Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπ.δήλωση νομιμότητας τακτοποιημένου κτιρίου από άλλο μηχανικό


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι.
 
Για ακομη μια φορα βρεθηκα σε διλημα στο οποιο θα ηθελα να με βοηθησετε.
Εξεδωσα οικοδομικη αδεια για κατοικια και αλλος μηχανικος τακτοποιησε αυθαιρεσιες επι του κτισματος.
Καλουμε τωρα εγω να δωσω την υπευθυνη δηλωση περι νομιμοτητας του κτιριου προκειμενου
να σφραγιστει το εντυπο απο την Υπηρεσια Δομησης για ρευματοδοτηση (χωρις αυτοψια της Υπηρεσιας διαδικασια).
Υποθετω πως πρεπει να ελεγξω αν τακτοποιηθηκαν ολες οι παραβασεις (σε επιπεδο μεγεθων) μετα απο αυτοψια που θα διενεργησω.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης:Ωφειλω να ελεγξω και τον υπολογισμο των παραβασεων που εχει κανει 
ο συναδελφος? Γιατι απο μια πρωτη ματια στη δηλωση Ν.4178 διαπιστωσα αρκετα λαθη (κατα την αποψη μου, οπως πχ.
εχει μπει κυρια κατοικια ενω δεν επρεπε, εχουν μπει υπερβασεις υψους εκει που δεν επρεπε και αλλα),
κατι το οποιο αν διορθωθει θα επιφερει αυξηση του προστιμου. Επισης, οπως καταλαβαινετε αυτο ειναι αρκετη δουλεια 
για μενα, πρεπει απο την αρχη να υπολογιστουν τα προστιμα.Μηπως καλυπτομαι ομως απο την ενταξη του συναδελφου
και δεν ωφειλω να ελεγξω τους υπολογισμους?Ή μηπως με καποια υπευθυνη δηλωση του, μπορω εγω να ειμαι καλυμενος?
Και τελος, σε μια οικοδομη που θα επρεπε για να σφραγιστει το εντυπο για ρευμα και θα την ελεγχε η Υ.Δομ.,συμφωνα με το Ν.4178/13
εκεινοι θα ζητουσαν υπ.δηλ. περι ιδιων σχεδιων.Εγω μπορω να ειμαι κατοχυρωμενος σε αυτο?
 
Θα με ενδιεφερε να ακουσω τις γνωμες σας.

 

Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στη παρούσα κατηγορία.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι

 

Πιστεύω ότι εσύ δεν πρέπει να δώσεις καμία υπεύθυνη δήλωση όπως είναι τώρα η κατάσταση. Πρώτα θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση της άδειας στην οποία θα αποτυπώνονται τα πάντα και αυτός που θα κάνει την αναθεώρηση τότε θα πρέπει να δώσει δήλωση. Μην σου πώ ότι θα πρέπει να παραιτηθείς και από την επίβλεψη  της άδειας που εξέδωσες ώστε να μην έχεις ευθύνη για τις παραβάσεις.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.