Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή μηχανικού διαδικασία


angel30

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Όπως έγραψαν και οι συνάδελφοι παραπάνω, ο μηχανικός κρατάει στο αρχείο του όλα τα έγγραφα - σχέδια - φωτογραφίες που έχει υποβάλει ηλεκτρονικά στο σύστημα του ΤΕΕ (δηλαδή τα πρωτότυπα). Ο μηχανικός μπορεί να σας δώσει σε ηλεκτρονική μορφή τα αρχεία που ανέβασε στο σύστημα. Όχι όμως τις πρωτότυπες υπεύθυνες δηλώσεις. Αυτά μένουν στο αρχείο του κάθε μηχανικού μιας και δεν φέρουν απαραίτητα μόνο την υπογραφή σας, αλλά και την υπογραφή, την ευθύνη, και το όνομά του. Επομένως, μπορείτε να ζητήσετε ένα CD με τα σκαναρισμένα αρχεία που έχει υποβάλει. 

 

 

Στα σημεία που ο ν.4178 ορίζει πρωτότυπα ή επικυρωμένα ή με το γνήσιο υπογραφής (όπως συμφωνητικό μαζί σου, υπεύθυνες δηλώσεις, σχέδια, άδεια, Ε9 κλπ) πρέπει να έχει αυτά. Τώρα για αυτά που γράφεις "αποδοχή κληρονομιάς, προσύμφωνο και άλλα" εφόσον χρησιμοποιήθηκαν ως δικαιολογητικά για την υπαγωγή στον νόμο μπορεί να κρατήσει αντίγραφα και τα πρωτότυπα να τα επιστρέψει. Και πάλι σου λέω ότι γίνεται για καθαρά διασφάλιση της εργασίας που έχει κάνει.

 

Όπως τα γράφει ο συνάδελφος αναφορικά με τα δικαιολογητικά. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Χρόνια πολλά και πάλι!!!! Λογικά μπορώ να πάρω έστω αντίγραφα από τις υπεύθυνες δηλώσεις!!!! Χίλια συγνώμη, αλλά θα κάνω μία τελευταία ερώτηση!!! Τα σχέδια που έχω πάρει στα χέρια μου με σφραγίδες κλπ στη πινακίδα τους γράφουν ότι είναι τα ίδια που κατατέθηκαν στο ΤΕΕ με τον νόμο 4014 και κατατίθονται και με τον 4178 εκ νέου. Έχει ξεφύγει τυπογραφικό λάθος όμως και αντί για 4178/13  γράφει  417/13. Είναι κάτι που πρέπει να απαιτήσω να διορθωθεί? Η συμβολαιογράφος μου είπε εντάξει δεν χάλασε ο κόσμος, απλά θέλω να ξέρω αν με βάση αυτό το μικρό τυπογραφικό λαθάκι είμαι ακάλυπτη από άποψη νόμου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.