Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση 100 Δόσεων Β Εξαμήνου 2014


Ibiza FR

Recommended Posts

Σωστά...

Λοιπόν....

Η εντολή από την Διοίκηση είναι να σου πάρουν όλο το ποσό μέχρι εξοφλήσεως!!!!! Γενικός κανόνας.

 

Εμένα μου έτυχε περίπτωση ΟΧΙ ληξιπρόθεσμου και ρυθμισμένου,

αλλά με δόσεις!!!!!! (φόρος εισοδήματος)

να θέλουν να μου παρακρατήσουν τη δόση (την επόμενη όχι όλο το ποσό) που ΘΑ έληγε σε 40 μέρες (είχε ήδη πληρωθεί η τρέχουσα πριν καν βγει ο μήνας οφειλής).

Μετά από ματς που δόθηκε επί της ΔΟΥ, μου δόθηκε ενημερότητα ΧΩΡΙΣ παρακράτηση, αλλά η υπάλληλος που την έβγαλε έγραψε "με εντολή προϊσταμένου χωρίς παρακράτηση" για να καλύψει τα νώτα της (με απλά ελληνικά των κ@@@ της).

 

Συνοψίζω γιατί γράφω πολλά:

εγώ καταλαβαίνω ότι θα σου τα πάρουν όλα.

Αυτό λέει κατ' εμέ η Εγκύκλιος.

Μπορεί όμως να δοθεί (ή να έχει ήδη δοθεί) εντολή (εκλογές έρχονται) για χαλαρή εφαρμογή της διάταξης. Γίνεται σε πολλές περιπτώσεις...

Αλλά η εγκύκλιος, μη θέτοντας όρους...., μιλάει για το σύνολο του ποσού....

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα κατέβηκα ΤΣΜΕΔΕ. Πριν πω για την ρύθμιση:

 

ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΟΝΟ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

 

Παρακάτω.

 

Όποιος πάει να μπει στην ρύθμιση τώρα, ρυθμίζει ό,τι έχει μέχρι το 2014Α΄ και πρέπει μέχρι το τέλος του έτους να πληρώσει ντούκου το 2014Β΄. Αν δεν το κάνει, πέφτει ο διακανονισμός.

 

Αν πάει κάποιος για ρύθμιση με το νέο έτος, θα μπορεί να ρυθμίσει και το μισό 2014Β΄, ήτοι το ταμείο ερμήνευσε νόμο και εγκύκλιο ότι το πρώτο τρίμηνο του 2014Β΄ μπορεί να μπει στη ρύθμιση μόλις γίνει ληξιπρόθεσμο, την 1/1/2015. Εδώ υπάρχει ένα ερωτηματικό ακόμα, που δεν το έχουν διευκρινήσει, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση με υπόλοιπο (2ο) τρίμηνο του 2014Β΄. Ντούκου ή παράλληλη ρύθμιση (πάγια; ). Ίδωμεν.

 

Το ΟΑΕΔ προπληρώνεται πριν πέσουν οι υπογραφές της απόφασης.

 

Επιτόκιο και για παλαιότερα όσο και για τα του 2013 και μετά, 4.65%.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την ενημέρωση οπως τα υπολογίζαμε λοιπόν δεν αξίζει να παει κανεις τωρα παρα μονο απο αρχές του έτους.. Τι θα γινει μέχρι τότε όσον αφορά το Β14 παίζεται στις ερμηνείες των φωστήρων του ΤΣΜΕΔΕ. Χλωμα τα βλεπω τα πράγματα..3 μήνες ντούκου+δόση+ΟΑΕΔ σημαίνει κανά 1000ρικο για να ξεκινήσεις...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε dsworks!!!!

και να προσθεσω οτι και να μη πληρωσουμε το  Α2015 (ΑΝ δωσουν παραταση εως 30/6) μας δινεται και δευτερη ευκαιρια(συμφωνα με την εγκυκλιο αν καταλαβα καλα...)

