Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση υπογείου κ αλλαγή χρήσης


reizopoulou

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε ένα δίλλημα που έχω.Θέλω να τακτοποιήσω ένα μέρος του υπογείου μου κ έναν ημιυπαίθριο χώρο συνολικά 47τμ.έχω υπόλοιπο δόμησης 150τμ γιατί δεν έξάντλησα τον συντελέστη δόμησης.Οικονομικά είναι πιο καλά να πληρώσω το παράβολο κ σε τρία χρόνια να βγάλω την άδεια ή να το έντάξω τώρα κ να πλήρωσω το πρόστιμο?Το πρόστιμο είναι περίπου στις 5.500 με 6.000 ευρώ

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνυπολογίστε και την αμοιβή του μηχανικού, τόσο για τη περίπτωση της ρύθμισης όσο και για την περίπτωση της άδειας.

Η άδεια σας κατοχυρώνει πλήρως από την στιγμή της έκδοσής της ενώ η ρύθμιση είναι το πρώτο βήμα της δια βίου νομιμότητας του ακινήτου (εάν και όποτε έρθει αυτή).

Ωστόσο η έκδοση άδειας προυποθέτει και μια σειρά ελέγχων για να διαπιστωθεί εάν όντως μπορεί να εκδοθεί.

 

Περισσότερα θα σας πει ο μηχανικός σας, τόσο για το κοστολόγιο κάθε περίπτωσης όσο και για το εάν έχετε το δικαίωμα να αιτηθείτε νομιμοποίηση μέσω οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.