Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρακτική άσκηση αποφοίτου ΑΣΠΑΙΤΕ - ΣΕΛΕΤΕ


Recommended Posts

Γεια σας .

Είμαι στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. στο τμήμα έργων υποδομής στο 4ο έτος και ψάχνω να βρω κάποιο τεχνικό γραφείο για την πρακτική μου άσκηση .

Μπορείτε να πείτε κάποια πράγματα γύρω από τα λεφτά που θα δικαιούμαι να παίρνω ή να μου προτείνεται κάποιο τεχνικό γραφείο;

 

Επίσης αν υπάρχει καμία αγγελία για το δημόσιο . Ενδιαφέρομαι για την περιοχή της Αθήνας . Σας ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η γυναίκα μου έχει τελειώσει ΣΕΛΕΤΕ και έκανε πρακτική όπως λες, πριν 6 χρόνια πήρε περίπου μικτά 800 και καθαρά περίπου 580€.

 

Να το ψάξεις όμως καθώς οι απολαβές σου πρέπει να είναι ο βασικός μισθός.

 

Και πρώτα κοίτα να δεις τι ασφάλιση επιθυμείς.

 

ΤΕΒΕ---> ελ. επαγγελματίας

 

ΙΚΑ----> υπάλληλος

 

Και μετά επισκέπτεσαι τμήμα του Υπ. Εργασίας για να βρεις τη συλλογική σας σύμβαση.

 

Έχει ΑΣΕΠ τον Ιανουάριο αλλά νομίζω ότι πριν 2 εβδομάδες έληξαν οι ημερομηνίες υποβολής.

 

Θα κοιτάς στο http://www.asep.gr και όπου αλλού αναρτώνται τέτοιες πληροφορίες.

 

Διάβασε και τους κανόνες συμμετοχής συνάδελφε και διάβασε διάφορα χρήσιμα πόστς που θα βρεις εδώ μέσα.

 

Καλή τύχη σε ό,τι κάνεις. 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Επειδή κάνω πρακτική έξω από προσωπική εμπειρία έχω να πω τα εξής. Τα λεφτά στην τσέπη είναι 500€, 200 από εργοδότη και 300 από ΟΑΕΔ. Τα ένσημα επαγγελματικού κινδύνου δεν ξέρω πόσο κάνουν αλλά θα το ψάξω. Το ίδιο συμβαίνει με το δημόσιο άσχετα αν δεν στα δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.