γιατι θα εχουμε πληρωσει εξι δοσεις εως τοτε :mrgreen:

...το  Δ τριμηνο 2014 να δουμε πως διακανονιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους! σκέφτομαι να κάνω αίτηση στο ΕΤΑΑ με την οποία να ζητήσω την επιστροφή των αναδρομικά χρεωμένων οφειλών για τον κλάδο υγείας, που πληρώθηκαν μετά από διακανονισμό για προηγούμενα εξάμηνα κατά τα οποία δεν διακιούμουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Όχι ότι περιμένω να γίνει κάτι, αλλά είναι τρελό να πληρωνουμε για κάτι το οποίο δεν είχαμε διακίωμα να επωφεληθούμε!! Μήπως έχει κάνει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο? Υπάρχει περίπτωση να βρω κάποια τυποποιημένη αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως μπορείς να κάνεις κάτι μέσω του Συνήγορου του Πολίτη.

http://www.synigoros.gr/?i=submission-system.el

 

Αλλά δύσκολο ...

 http://www.money-money.gr/news/isfores-asthenias-akoma-ke-choris-na-parechi-kalipsi-ziti-o-oaee-apo-tous-asfalismenous/830

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Χθες, κατέβηκα ΤΣΜΕΔΕ. Νεώτερα:

 

Όπως το είχαμε πει, ρυθμίζονται μέχρι 100 δόσεις όλες οι οφειλές μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου του 2014, άρα το μισό 2014Β'. Για να προχωρήσει η ρύθμιση πρέπει κάποιος να πληρώσει ντούκου το μισό 2014Β' και όλα τα ΟΑΕΔ για το διάστημα που μπαίνει στην ρύθμιση. Το άλλο μισό 2014Β' (Οκτ-Δεκ) δεν μπαίνει σε καμμία άλλη ρύθμιση. Ερωτηματικό είναι αν τον επόμενο μήνα θα μπορεί να μπει ο Οκτώβριος (μόνο), αφού τα έχουν μπλέξει γενικώς με το τι είναι ληξιπρόθεσμο και τι τοκίζεται.

 

Πάντως, αυτή τη στιγμή, το μισό 2014Β' μπαίνει στην ρύθμιση και το άλλο μισό εφάπαξ/μετρητά.

 

Καλή χρονιά σε όλους!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την ενημέρωση. Επιβεβαιώνεται λοιπόν αυτό που λέγαμε και είχα διασταυρώσει από φίλο που κατέβηκε και του είπαν ακριβώς τα ίδια...

Ενα έχω να πω, οι άνθρωποι δεν θέλουν οι πολλοί να μπουν στη ρύθμιση. Με κανά 1000ρικο για εκκίνηση είναι για λίγους...

Προσωπικά δυστυχώς από αυτό το γεγονός και από τη στιγμή που δεν νοούν να κάνουν κάτι με τα τρέχοντα που σε πετάνε εκτός ρύθμισης, δεν πρόκειται να ξαναπληρώσω ΤΣΜΕΔΕ. Θα το κάνω μόνο αν βρω δουλειά σε εταιρεία και έχω ένα κουμάντο. Με την υπάρχουσα κατάσταση, που ίσα βγάζω το χαρτζιλίκι του μήνα και αν, δεν υπάρχει περίπτωση. 

Καλή τύχη σε όσους πάνε στη ρύθμιση, καλό κουράγιο στους υπόλοιπους

Link to comment
Share on other sites

οι 100 δόσεις είναι ανεξαρτήτου ποσού ή υπάρχει ελάχιστη μηνιαία δόση?

άρα θές ένα 1200ΕΥΡΩ τουλάχιστον για να ξεκινήσεις. Και άντε να βρείς τα λεφτά τέλος Απρίλη να πληρώσεις το Α 2015!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες. Νομίζω οι 100 δόσεις είναι για οφειλές μέχρι ενός ποσού πχ 50-70Κ αν δεν κάνω λάθος...Παραπάνω αναγκαστικά πάει κάποιος για λιγότερες. Βέβαια αυτό αφορά εταιρείες φαντάζομαι και όχι ιδιώτη με 50Κ χρέος..

Η μηνιαία δόση υπολογίζεται έπειτα ανάλογα με το χρέος που έχεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.