Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγυητική συμμετοχής από το Ταμείο Παρακαταθηκών κ Δανείων για Κ/Ξ


Paul_Mix

Recommended Posts

Συμμετέχει μια Κ/Ξ σε διαγωνισμό. Προφανως η Κ/Ξ δεν εχει συσταθει και συμμετεχει με δηλωση ότι σε περιπτωση που αναλαβει το εργο τοτε ΘΑ συσταθει η Κ/Ξ με την επωνυμια "ταδε". Εχουν βγαλει εγγυητικη συμμετοχής από το Ταμείο Παρακαταθηκών κ Δανείων στο όνομα της Κ/Ξ (που ΘΑ συσταθει).

Τελειωνει η δημοπρασια, δεν παιρνει το εργο αυτη η Κ/Ξ και πανε να επιστρεψουν την εγγυητικη στο Ταμείο Παρακαταθηκών κ Δανείων.

Τους λεει ο υπαλληλος στο Ταμειο, "θελω να μου φερεις φορολογικη ενημεροτητα για την Κ/Ξ για να σου δωσω τα λεφτα".

Παει να ζητησει φορολογικη ενημεροτητα και του λεει ο υπαλληλος για τις φορολογικες ενημεροτητες, "ποιο ειναι το ΑΦΜ ? "

απανταει ο μηχανικος "δεν εχει ΑΦΜ διοτι δεν εχει συσταθει η Κ/Ξ"

κι απανταει ο υπαλληλος "τοτε δεν μπορω να σου δωσω φορολογικη ενημεροτητα"

 

Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εξήγησε στον υπάλληλο οτι η Κ/Ξ ΘΑ συσταθεί εφόσον βγεί μειοδότης; προφανώς δεν έχει ΑΦΜ. Και για ποιό λογο να πας στη ΔΟΥ και να ζητήσεις κάτι που δεν υφίσταται.

 

Και δε νομίζω πως είναι η 1η φορά που το παρακατ. κ δανείων βγάζει εγγυητική για τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει το εξής λάθος έπρεπε σαν καταθέτης να φαίνεσαι εσύ και η εγγυητική θα έβγαινε στο όνομα της Κ/Ξ όποτε για την επιστροφή των χρημάτων θα τα λάμβανε ο καταθέτης

Στην περίπτωση σου φαίνεται ότι η Κ/Ξ έκανε την κατάθεση και γι αυτό σου ζητεί φορολογική

Εγώ θα πήγαινα στον προϊστάμενο να μου βρει λύση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλα το Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων ζηταει να υπογραφει η φορολογικη ενημεροτητα πανω στην εγγυητικη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, καθαρή περίπτωση λαλακίας είναι του υπαλλήλου τώρα, τι να λέμε.

 

Πως "εβγαλε" η Κ/Ξ εγγυητική; πως δηλαδή αρχικά ο υπάλληλος έλεγξε ποιόν είχε μπροστά του; είχε/είδε καταστατικό; είδε ένα τύπο με έναν άλλο τύπο που ζήτησαν μια εγγυητική. Και "ΣΗΜΕΡΑ" αυτός ο ίδιος υπαλληλος θέλει φορολογικη΄ενημερότητα της Κ/Ξ;  δηλαδή ακούω πράγματα και τρελένομαι άσχημα.

 

Καταρχήν τα χρήματα αρχικά κατατέθηκαν στη τράπεζα, προφανώς για να πληρωθεί η εγγυητική με τραπεζική επιταγή, σωστά; αυτή η τραπεζική επιταγή γράφει προς ΔΟΥ Τζουμέρκων πχ, με όνομα καταθετη και σφραγίδα τι; προφανώς ένα όνομα και όχι της Κ/Ξ, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

όχι τα χρήματα παραμένουν στο παρακαταθηκών και δανείων σου δίνει ο υπάλληλος ενα χαρτί που επέχει θέση εγγυητικής επιστολής

τέλος πάντων εγώ πιστεύω ότι την λύση μπορεί να την δώσει ο προϊστάμενος της ΔΟΥ εκτός κι αν το τμήμα ανήκει στην τράπεζα Ελλάδος όποτε ψάχνεις εκεί την λύση

αλλά δεν απάντησες σαν καταθέτης ποιος φαίνεται εσύ ή Κ/Ξ γιατί κατά ένα τρόπο φταις και εσύ αν έβαλες ότι τα χρήματα τα καταθέτει η Κ/Ξ

Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν τα χρήματα αρχικά κατατέθηκαν στη τράπεζα, προφανώς για να πληρωθεί η εγγυητική με τραπεζική επιταγή, σωστά; αυτή η τραπεζική επιταγή γράφει προς ΔΟΥ Τζουμέρκων πχ, με όνομα καταθετη και σφραγίδα τι; προφανώς ένα όνομα και όχι της Κ/Ξ, σωστά;

 

Τα λεφτά ήταν μετρητά

 

αλλά δεν απάντησες σαν καταθέτης ποιος φαίνεται εσύ ή Κ/Ξ γιατί κατά ένα τρόπο φταις και εσύ αν έβαλες ότι τα χρήματα τα καταθέτει η Κ/Ξ

 

ξέρω από συνάδελφο πριν απο μερικά χρόνια ότι είχε ρωτήσει τον υπάλληλο για παρομοια περίπτωση, "εαν τα καταθεσω εγω προσωπικα τα λεφτα, μετα θα μου τα επιστρεψεις χωρις προβληματα?" και του απαντησε, "δεν εχει σημασια ποιος τα καταθετει, το θεμα ειναι οτι η εγγυητικη ειναι υπερ της Κ/Ξ"

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά ήταν μετρητά

 

 

ξέρω από συνάδελφο πριν απο μερικά χρόνια ότι είχε ρωτήσει τον υπάλληλο για παρομοια περίπτωση, "εαν τα καταθεσω εγω προσωπικα τα λεφτα, μετα θα μου τα επιστρεψεις χωρις προβληματα?" και του απαντησε, "δεν εχει σημασια ποιος τα καταθετει, το θεμα ειναι οτι η εγγυητικη ειναι υπερ της Κ/Ξ"

μπορει ο υπαλληλος να αλλαξε ;

εσυ πριν καταθεσεις τα χρηματα γιατι δεν εκανες ενα ερωτημα ; ολοι εκει ειναι ασχετοι τι να πω αλλο καλα ξεμπερδεματα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.