Μετάβαση στο περιεχόμενο

ζημιες απο γειτονα


Elgrecoman

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Συγγνώμη για τα ελληνική μου, είμαι Έλληνας του Καναδά. Έχω γείτονα μου που έχει κάνει τη δουλειά για το σπίτι του. Από τη δουλειά που έχουν κάνει, έχω ρωγμές στους τοίχους μου τώρα. Αρνούνται να παραδεχτούν ότι είναι δικό τους σφάλμα. Μήπως έχω κανένα δικαίωμα; Μπορώ να κάνω κάτι;

Επίσης, έκαναν την εργασία έξω από το σπίτι τους και τώρα έχω προβλήματα με υγρασίας και οι τοίχοι μου εχουν φούσκωματα και πέφτουν τα σοβατίσματα.

 

Εκτιμώ κάθε βοήθεια ή πληροφορία.

 

Elgrecoman

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησεις με τον μηχανικο σου

Θα κανει μια αυτοψια και μια εκθεση..

και, αναλογα  με τα ευρηματα,

θα πας στον δικηγορο σου

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να απευθυνθείτε πρώτα σε δικηγόρο και αυτος θα πρέπει να σας ενημερώσει για τα δικαιώματά σας και προφανώς θα σας ζητήσει να του πατε αυτοψία από μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά νομικό το θέμα, ο μηχανικός εμπλέκεται μόνο στο σημείο της αυτοψίας, καταγραφής των ζημιών παράδοση τεχνικής έκθεσης όπως είπαν οι συνάδελφοι. Στη συνέχεια αναλαμβάνει δικηγόρος το θέμα που μέσα σε όλα τα άλλα θα πρέπει να αναζητήσει αν οι εργασίες του γείτονα έγιναν νόμιμα βάση των προβλεπόμενων διαδικασιών. 

Link to comment
Share on other sites

Αν φτάσει η κατάσταση στα δικαστήρια, τότε προφανώς θα έχει μεγαλύτερη ισχύ μια τεχνική πραγματογνωμοσύνη από το Τεχνικό Επιμελητήριο της περιφέρειάς σου αντί για μια απλή τεχνική έκεθση μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για τι ζημιες μιλάμε. Αν είναι προφανείς δεν θα χρειαστεί πραγματογνώμων. 

 

Elgrecoman ,

 

Θα πάτε πρώτα σε δικηγόρο και θα του εκθέσετε την κατάσταση. Θα σας ζητήσει έκθεση μηχανικού.

Θα προσλάβετε μηχανικό ο οποίος κατόπιν αυτοψίας θα συντάξει τεχνική έκθεση.

Βάσει αυτής ο δικηγόρος θα ασκήσει αγωγή.

Αν το δικαστήριο κρίνει ότι δεν μπορεί να αποφασίσει επί των τεχνικών ζητημάτων θα ορίσει πραγματογνώμονα. 

Το πόρισμά του κατά 99,9 % γίνεται δεκτό από το Δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.