Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για εύρεση συντελεστή θερμίδων


giannisat

Recommended Posts

καλημερα σας,μπαινω αμεσως στο θεμα.

νεα υπο κατασκευη οικοδομη υπογειο πυλωτη 1οροφος 2οροφος

1οροφος 89τμ καθαρα  με 2,85 υψος ,θερμοπροσωψη 7αρα ,νεα κουφωματα ενεργειακα τζαμια.

σαλονοκουζινα και 1 υπνοδωματιο βορειοανατολικα

και 2 υπνοδωματια νοτιοανατολικα

επισης προβλεψη για ηλιακο 3πλης ενεργειας 160 λιτρα...

περιοχη θεσσαλονικη

η ερωτηση ειναι...

στην αδεια εχει μελετη για αντλια θερμοτητασ απο 10..εως 14..kw

λογω κοστους..των αντλιων,τι kw αντλια πρεπει να ψαξω...

και πως μπορω να δω τις θερμιδες που χρειαζομαι....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις τεκμηριωμένη απάντηση μηχανικού, πρέπει να γίνει μελέτη θερμικών απωλειών και αυτό δεν γίνεται δωρεάν.

 

Για να πάρεις εμπειρική απάντηση στο περίπου, δεν ρωτάς στο σωστό forum.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γιάννη.... το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω....

 

Ξέρω ότι συνήθως στην αποπεράτωση της οικοδομής τα οικονομικά περιθώρια στενεύουν...

 

Αλλά, επειδή η θέρμανση είναι κάτι που έχει σημαντικό κόστος στην λειτουργία ενός κτιρίου.... δλδ 20+ χρόνια τουλάχιστον (μετά μπορεί να γίνει κάποια αλλαγή...) κοινώς θα την παντρευτείς την αντλία με τα καλά της και τα άσχημά της.... (λόγω σημαντικού κόστους!)

 

Και, επειδή δεν είναι ηλ. διακόπτες ή είδη υγιεινής ή ντουλάπια κουζίνας... που δεν ζητάνε να "φάνε"... ενώ η θέρμανση τρώει... και είναι σημαντική για τους διαμένοντες...

 

Γρήγορα σε έναν μηχανολόγο...!

Δεν πρόκειται να σου ζητήσει κανένα υπέρογκο ποσό... Ίσα ίσα, που υπολογίζοντας ΣΩΣΤΑ τις ανάγκες (θερμίδες), δεν θα αγοράσεις υπερδιαστασιολογημένη αντλία... θα ζεστένεσαι σωστά....! δεν θα μπεις σε περιπέτειες υποδιασταδιολογημένης αντλίας.... και θα σε βοηθήσει με την επιλογή της κατάλληλης αντλίας για τις ανάγκες σου....!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πρόκειται για νέα οικοδομή τότε σίγουρα στον φάκελο της άδειας είχε υποβληθεί και η μελέτη θέρμανσης η οποία περιλαμβάνει και την μελέτη θερμικών απωλειών.

 

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει αντίγραφο στον φάκελο της άδειας τότε κοιτάξτε στις αμοιβές της άδειας ποιος έχει πληρωθεί για αυτή την μελέτη και ζητήστε του να σας την προσκομίσει.

Λογικά δεν θα σας ζητήσει κάποια επιπλέον αμοιβή εκτός από το τυχόν κόστος φωτοτυπιών και κούριερ για να σας στείλει τα αντίγραφα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

γιάννη.... το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω....

 

Ξέρω ότι συνήθως στην αποπεράτωση της οικοδομής τα οικονομικά περιθώρια στενεύουν...

 

Αλλά, επειδή η θέρμανση είναι κάτι που έχει σημαντικό κόστος στην λειτουργία ενός κτιρίου.... δλδ 20+ χρόνια τουλάχιστον (μετά μπορεί να γίνει κάποια αλλαγή...) κοινώς θα την παντρευτείς την αντλία με τα καλά της και τα άσχημά της.... (λόγω σημαντικού κόστους!)

 

Και, επειδή δεν είναι ηλ. διακόπτες ή είδη υγιεινής ή ντουλάπια κουζίνας... που δεν ζητάνε να "φάνε"... ενώ η θέρμανση τρώει... και είναι σημαντική για τους διαμένοντες...

