Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική Δήλωση ΦΠΑ


vailo

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έκανα έναρξη επαγγέλματος το Σεπτέμβρη του 2008 και εργάζομαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας σε τεχνική εταιρία.

Ως νέος και "ψιλοανίδεος" παρέληψα τελείως την ανάγκη για πεεριοδική δήλωση ΦΠΑ. Το Σεπτέμβρη λοιπόν δν έκανα τη δήλωση και μόλις σήμερα έμαθα πως πρόκειται να εισπράξω πρόστιμω για την αμέλειά μου.

Ξέρει κανείς που κυμαίνονται αυτά τα πρόστιμα?

Να διευκρυνήσω πως η δήλωση το Σεπτέμβρη, αν είχε γίνει, θα ήταν μηδενική.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μη το λες,

έχω ακούσει διαφορετικές ταρίφες

από 20-80 ευρώ για μηδενική δήλωση

 

ξεφτίλα

είναι στην ευχέρεια του κάθε έφορου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα στην ευχέρεια του προϊσταμένου. Στην περίπτωσή μου είχα ξεχάσει την συγκεντρωτική κατάσταση πελατών-προμηθευτών και την έκανα ένα μήνα μετά τη λήξη της προθεσμίας. Τη γλίτωσα χωρίς πρόστιμο παρά με μια κατσάδα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά όταν σε ένα νέο παιδί με μηδενικά έσοδα-έξοδα

και μηδενική ενημέρωση που ξεχνά την 1η περιοδική δήλωση ΦΠΑ (που είναι μηδενική)

του βάζεις πρόστιμο 80ευρώ

χωρίς η εφορία να χάνει ούτε μισό ευρώ

 

εγώ το ονομάζω ξεφτίλα

γι' αυτό είναι στην ευχέρεια του προιστάμενου για να αξιολογήσει την κατάσταση

 

τέλος πάντων το αναφέρω ώστε αν ακούσει τίποτα κουλό να ανοίξει το στόμα του

κάπου έχω και ένα χαρτί που αναφέρει ότι για τα πρώτα 3χρόνια της έναρξης δίνεται χάρη σε πρόστιμα λόγω άγνοιας

θα το ψάξω και θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

Vailo, κατέβασε από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ εδώ: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi τον Επαγγελματικό Οδηγό Νέων Μηχανικών. Θα βρεις σε αυτόν πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

 

στη σελίδα 78 αναφέρει: "Με την εγγραφή τους στην τοπική ΔΟΥ οι μηχανικοί πρέπει να καταθέτουν κάθε τρίμηνο την προσωρινή δήλωση ΦΠΑ και να καταβάλλουν τις ανάλογες διαφορές ΦΠΑ. Η μη εμπρόθεσμη καταβολή ΦΠΑ έχει το ανάλογο διοικητικό πρόστιμο. Δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής των μηδενικών και των πιστωτικών περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ."

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Το παραπάνω έχει αλλάξει πλέον, όπως αναφέρουν οι συνάδελφοι που ξέρουν καλύτερα, καθώς έχει γίνει υποχρεωτική η αναφορά ακόμη και σε μηδενικές δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πότε άλλαξε πάλι. Αυτό ίσχυε παλιά αλλά εδώ και ένα-δυο χρόνια δεν ισχύει.

Μήπως δεν είναι ενημερωμένος ο οδηγός ή έχω μείνει πίσω απ' τις εξελίξεις;

Link to comment
Share on other sites

λάθος είναι υποχρεωτικό , έχει αλλάξει εδώ και 2-3 χρόνια

 

το διάβασα και στον φετινό φορολογικό οδηγό του τεε και είναι υποχρεωτικό

Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγό τον κατέβασα πολύ πρόσφατα - στη 1η σελίδα αναφέρει: Αθήνα 2004. Πάντως και να μην ισχύει μπορεί κάποιος να τον αναφέρει σε περίπτωση καθυστέρησης μπας και γλιτώσει το πρόστιμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σωστό. Και αν τελικά κληθεί απ' τον έφορο να το πληρώσει, να πάει πρώτα στο ΤΕΕ της πόλης του και να ζητήσει τη μεσολάβηση του ΤΕΕ στην εφορία για να μην πληρώσει τελικά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.