Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαερισμός σε εργοστάσιο


Nikolas Kyriakou

Recommended Posts

Γειά σας,

θα ήθελα τα φώτα/οδηγίες/εισηγήσεις σας στο θέμα εξαερισμού σε εργοστάσιο ανακύκλωσης χαρτιου.

Είναι 1250 τετρ. μέτρα  25μ Χ 50μ. και ύψος 5 μέτρα και απο κεί και πέρα στέγη με κλίση.

Η μία πλευρά του είναι ανοικτή τελείως (τα 25 μέτρα) και η απέναντι είναι τοίχος.

 

Σχετικά με τις δύο τις πλαινές:

και στις δύο πλευρές υπάρχουν πόρτες 4μ Χ 4μ και βρίσκονται περίπου στη μέση της κάθε πλευράς..

 

 

Κάποια απο τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

  1. Χρειάζεται να πληρώσω για μελέτη? (ή απλά να υπολογίσω τα κυβικά μέτρα του χώρου και το πόσο γρήγορα θέλω να εξαερίζεται ο χώρος κτλπ)
  2. Εάν μπεί εξαερισμός υπάρχει περίπτωση να τραβάει το καθαρό αέρα απο τα πλαινά του εργοστασίου και να τον ξαναβγάζει έξω και γενικά να έχω μεγάλες απώλεις??

Δείτε και το αρχείο για να έχετε μια καλύτερη εικόνα.

Οποιαδήποτε πληροφορία ή ενημέρωση είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ..

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

θα ήθελα τα φώτα/οδηγίες/εισηγήσεις σας στο θέμα εξαερισμού σε εργοστάσιο ανακύκλωσης χαρτιου.

Είναι 1250 τετρ. μέτρα  25μ Χ 50μ. και ύψος 5 μέτρα και απο κεί και πέρα στέγη με κλίση.

Η μία πλευρά του είναι ανοικτή τελείως (τα 25 μέτρα) και η απέναντι είναι τοίχος.

 

Σχετικά με τις δύο τις πλαινές:

και στις δύο πλευρές υπάρχουν πόρτες 4μ Χ 4μ και βρίσκονται περίπου στη μέση της κάθε πλευράς..

 

 

Κάποια απο τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

  1. Χρειάζεται να πληρώσω για μελέτη? Τι εννοείς να πληρώσεις ? Είσαι ιδιοκτήτης του εργοστασίου ή μελετητής μηχανικός ? Αν είσαι το 2ο εννοείται οτι πρέπει να πληρώσει !!! (ή απλά να υπολογίσω τα κυβικά μέτρα του χώρου και το πόσο γρήγορα θέλω να εξαερίζεται ο χώρος κτλπ)
  2. Εάν μπεί εξαερισμός υπάρχει περίπτωση να τραβάει το καθαρό αέρα απο τα πλαινά του εργοστασίου και να τον ξαναβγάζει έξω και γενικά να έχω μεγάλες απώλεις?? Με ανοιχτές πόρτες και τοίχο, σιγουρα με γενικό εξαερισμό δεν θα επιτύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν βάλεις όμως τοπικό σύστημα εξαερισμού σε κάποια σημεία διεργασίας, ναι τότε θα επιτύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα

Δείτε και το αρχείο για να έχετε μια καλύτερη εικόνα. Δεν υπάρχει αρχείο, μάλλον ξέχασες να το ανεβάσεις !

Οποιαδήποτε πληροφορία ή ενημέρωση είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ..

Νικόλας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.