 

Γρήγορα σε έναν μηχανολόγο...!

Δεν πρόκειται να σου ζητήσει κανένα υπέρογκο ποσό... Ίσα ίσα, που υπολογίζοντας ΣΩΣΤΑ τις ανάγκες (θερμίδες), δεν θα αγοράσεις υπερδιαστασιολογημένη αντλία... θα ζεστένεσαι σωστά....! δεν θα μπεις σε περιπέτειες υποδιασταδιολογημένης αντλίας.... και θα σε βοηθήσει με την επιλογή της κατάλληλης αντλίας για τις ανάγκες σου....!

υπαρχει η μελετη..υπαρχουν οι θερμιδες αλλα ο μηχανολογος αφηνει περιθωριο απο 10kw εως 14 kw..μου αφηνει την επιλογη.

αλλα οπως ειπες στενευουν τα οικονομικα.γι'αυτο και ρωταω...αν με 12kw ειμαι ενταξει...η οριακα?

φετος θεσσαλονικη ειχε αρκετες μερες -βαθμους..αυτο ειναι που με κανει σκεπτικο στην επιλογη...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν η μελέτη λέει 10 τότε χρειάζεσαι 10ΚW.

 

Η επιλογή της ΑΘ πρέπει να γίνει όχι με την ονομαστική απόδοση της, αλλά σύμφωνα με τα τεχνικά στοιχεία του κατασκευαστή να αποδίδει 10 KW σε εξωτερική θερμοκρασία όση είναι η χαμηλότερη στην περιοχή σου.

 

Αν η επιλογή γίνει σύμφωνα με την ονομαστική απόδοση, τότε όταν η θερμοκρασία έξω είναι πολύ χαμηλή (0οC και χαμηλότερα), η ΑΘ δεν θα επαρκεί και θα χρειάζεσαι συμπλήρωμα από κάποια άλλη πηγή.

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι πολύ σωστά ο μηχανολόγος σου προτείνει ΑΘ με ονομαστική απόδοση 14 KW.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

γιάννη αν στην κατασκευή του κτηρίου ακολουθήθηκαν πλήρως οι μελέτες... τότε πράγματι έχεις μελέτη...

αν υπήρξαν παρεκκλίσεις... πχ μόνωση, κουφώματα, δύκτιο θέρμανσης, σώματα κτλ  τότε δεν έχεις μελέτη....

 

Άρα εσύ ξέρεις τι έχεις...

 

Ωστόσω, αν είναι όλα σωστά τότε και εγώ θα πρότεινα 14.... το 10 μάλλον θα είναι οριακό της δύσκολες μέρες... ή αν δουλεύεις την αντλία με διακοπές και όχι συνεχόμενα...

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον θα παω για 14kw..

για να μην με βριζω καποιο παγωμενο χειμωνα.

και βαση ηλιακου 3πλης ενεργειας να εχω αυτα που πληρωνω...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην ισχύ της αντλίας, η ονομαστική είναι σε διαφορετική θερμοκρασία από την χαμηλότερη του έτους.

Στις προδιαγραφές της αντλίας αναφέρει την πραγματική ισχύ που αποδίδει ανάλογα με την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Από τους πίνακες για την θερμοκρασία της περιοχής ή από την μελέτη θέρμανσης θα δεις ποια είναι η χαμηλότερη θερμοκρασία της περιοχής και για αυτή την θερμοκρασία θα πρέπει να δεις την απόδοση της αντλίας.

Είναι πιθανό μια αντλία θερμότητας με ισχύ 14kW να μην αποδίδει ούτε 10kW σε θερμοκρασία περιβάλλοντος κάτω από τους 0°C.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν των σχολίων για τις σχεδιασμένες θερμοκρασίες, η ΑΘ δεν είναι λέβητας να δουλεύει διακοπτόμενα αλλά συνεχόμενα, οπότε εγώ θα έλεγα ότι τα 10 είναι η σωστότερη επιλογή για να μην υπάρχουν φθορές με τα συνεχόμενα άνοιξε / κλείσε. Δεν ξέρω τι απόψεις έχουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.