Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε ξένο οικόπεδο


erling

Recommended Posts

Λοιπόν, φτάνει κάποιος στο γραφείο και λέει θέλει να κατασκευάσει μια οικοδομή.

Φέρνει το συμβόλαιό του (1995), άρτιο κατά κανόνα μαζί με την μεταγραφή.

Κάνουμε τοπογραφικό, που δεν έχει διαφορές με το συμβόλαιο.

Ολα ωραία και καλά.

Αλλα ο τύπος έχει πουλήσει το οικόπεδο σε τρίτον ο οποίος είναι στην Αυστραλία.

Υπάρχουν κυρώσεις για τον Μηχανικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν εννοείς κυρώσεις για την σύνταξη του τοπογραφικού, όχι δεν έχει. Τα ονόματα ιδιοκτητών που αναφέρονται στα τοπογραφικά είναι φερομένων ως ιδιοκτητών ή νομέων. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι ούτε πρέπει να ζητάμε πιστοποιητικά μεταγραφής, βαρών κλπ (zavi@tee) :wink: Νομίζω μάλιστα πως δεν έχει ευθύνη ούτε για την άδεια (αν αυτή δόθηκε). Φρόνιμο βέβαια είναι να τον διαολοστείλεις :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου έφερε τα 1 συμβόλαια οχι τα συμβόλαια της πώλησης.

 

Έλεος δηλαδή σε τι μπελά μπορεί να σε βάλει κάποιος ********.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν μιλάω για το τοπογραφικό, αλλά για την άδεια που θα εκδίδονταν αν δεν βρίσκονταν κάποιος να μου σφυρίξει στο αυτί τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εφόσον η άδεια εκδίδεται στο όνομα κάποιου και αναφέρεται σε συγκεκριμένο οικόπεδο ο μηχανικός δεν έχει κυρώσεις αφού έχει εξαπατηθεί. Εξάλλου ως διοικητική πράξη μην ξεχνάτε οτι μπορεί να ανακληθεί και την ίδια στιγμή ακριβώς! :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο panos.

 

Γι αυτό φωνάζω σε όσους ξέρω.....

 

"ιδιοκτήτης βάσει του προσκομισθέντος χχχχ συμβολαίου μεταγρ. στο χχ τόμο του υποθ. τάδε. Δεν πραγματοποιήθηκε έλεγχος τίτλων"

 

μόλις μίλησα με δικηγόρο και μου ανέφερε ότι δε φέρεις ευθύνη σε περίπτωση που και την άδεια να έβγαζες.

 

Κρίμα ρε erling...........μάλλον έπρεπε να την πάρεις τη δουλειά και μετά να τον αφήσεις να ψάχνεται μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσέ την τότε , προείσπραξε όλες τις αμοιβές μελέτης και μετά πιάστον και πες του ότι μόλις έμαθες πως το οικόπεδο δεν του ανήκει πια και ρώτα τον αν αυτό ισχύει . Αν πει πως το οικόπεδο είναι δικό του ζήτα του από κτηματολόγιο ή υποθηκοφυλάκειο πιστοποιητικό ιδιοκτησίας . Με αυτόν τον τρόπο και εσύ είσαι καλυμμένος και δεν χάνεις τα χρήματά σου από τις μελέτες που ήδη έκανες .

Link to comment
Share on other sites

ορμα erling.

 

Τζάμπα λεφτά από τζάμπα μάγκα !!!

 

:twisted:

 

εγώ θα την κατέθετα άνετααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.