Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογια Οικονομικου Ετους 2015


Recommended Posts

Ωχ._ !!!

 

Εγώ, χωρίς πλάκα, αν επειγόμουν να διώξω τη δήλωση, θα επέλεγα τον συνδιασμό:

 

1) που έχει τον λιγότερο φόρο (αν το εκκαθαριστικό βγαίνει χρεωστικό)

 

ή

 

2) που έχει την μεγαλύτερη επιστροφή (αν το εκκαθαριστικό βγαίνει πιστωτικό)

 

Αλλιώς θα περίμενα για διευκρινήσεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν ξέρεις κι εσύ φίλε SOTHRIS τότε ........ πως στο διάλο θα κάνουμε το Ε3;;;;

 

Πάντως μέχρι και πέρσυ το "εισόδημα" από την άσκηση του ελεύθερου επαγγέλματος αθροίζονταν με το "εισόδημα" από τους μισθούς ΔΕΚΟ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις κι εσύ φίλε SOTHRIS τότε ........ πως στο διάλο θα κάνουμε το Ε3;;;;

 

 

Μη βιάζεσθε για την υποβολή των δηλώσεων . Υπάρχουν πολλά προβλήματα ακόμη και δε μιλάω για οδηγίες που δεν έχουν δοθεί (πχ στο ζήτημα των αγροτικών εισοδημάτων η ασάφεια που υφισταται δεν περιγράφεται ), αλλά για προβληματα του συστήματος ταχις .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι και πέρσυ το "εισόδημα" από την άσκηση του ελεύθερου επαγγέλματος αθροίζονταν με το "εισόδημα" από τους μισθούς ΔΕΚΟ.

 

 

Ουδεμία σχέση . Περσυσι είχαμε ως φορολογικό νόμο τον ΚΝ 2238/94 και φέτος τον Ν 4172/2014. Οι διαφορές ανάμεσα στα δύο νομοθετήματα είναι πολύ μεγάλες .

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ δεν βιάζομαι, αλλά προσπαθώ ν' αντιμετωπίσω τα διάφορα προβλήματα της φετεινής δήλωσης (το ερώτημα αφορά στη σύζυγο, τα δικά μου είναι πιό απλά).

Άσε που δεν μπορώ να υποβάλλω ούτε το Ε2.......

Link to comment
Share on other sites

Ωχ._ !!!

Εγώ, χωρίς πλάκα, αν επειγόμουν να διώξω τη δήλωση, θα επέλεγα τον συνδιασμό:

1) που έχει τον λιγότερο φόρο (αν το εκκαθαριστικό βγαίνει χρεωστικό)

ή

2) που έχει την μεγαλύτερη επιστροφή (αν το εκκαθαριστικό βγαίνει πιστωτικό)

Αλλιώς θα περίμενα για διευκρινήσεις.

 

Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να γίνουν "on line" (στο taxis εννοώ) πειραματισμοί!!!!!

Πάντως κι εγώ κάπου εκεί καταλήγω......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να δείτε και τι γίνεται στις εφορίες...

ΜΠΑΧΑΛΟ...

Δεν έχει "ανοίξει" ακόμα το "σύστημα" τους και δεν μπορούν να δουν τίποτα από τις υποβληθείσες δηλώσεις.

για το φορολογικό έτος 2014 (οικονομικό 2015).

Κλασικά πέρασα την προηγούμενη εβδομάδα για να μαλώσω λίγο...

Όχι παράταση μηνός, έτους θα πρέπει να δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν η δυνατότητα φορολόγησης ως μισθωτός, εφόσον καλύπτονται οι συνθήκες, είναι επιλογή ή υποχρέωση του φορολογούμενου. Σε περυσινό Post ο Σωτήρης είχε πει ότι είναι υποχρεωτικό.
Εφόσον όμως υπάρχουν «σκοτεινά» σημεία στην ερμηνεία του νόμου, επωφελείται τελικώς ο φορολογούμενος αν επιλέξει την (υποθέτω δυσμενέστερη) φορολόγηση ώς Ε.Ε. σε μελλοντικό έλεγχο;
Π.Χ.

