Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή δικαστικού πραγματογνώμονα


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Despoina_F said:

Καλησπέρα σας

έχω οριστεί δικαστικός πραγματογνωμονας μέσω της Πυροσβεστικής. προσπαθώ να συντάξω το πινάκιο αμοιβής και αντρέχω το άρθρο 102 το ΠΔ 696/1974. μπορειτε να με βοηθήσετε? οι τιμές αναφερονται σε δραχμές, δηλαδή πχ 1500 δρχ ημέρήσια αποζημείωση. αυτό πως αντιμετωπίζεται? επίσης ο συντελεστής λ που βρίσκεται? 

σας ευχαριστώ πολυ

image.png.8e68d53e1c3c2ab810386a6a96703f24.png

Δυστυχώς συναδέλφισσα ό,τι Πινάκια Αμοιβής και αν συντάξεις η αμοιβή θα είναι συγκεκριμένη και θα ανέρχεται στο αστρονομικό ποσό των 250€-300€ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ!!!) ανεξαρτήτως του ποσού που θα υπολογίσεις στο Πινάκιο Αμοιβής. Η αμοιβή είναι προκαθορισμένη εντελώς αυθαίρετα από τους Εισαγγελείς μη λαμβάνοντας υπόψη τίποτα(!!!)… Συγκεκριμένα προκαθορισμένη η Αμοιβή από την Εισαγγελία Πρωτοδικών που αρχικά κατατίθεται ο φάκελος μετά τη διενέργεια της πραγματογνωμοσύνης, κατόπιν Εισαγγελία Εφετών η οποία συναινεί με το ποσό και στη συνέχεια με την τελική κατάληξη της βόλτας του φακέλου στο Υπουργείο Δικαιοσύνης που απλά επικυρώνει το ποσό και διεκπεραιώνει το φάκελο σε 2-3 χρόνια(!!!) από την αρχική κατάθεση του, οπότε τότε εκδίδεται και το τιμολόγιο και ακολουθεί η πληρωμή άγνωστο σε πόσο καιρό…

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτα, αλλά αυτά ίσχυαν πριν 8 χρόνια σε αντίστοιχη Πραγματογνωμοσύνη που είχα κάνει και από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά με το συγκεκριμένο άθλημα…

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, fpap71 said:

Δυστυχώς συναδέλφισσα ό,τι Πινάκια Αμοιβής και αν συντάξεις η αμοιβή θα είναι συγκεκριμένη και θα ανέρχεται στο αστρονομικό ποσό των 250€-300€ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ!!!) ανεξαρτήτως του ποσού που θα υπολογίσεις στο Πινάκιο Αμοιβής. Η αμοιβή είναι προκαθορισμένη εντελώς αυθαίρετα από τους Εισαγγελείς μη λαμβάνοντας υπόψη τίποτα(!!!)… Συγκεκριμένα προκαθορισμένη η Αμοιβή από την Εισαγγελία Πρωτοδικών που αρχικά κατατίθεται ο φάκελος μετά τη διενέργεια της πραγματογνωμοσύνης, κατόπιν Εισαγγελία Εφετών η οποία συναινεί με το ποσό και στη συνέχεια με την τελική κατάληξη της βόλτας του φακέλου στο Υπουργείο Δικαιοσύνης που απλά επικυρώνει το ποσό και διεκπεραιώνει το φάκελο σε 2-3 χρόνια(!!!) από την αρχική κατάθεση του, οπότε τότε εκδίδεται και το τιμολόγιο και ακολουθεί η πληρωμή άγνωστο σε πόσο καιρό…

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτα, αλλά αυτά ίσχυαν πριν 8 χρόνια σε αντίστοιχη Πραγματογνωμοσύνη που είχα κάνει και από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά με το συγκεκριμένο άθλημα…

100% επικροτώ.

Συμβαίνει πάντα και σε όλους .

Εδώ σε δικαστική πραγματογνωμοσύνη με 2 θανάτους από εργατικό ατύχημα (απασχόληση μήνες και 6 παρουσιάσεις στο δικαστήριο ) και η αμοιβή μου στο τέλος ήταν 280 ευρώ!!!!

Ούτε οι βενζινες δεν βγήκαν.

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2024 at 8:08 ΠΜ, kfil said:

100% επικροτώ.

Συμβαίνει πάντα και σε όλους .

Εδώ σε δικαστική πραγματογνωμοσύνη με 2 θανάτους από εργατικό ατύχημα (απασχόληση μήνες και 6 παρουσιάσεις στο δικαστήριο ) και η αμοιβή μου στο τέλος ήταν 280 ευρώ!!!!

Ούτε οι βενζινες δεν βγήκαν.

Εντάξει τι να λέμε τώρα, ακόμα πιο τραγικά τα πράγματα δηλαδή από όσο νόμιζα!!! Δηλαδή δεν έχει αλλάξει κάτι όπως καταλαβαίνω... Μάλλον έχει αλλάξει προς το χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.