Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση 100 Δόσεων Β Εξαμήνου 2014


Ibiza FR

Recommended Posts

 

Σταύρο ακόμη και για πληρωμή εφάπαξ με μηδενισμό προσαυξήσεων, πάλι πρέπει να πληρωθεί το Β 014 και κάθε επόμενο ειδοποιητήριο, ή  με βάση τη  διατύπωση της εγκυκλίου, αυτή αφορά μόνο τη ρύθμιση με σχήμα δόσεων για εξόφληση εισφορών από την 1/10/2014 και μετά;

(...)

Κρίσιμης  σημασίας  παράμετρος  και  απαραίτητη  προϋπόθεση  για  την  υπαγωγή  στο  νέο  σύστημα  ρύθμισης  οφειλών  είναι  η 
υποβολή  των  αναλυτικών  περιοδικών  δηλώσεων  (όπου  αυτή  προβλέπεται)  και  η  πιστοποιημένη  καταβολή  των  τρεχουσών 
ασφαλιστικών εισφορών από 1 Οκτωβρίου 2014 και εφεξής.  

 

 

 

Πήγα χθες ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσω. Απ' ότι μου είπαν, στο Β' 2014 μπορείς να εντάξεις στη ρύθμιση μέχρι και τον 9/2014, αφού καταστεί ληξιπρόθεσμο.

Δηλαδή, πας με τη νέα χρονιά και πληρώνεις ντούκου 10, 11 και 12 του 2014, και τα υπόλοιπα τα βάζεις στη ρύθμιση.

Επίσης, μπροστά πληρώνεις και τον ΟΑΕΔ, 60 ευρώ/εξάμηνο, γιατί δε μπαίνει στη ρύθμιση.

 

Βέβαια όλα αυτά ισχύουν σήμερα, κανείς δεν ξέρει αν θα αλλάξουν μεθαύριο.

 

 

Mαλλον μπουρδες ελεγαν.

Στη ρυθμιση μπαινουν ληξιπροθεσμες οφειλες μεχρι τελος Σεπτεμβριου.

Το Β εξαμηνου του 2014 δεν ηταν ληξιπροθεσμο τελος Σεπτεμβριου. Αρα δεν μπορει να μπει στη ρυθμιση.

Ουτε μπορει να σπασει  το ποσο, διοτι η καταβολη των εισφορων ειναι εξαμηνια και οχι μηνιαια, ωστε να μπορουν να καταστουν ληξιπροθεσμες οι εισφορες μεχρι 30/9/14 (δηλαδη το 1ο τριμηνο του Β εξαμηνου του 2014).

Μια χαρά τα έλεγαν!Διάβάσε τα υπογραμμισμένα και θα καταλάβεις.

Ουσιαστικά σου λέει η εγκύκλιος μέχρι 1/10 ότι χρώσταγες χρώσταγες, από εδώ και πέρα θα τα πληρώνεις ανελλιπώς αν θες να σε βάλλω σε διακανονισμό.

Απλά το Β' του 2014 γίνεται ληξιπρόθεσμο την 1/1/15

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ουσιαστικά σου λέει η εγκύκλιος μέχρι 1/10 ότι χρώσταγες χρώσταγες, από εδώ και πέρα θα τα πληρώνεις ανελλιπώς αν θες να σε βάλλω σε διακανονισμό.

Απλά το Β' του 2014 γίνεται ληξιπρόθεσμο την 1/1/15

 

 

Ελα ομως που 1/10 δεν χρωσταγα το Β του 2014, αφου δεν ειχε ληξει η ημερομηνια πληρωμης.

Μπορει να κανω και λαθος....

Link to comment
Share on other sites

Αν θελω να παρω ενημερωτητα στις 4-12 που δεν εχει καταστει ληξιπροθεσμο το β εξαμηνο τι πρεπει να κανω?

Τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα...

Τι εννοώ:

Λέει λοιπόν η εγκύκλιος για τα ασφαλιστικά ταμεία:

Γ. Με την υπαγωγή στη ρύθμιση και την πληρωμή της 1ης δόσης:

α) Χορηγείται στους υπόχρεους μηνιαίο πιστοποιητικό οφειλών, στο οποίο πιστοποιείται και το υπολειπόμενο ποσό οφειλής και το

οποίο επέχει θέση αποδεικτικού ασφαλιστικής ενημερότητας.