- Ο νόμος λέει να υπάρχουν έγγραφες συμβάσεις με τους εργοδότες. Αν υπάρχουν και δεν έχει σταλλεί τριμηνιαία κατάσταση συμφωνητικών στην ΔΟΥ, αυτό αυτομάτως με υποχρεώνει να αγνοήσω την φορολόγηση με την κλίμακα των μισθωτών ή με υποχρεώνει να πάω σύμφωνα με αυτή και να πληρώσω και εκπρόθεσμη/ες τριμηνιαίες καταστάσεις;

- Όπως πολλοί αναρωτιόμασταν και περισυ και φέτος, αν τα φυσικά πρόσωπα εργοδότες είναι ιδιώτες, είναι σοφότερο να πάω ως Ε.Ε. και να είμαι καλυμμένος ή να το ρισκάρω και να πάω ως μισθωτός, παραμένοντας έκθετος σε αντίθετη ερμηνεία από τον μελλοντικό ελεγκτή;

 

Φαντάζομαι στο τέλος καθένας πράττει με την κρίση του ανάλογα το πόσο επωφελείται και τι έχει να χάσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν η δυνατότητα φορολόγησης ως μισθωτός, εφόσον καλύπτονται οι συνθήκες, είναι επιλογή ή υποχρέωση του φορολογούμενου. Σε περυσινό Post ο Σωτήρης είχε πει ότι είναι υποχρεωτικό.  EINAI ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ .

Εφόσον όμως υπάρχουν «σκοτεινά» σημεία στην ερμηνεία του νόμου, επωφελείται τελικώς ο φορολογούμενος αν επιλέξει την (υποθέτω δυσμενέστερη) φορολόγηση ώς Ε.Ε. σε μελλοντικό έλεγχο;

Π.Χ.

- Ο νόμος λέει να υπάρχουν έγγραφες συμβάσεις με τους εργοδότες. Αν υπάρχουν και δεν έχει σταλλεί τριμηνιαία κατάσταση συμφωνητικών στην ΔΟΥ, αυτό αυτομάτως με υποχρεώνει να αγνοήσω την φορολόγηση με την κλίμακα των μισθωτών ή με υποχρεώνει να πάω σύμφωνα με αυτή και να πληρώσω και εκπρόθεσμη/ες τριμηνιαίες καταστάσεις; ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΩΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΤΙΣ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ή ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ . ΑΝΑΦΕΡΕΙ "ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΥΜΒΑΣΗ " . ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ή ΔΕ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΥΜΒΑΣΗ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΑΥΤΗ )

- Όπως πολλοί αναρωτιόμασταν και περισυ και φέτος, αν τα φυσικά πρόσωπα εργοδότες είναι ιδιώτες, είναι σοφότερο να πάω ως Ε.Ε. και να είμαι καλυμμένος ή να το ρισκάρω και να πάω ως μισθωτός, παραμένοντας έκθετος σε αντίθετη ερμηνεία από τον μελλοντικό ελεγκτή;

 

Φαντάζομαι στο τέλος καθένας πράττει με την κρίση του ανάλογα το πόσο επωφελείται και τι έχει να χάσει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημερα,

 

σχετικά νέος στο επαγγελμα επομένω και στις δηλώσεις οπότε θα ήθελα λιγο τα φωτα σας στην παρακατω περίπωση:

 

μέσα στο 2014 έχω κόψει

-ΤΠΥ (ένα κάθε μήνα σε εταιρια με την οποία υπάρχει κανονικά σύμβαση παροχής υπηρεσιών κατατεθημένη και στην εφορία)

-μια ΑΠΥ σε ιδιώτη (για ένα ΠΕΑ με τον οποίο όμως δεν υπάρχει συμφωνητικό κατατεθημένο)

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Χάνω το δικαίωμα να φορογηθω σαν μισθωτός? Η διαφορά αν φορολοροφηθω σαν ελ επαγγελματίας ειναι φυσικά τεράστια.(εννοείται φυσικά πως πληρώ τις υπόλοιπες προυποθέσεις...)

 

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.