Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία κυκλοφορητή σε ενδοδαπέδια θέρμανση


ydwr79

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Μετά απο αρκετό διάβασμα, ψάξιμο, κτλ κατέληξα στο συμπέρασμα πως το σύστημα μου δε λειτουργεί σωστά :mrgreen: .

 

Με έβαλε σε σκέψεις όταν παρατήρησα οτι 1ον ο κυκλοφορητής μου (εναν έχω, χωρίς ηλεκτροβάνες, κτλ) αρχίζει και κυκλοφορεί το νερό με το που ανοίξω το θερμοστάτη χώρου και 2ον κυκλοφορεί τα νερά ακόμα και όταν πέσουν 22 με 25 βαθμούς.

 

Υπάρχει ένας εβαπτυσόμενος θερμοστάτης μετά το κυκλοφορητή ο οποίος τον σταματάει μολίς το νερό φτάσει τους 41 βαθμούς.

 

Οι απορίες μου ειναι οι εξής:

 

1. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει και 2ος θερμοστάτης ο οποίος να "λεει" στο κυκλοφορητή πότε να ξεκινάει? Π.χ. ξεκίνα όταν το νερό έχει περάσει τους 30 βαθμους?

 

2. Είναι σωστό η λάθος ο κυκλοφορητής να ξεκινάει με το που ανοίξω τον θερμοστάτη χώρου? Θεωρώ πως ειναι λάθος διότι έτσι στέλνει κρύα νερά στο κύκλωμα.. σωστός??

 

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε διαμέρισμα ή σε μονοκατοικία?

 

Πώς ζεσταίνεται το νερό και σε τι θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε διαμέρισμα ή σε μονοκατοικία?

 

Πώς ζεσταίνεται το νερό και σε τι θερμοκρασία?

 

Μονοκατοικία είναι, το νερό ζεσταίνεται με καυστήρα de dietrich (20ετίας) και τον έχω ρυθμισμένο στους 60 και λέω να τον πάω στους 50 μιας και το κύκλωμα του νερού χρήσης το έχω απομονώσει (ζεσταίνεται το boiler με νυχτερινό ρεύμα)

Edited by ydwr79
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση του λέβητα σε χαμηλή θερμ. (αν δεν είναι χαμηλών θερμοκρασιών) είναι μεγάλο λάθος.

 

Το νερό στο ενδοδαπέδιο σε τι θερμοκρασία πηγαίνει?

 

Υπάρχει τρίοδη ανάμειξης?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση του λέβητα σε χαμηλή θερμ. (αν δεν είναι χαμηλών θερμοκρασιών) είναι μεγάλο λάθος.

 

Το νερό στο ενδοδαπέδιο σε τι θερμοκρασία πηγαίνει?

 

Υπάρχει τρίοδη ανάμειξης?

 

Οι 60 θεωρούνται χαμηλή θερμοκρασία? Υποθέτω οτι για να είναι 20ετίας δεν θα ειναι και χαμηλων θερμοκρασιών σωστά..?

 

Ο συλλέκτης δείχνει στην είσοδο maximum θερμοκρασία 40 - 41 (μετά κόβει θερμοστάτης του κυκλόφορητή όποτε χρειαστεί)

 

Υπάρχει τρίοδη (πιθανόν να είναι τετράοδη) της οποίας η βάνα είναι κολλημένη σε ένα σημείο εδώ και χρόνια! Δεν την πειράζω καθόλου.

Edited by ydwr79
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν κατάλαβα καλά, ότι το σύστημά σου δεν είναι απλά λάθος αλλά άκρως επικίνδυνο.

 

Λες ότι κόβει ο κυκλοφορητής στους 40οC και ο καυστήρας συνεχίζει μέχρι τους 60ο με σταματημένο κυκλοφορητή?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν κατάλαβα καλά, ότι το σύστημά σου δεν είναι απλά λάθος αλλά άκρως επικίνδυνο.

 

Λες ότι κόβει ο κυκλοφορητής στους 40οC και ο καυστήρας συνεχίζει μέχρι τους 60ο με σταματημένο κυκλοφορητή?