Για τις επιχειρήσεις του εδαφίου ε΄ της παρ. 5 του άρθρου 8 του α.ν. 1846/1951 που θα υπαχθούν σε καθεστώς ρύθμισης κατά τις

διατάξεις του παρόντος άρθρου και είναι συνεπείς με τους όρους αυτής, θα χορηγείται πιστοποιητικό οφειλής, για την είσπραξη

λογαριασμών δημοσίου έργου, χωρίς παρακράτηση, εφόσον το έργο για το οποίο χορηγείται το πιστοποιητικό δεν οφείλει

τρέχουσες ή ληξιπρόθεσμες οφειλές. Σε περίπτωση ύπαρξης οφειλής του έργου θα χορηγείται πιστοποιητικό οφειλής με

παρακράτηση τη συνολική οφειλή του έργου.

 

Επομένως εγώ καταλαβαίνω ότι το πιστοποιητικό οφειλών θα προβλέπει παρακράτηση....

Όπερ σημαίνει, ότι παρότι εσύ θα έχεις λαμβάνειν π.χ. από Δημόσιο φορέα, θα σου κάνουν παρακράτηση (δε θέτει όρους...) έναντι των μελλοντικών δόσεων....

 

Τέλος, τα τρέχοντα θα πρέπει να εξοφληθούν έως το τέλος του ειδοποιητηρίου, ήτοι 31.12.2014 και αναλόγως τα επόμενα.

Δ. Η ρύθμιση απώλλυται όταν ο οφειλέτης δεν καταβάλλει εμπρόθεσμα, τις τρέχουσες εισφορές και τις προβλεπόμενες δόσεις

της ρύθμισης.

 

Έτσι εγώ τα καταλαβαίνω τα γράμματα.

 

 

 

Ελα ομως που 1/10 δεν χρωσταγα το Β του 2014, αφου δεν ειχε ληξει η ημερομηνια πληρωμης.

Μπορει να κανω και λαθος....

 

Εγω δεν το καταλαβαίνω έτσι. Κατ εμε είναι ξεκάθαρο. 

8-)

Εγώ είμαι με τον terry.

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι μονο με συναδελφους που εκαναν ηδη ρυθμιση θα μαθουμε τι γινεται εως 31/12/2014

Αν υπαρχει καποιος που εκανε ηδη τη ρυθμιση ας μας πει ......

επισης θα εξαρτηθει πως θα περασουν στο λογισμικο τους την εννοια του" ληξιπροθεσμου" κατα ερμηνεια της εγκυκλιου.

οτι και να πουμε εμεις τωρα ,,,,,

 

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι εισφορές υπολογίζονται με τον μήνα, η πληρωμή γίνεται ανά εξάμηνο, οπότε μάλλον είναι δόκιμο να σπάσει το εξάμηνο στη μέση.

 

Αυτό που δε ρώτησα και θα το κάνω από Δευτέρα, είναι αν υπάρχει δυνατότητα προεξόφλησης κάποιων δόσεων της ρύθμισης, σε περίπτωση που βρεθούν κάποια λεφτά (λέμε τώρα!) και αν υπάρχει καμία ευνοϊκή πρόβλεψη γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή κατά πάσα πιθανότητα, τα πιστοποιητικά οφειλών θα προβλέπουν παρακράτηση για όσους έχουν λαμβάνειν από το δημόσιο, ισχύει το παρακάτω για όσους πληρώνονται μέσω προγραμμάτων ΕΣΠΑ.

