Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει αναδιάταξη των ορίων;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είμαι αρχιτέκτων και συγχωρήστε μου τυχόν λάθη στις διατυπώσεις μου.

Ο προβληματισμός που έχω είναι ο εξής:

Κάποιος ιδιοκτήτης αγόρασε το 2000 αγροτεμάχιο 3.947 τ.μ. εκτός σχεδίου και εντός ζώνης των 500 μέτρων από οικισμό, με πρόσωπο κάτω από 25 μέτρα σε ΄΄αγροτικό δρόμο και εν συνεχεία με τον επαρχιακό δρόμο...΄΄ όπως αναφέρει το συμβόλαιο.

Ο ΄΄αγροτικός΄΄ αυτός δρόμος είναι ένας χωματόδρομος που οδηγεί σε κάποια χωράφια λίγο παρακάτω και σταματά.

Το συμβόλαιο περιγράφει ότι δημιουργήθηκε ΄΄...εν μέρει από διανομή του 1951 και εν μέρει από χρησικτησία...΄΄.

Εντός του αγροτεμαχίου υπήρχε επίσης ημιτελή οικοδομή με άδεια του 1993 η οποία σήμερα είναι ολοκληρωμένη.

Το 2007 ο ίδιος ιδιοκτήτης αγόρασε όμορο αγροτεμάχιο 5370 τ.μ. με πρόσωπο 8 μέτρα στον προαναφερόμενο αγροτικό δρόμο, (στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι προήλθε ΄΄εν μέρει από διανομή του 1992 και εν μέρει από χρησικτησία΄΄).

Ο σκοπός της αγοράς ήταν ότι αφού χρησιμοποιούσαν οι όμοροι την δική του ιδιοκτησία για να έχουν πρόσβαση στο εν λόγω αγροτεμάχιο, εξαιτίας του ότι το μικρό πρόσωπο στον αγροτικό δρόμο είναι δύσβατο, να τα χωρίσει δίνοντας στο καινούργιο αγροτεμάχιο πρόσωπο στον δρόμο, κρατώντας τις ίδιες επιφάνειες και να το πουλήσει.

Τα αγροτεμάχια που προκύπτουν είναι άρτια μετά από αυτή την αναδιάταξη των ορίων;

Επίσης ο όρος ΄΄αγροτική οδός΄΄ που αναφέρει το συμβόλαιο πρέπει να είναι αναγνωρισμένη και πως διαπιστώνετε αυτό;

Συγνώμη αν σας κούρασα!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vkassi,

1) όταν λές "διανομή" τι ακριβώς εννοείς? κληρονομική διανομή? διανομή του Υπ. Γεωργίας?

2) ένα σχέδιο ή σκαρίφημα θα μας βοηθούσε περισσότερο. Επισύναψέ το να το δούμε λίγο.

3) Για να είναι κοινόχρηστη μια αγροτική πρέπει να προϋφίσταται του '23 και να αναφέρεται σε συμβόλαιο εκείνης ή πρότερης χρονολογίας.

 

Το σκαρίφημα πάντως αν το "φορτώσεις" θα βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο αναφέρει απλά διανομή αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι κληρονομική διανομή.

Επίσης για τον δρόμο δεν νομίζω να περιγράφεται σε συμβόλαιο πριν το 1923.

Ο πολιτικός μηχανικός που συνέταξε το τοπογραφικό αναφέρει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, το ΄΄νεότερο΄΄ με τις αλλαγές στα μεταξύ τους όρια, αλλά έχω ενδοιασμούς. Προφορικά που μίλησα μαζί του, μου είπε ότι αρκεί που είναι μεγαλύτερο από 4 στρ. Είναι έτσι; Τα αγροτεμάχια που προκύπτουν δεν θεωρούνται νέα και θα πρέπει να είναι άρτια κατά κανόνα;

Δεν ξέρω πως μπορώ να ΄΄ανεβάσω΄΄ ένα σκαρίφημα για να βοηθήσω.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε όχι τη γρήγορη απάντηση αλλά την κανονική πατώντας το κουμπί απάντηση. στο κάτω μέρω έχει θεση για να επισυνάψεις αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Ελπίζω να καταλάβετε τον προβληματισμό μου.

 

το σκαρίφημα

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

post-2841-131887217262_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού και τα δύο αγροτεμάχια είναι άρτια και οικοδομήσιμα καλύτερα να τα αφήσεις ως έχουν. Θεωρώ πως η αναδιάταξη ορίων στη συγκεκριμένη περίπτωση αποτελέι ουσιαστικά και κατάτμηση και συνεπώς για να μπορείς να οικοδομήσεις πρέπει να πας με τον κανόνα.

Δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να βελτιώσει την πρόσβαση στο 2ο αγροτεμάχιο και μετά να το πουλήσει;

Link to comment
Share on other sites

vkassi,

ναι μπορεί να γινει ανταλλαγή εδαφικών τμημάτων έτσι όπως τα απεικονίζεις, χωρίς να χάνουν την αρτιότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.