 

Όχιιιι κατά 99,9% κόβει και ο καυστήρας :smile:. Αν δεν κάνω λάθος δίνει εντολή και στον καυστήρα να σταματήσει..

 

Πως μπορώ να το δοκιμάσω? Αν την ώρα που δουλεύει ο καυστήρας, κατεβάσω τον θερμοστάτη κυκλοφορητή μέχρι να κλέισει θεωρητικά θα πρεπει να σταματήσει και ο καυστήρας?

Edited by ydwr79
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι το σύστημά σου είναι ιδανικό για να αφήνει το σπίτι σου κρύο, την τσέπη σου άδεια, το λεβητοστάσιο σου hamam και το λέβητά σου μπουρλότο!

 

Κάλεσε μηχανολόγο που ασχολείται με το θέμα, χωρίς να είναι έμπορος ο ίδιος,

  • για να σου εξηγήσει τις πιθανές λύσεις,
  • να σε βοηθήσει να αποφασίσεις τι θέλεις
  • να σχεδιάσει υπεύθυνα ένα σωστό σύστημα
  • να αξιολόγήσει προσφορές που θα πάρεις
  • να επιβλέψει υδραυλικό και ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη
  • να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις
  • και βέβαια να πληρωθεί για τη δουλειά του.
Link to comment
Share on other sites

 

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι το σύστημά σου είναι ιδανικό για να αφήνει το σπίτι σου κρύο, την τσέπη σου άδεια, το λεβητοστάσιο σου hamam και το λέβητά σου μπουρλότο!

 

Κάλεσε μηχανολόγο που ασχολείται με το θέμα, χωρίς να είναι έμπορος ο ίδιος,

  • για να σου εξηγήσει τις πιθανές λύσεις,
  • να σε βοηθήσει να αποφασίσεις τι θέλεις
  • να σχεδιάσει υπεύθυνα ένα σωστό σύστημα
  • να αξιολόγήσει προσφορές που θα πάρεις
  • να επιβλέψει υδραυλικό και ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη
  • να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις
  • και βέβαια να πληρωθεί για τη δουλειά του.

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά πως συμπέρανες οτι το σύστημα είναι επικίνδυνο?

Edited by ydwr79
Link to comment
Share on other sites

Αν ο καυστήρας δεν σταματάει μαζί με τον κυκλοφορητή (δεν είσαι σίγουρος ότι συμβαίνει) τα καταλαβαίνεις και μόνος σου φαντάζομαι.

 

Αν σταματάει σημαίνει ότι μάλλον ο λέβητας δεν φτάνει σε ικανοποιητική θερμοκρασία ώστε τα καυσαέρια που περιέχουν θεικό οξύ να φύγουν χωρίς υγροποιήσεις και έτσι διαβρώνεται και ο λέβητας αλλά και ο καπναγωγός και η καμινάδα αν είναι μεταλικά. (θερμοκρασία 60ο είναι χαμηλή αλλά μάλλον σταματάει χαμηλότερα) 

 

Ο κυκλοφορητής πρέπει να δουλεύει και μετά το σταμάτημα του καυστήρα, μέχρι η θερμοκρασία να πέσει στους 30-35ο και για καλύτερη εκμετάλευση της θερμότητας αλλά και για καλύτερη λειτουργία του λέβητα.

 

Η θερμοκρασία των 40ο επιτυγχάνεται σχετικά γρήγορα με αποτέλεσμα να κόβει ο κυκλοφορητής πριν το ενδοδαπέδιο προλάβει να θερμανθεί. Επειδή το ενδοδαπέδιο έχει μεγάλη αδράνεια και δουλεύει με χαμηλή θερμοκρασία χρειάζονται πολλές ώρες λειτουργίας για να θερμανθεί ο χώρος. Το ιδανικό είναι ο κυκλοφορητής να δουλεύει συνέχεια όλο το χειμώνα και η θερμοκρασία προσαγωγής να ρυθμίζεται αυτόματα σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία (σύστημα αντιστάθμισης) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.