Ν.4012 ΑΡΘΡΟ 242 ΠΑΡ.4α)....................................................................................................................4. α) Η παρ. 3 του άρθρου 14 του ν. 3614/2007 (Α ́ 267)αντικαθίσταται ως εξής:«3. Οι προκαταβολές και οι ενδιάμεσες πληρωμές τωνδικαιούχων για την υλοποίηση των πράξεων που συγχρηματοδοτούνται από τα Επιχειρησιακά Προγράμματατου ΕΣΠΑ, το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Αλιείας και τοΠρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης, δεν κατάσχονται,δεν υπόκεινται σε κανενός είδους παρακράτηση καιδεν συμψηφίζονται με τυχόν οφειλές του δικαιούχουπρος το Ελληνικό Δημόσιο ή τα ασφαλιστικά ταμεία.Στην περίπτωση αυτή παραμένουν σε ισχύ οι γενικέςδιατάξεις περί φορολογικής και ασφαλιστικής ενημερότητας για είσπραξη χρημάτων, χωρίς όμως τον όροτης παρακράτησης.Οι τελικές πληρωμές των ανωτέρω δικαιούχων, μετάτην ολοκλήρωση του έργου, δύνανται να κατάσχονται,συμψηφίζονται, παρακρατούνται ή να αποδίδονται γιαλογαριασμό του δικαιούχου και καταβάλλονται με τηνυποχρεωτική προσκόμιση αποδεικτικών φορολογικήςκαι ασφαλιστικής ενημερότητας.Ο διατάκτης της πληρωμής κατά την έκδοση της από−φασης έγκρισης πληρωμής ορίζει ρητά ότι η ενίσχυσηαυτή εμπίπτει στις ρυθμίσεις του παρόντος άρθρουκαι αν η πληρωμή αφορά προκαταβολή, ενδιάμεση ήτελική πληρωμή.
Edited by ssouanis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ssouanis

 

Αν καταλαβα καλα, αναφερεται και σε επιδοτησεις μεσω ΕΣΠΑ και σε πληρωμες του Δημοσιο με χρηματοδοτηση ΕΣΠΑ?

Οποτε σου λεει, οτι στην τελικη πληρωμη (οχι προκαταβολη ή ενδιαμεση) θα σου συμφηφισουμε με οτι χρωστας?

 

 

 

Σε δικη μου περιπτωση, για πληρωμη απο ΟΤΑ, με χρηματοδοτηση ΕΣΠΑ, δε ζητησαν ενημεροτητα απο ΤΣΜΕΔΕ, μονο απο ΙΚΑ. (οποτε εκανα το κουνελι)

Link to comment
Share on other sites

Σε δικη μου περιπτωση, για πληρωμη απο ΟΤΑ, με χρηματοδοτηση ΕΣΠΑ, δε ζητησαν ενημεροτητα απο ΤΣΜΕΔΕ, μονο απο ΙΚΑ. (οποτε εκανα το κουνελι)

χεχεχεχε

καλά και το έκανες έτσι....

Βέβαια άμα δεις την ενημερότητα ΙΚΑ (είτε άμα είσαι εργοδότης είτε απλά βγάζεις βεβαίωση μη οφειλών) θα δεις ότι κάπου κάτω λέει:

Εάν το προσωπικό του ασφαλίζεται και

σε άλλα Ταμεία Κύριας Ασφάλισης

Μισθωτών, αυτό δηλώνεται από τον

ίδιο στην Υπηρεσία που κατατίθεται η

παρούσα βεβαίωση.

όπου προσωπικό είσαι και εσύ.....

Αλλά γράψτους στα.... παπούτσια. :smile: :-) :smile:

 

Για το πρώτο σου ερώτημα... δυστυχώς ναι... Αυτό λέει...

 

Οι άνθρωποι είναι εκτός τόπου...

Αντί να σου αφήνουν τα λεφτά να κινηθείς, σου τα μαζεύουν επομένως μπαίνεις πάλι σε καθεστώς αδυναμίας...

Αφού ρε άνθρωπε μου το ρύθμισα....

Γιατί πρέπει να με τινάξεις πάλι στον αέρα;;;;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, αναφερεται και σε επιδοτησεις μεσω ΕΣΠΑ και σε πληρωμες του Δημοσιο με χρηματοδοτηση ΕΣΠΑ?

Οποτε σου λεει, οτι στην τελικη πληρωμη (οχι προκαταβολη ή ενδιαμεση) θα σου συμφηφισουμε με οτι χρωστας?

 

 

Αλλα σε αυτα δεν μου απαντας.

Συμφηφιζουν το συνολο της οφειλης ή την τρεχουσα δοση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.