως και περίφραξης.

 

Και ερωτώ πώς μπορώ να κινηθώ από εδώ και πέρα? Είμαι καλυμμένος βάση των παραπάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνουμε ένα εξοχικό σε εντός οικισμού οικόπεδο  και είμαστε στη φάση που χτίζουμε τις μάντρες του οικοπέδου. Ένας συγκεκριμένος γείτονας μας δημιουργεί συνεχώς προβλήματα, καλεί  την αστυνομία, απειλεί τους εργάτες και δεν μας αφήνει να προχωρήσουμε. Υποστηρίζει ότι μέσα από το οικόπεδο μας περνούσε κάποιο μονοπάτι

[άλλο   το  μονοπατι ]

και απαιτεί να αφήσουμε δρόμο πλάτους έξι μέτρων σε όλη την πλευρά που συνορεύει με το δικό του,

και άλλο  ο  δρομος 6 μετρων]

να του παραχωρήσουμε δηλαδή γύρω στα 200 μέτρα.

[άλλο η  διέλευση  και άλλο η παραχωρηση]

 

 

Να σημειώσω τα εξής

 

 

1.  Η όλη περιοχή ήταν ένα ενιαίο κτήμα πολλών στρεμμάτων, η τότε ιδιοκτήτρια το χώρισε σε οικόπεδα το 1982 έκανε καινούριο τοπογραφικό και πούλησε τα οικόπεδα. Όταν αγόρασα το οικόπεδο το 1982 στο τοπογραφικό μου δεν αναφερόταν κανένας δρόμος ή μονοπάτι.

2. Έχω κάνει καινούριο τοπογραφικό το 2009 και έχω κατοχυρώσει τις συντεταγμένες.

3. Κανένας από τους ιδιοκτήτες των οικοπέδων που συνορεύουν με τον υποτιθέμενο δρόμο δεν έχει παραχωρήσει τίποτα.

4. Ρώτησα στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου και μου είπαν πως δεν υπάρχει καμία μελέτη για δρόμο εκεί αλλά ας αφήσω τα μέτρα που μου ζητάει και στο μέλλον θα δούμε ( ο γείτονας είναι μεγαλοπαράγοντας στον τόπο).

5. Έχω άδεια οικοδομής και επομένως και περίφραξης.

 

[εννοεις  και περιφραξης...οχι " επομενως"...]

 

Και ερωτώ πώς μπορώ να κινηθώ από εδώ και πέρα? Είμαι καλυμμένος βάση των παραπάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

κατα τα λοιπα, για την ορθη αποτύπωση του οικοπεδου... θα μιλησεις με τον μηχανικο σου

 

το πιθανωτερο ειναι οτι δεν διεκδικει "ιδιοκτησια"

αλλά  δίοδο διέλευσης

 

Θα  πρέπει δεις  στα συμβολαια... με τι λενε οτι συνορευουν  τα διπλανα σου οικοπεδα..

 

αυτα  θα τα δεις με τον δικηγορο σου

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το οικόπεδο το 1982 στο τοπογραφικό μου δεν αναφερόταν κανένας δρόμος ή μονοπάτι.

 

Βρες παλιές αεροφωτογραφίες (πριν από το 1982)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.