Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή ανελκυστήρα καθ' υπέρβαση πολεοδομικών μεγεθών;


zpitt

Recommended Posts

Ο ιδιοκτήτης δεν είναι ΑΜΕΑ. Και δεν θέλω να υπάρχει αντιπαράθεση με οποιονδήποτε μου ζητήσει απόδειξη του τύπου "... αυτή η διάταξη αφορά ΑΜΕΑ, δείξε μου έγγραφα" και εγώ να λέω ..." στο τάδε δεν αναφέρεται...". Δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη.

 

 

Η παραπάνω σκέψη μου στο 9 είναι σωστή;;;

Link to comment
Share on other sites

αν, Δημήτρη μου συγνώμη που δεν είδα όλες αυτές τις συζητήσεις, ο χρόνος μου είναι περιορισμένος :)

 

 

Φίλε ξεκινόντας με την αρχή, πάντα αυτό είναι το πρόβλημα, γιατί οταν είσαι σε κάποιο χώρο που διέπουν κάποιοι κανόνες πρέπει να σέβεσαι τους κανόνες!

 

2. Η ερώτηση μου "από ποιον απαιτείται", είναι λογική, γιατί έστω απο τους κανονισμούς, τον νοκ δεν απαιτείται, από τον, τους χρήστες που 5-10 φορές την ημέρα θα ανεβαίνουν 3 ορόφους δεν απαιτείται?

 

Κατόπιν ξέρω , ότι με τον γοκ το 85 δεν απαιτούταν ο ανελκυστήρας, όταν η στάθμη του τελευταίου ορόφου που βρισκόταν χώροι κύριας χρήσης ήταν κάτω από 9 μέτρα από το σημείο, το σημείο αναφοράς ύψων του κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο Arche διότι δεν διευκρίνησα πως η πολυκατοικία είναι οικογενειακή και δεν τίθεται θέμα συνένεσης ή ανάγκης (ακόμα).

 

Εάν δεν μπορεί καθ' υπέρβαση κάλυψης και δόμησης να τοποθετήσει τον ανελκυστήρα, έξω από το περίγραμμα της οικοδομής  δεν θα μπει στον κόπο να γκρεμίζει διαμερίσματα.

 

Οι σκέψεις είναι 2.

 

ΠΡΩΤΗ: Κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας δεν υπήρχε απαίτηση για ανελκυστήρα και για 4ο όροφο.

έρευνα : ΓΟΚ 85 ΑΡΘΡΟ 29 παρ 5α "... καθώς και στα κτίρια με χρήση κατοικίας, στα οποία είναι υποχρεωτική η κατασκευή ανελκυστήρα, σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις..." ποιες είναι οι οικείες διατάξεις;

 

ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΦΕΚ 59Δ/89 ΑΡΘΡΟ 29 παρ 1.3 (μετά την έκδοση της άδειας)

 

ΔΕΥΤΕΡΗ: Καθ' υπέρβαση σύμφωνα με το Αρθρο 27 παρ. 2 του ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.