Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκη κήπου


εμκ

Recommended Posts

Το τελευταίο που είδα ήταν πάνω σε ρόδες σκαλωσιάς με φρένο...

Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο σύνδεσης με το έδαφος που λέγαμε παραπάνω  :mrgreen:. 

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 2 ΝΟΚ

74. Προσωρινή κατασκευή είναι η κατασκευή που αποτελείται εξ ολοκλήρου από ξηρή δόμηση και εγκαθίσταται σε ελαφρά βάση ή με σημειακή θεμελίωση επί του εδάφους, τοποθετείται και απομακρύνεται σε λυόμενα μέρη, δεν απαιτεί εκτεταμένη υποδομή ώστε να αλλοιώνει σοβαρά το φυσικό έδαφος και δεν απαιτεί μόνιμη εγκατάσταση συλλογής αποβλήτων. Τοποθετείται για συγκεκριμένο σκοπό και διάρκεια σε οικοδομήσιμο ή μη χώρο.

άρθρο 4 ΝΟΚ

στ. Εγκατάσταση προσωρινών κατασκευών που συνοδεύεται με πιστοποιητικό στατικής επάρκειας.
Για την εγκατάσταση προσωρινών κατασκευών και μέχρι να εκδοθεί η προβλεπόμενη από το άρθρο 21 του ν.4067/12 υπ. απόφαση, κατατίθενται τα εξής :
1)  πιστοποιητικό στατικής επάρκειας ή στατική μελέτη,
2)  μισθωτήριο συμβόλαιο για την παραχώρηση της δημόσιας ή κοινόχρηστης έκτασης,
3)  εγκριτικές πράξεις παραχώρησης από τον αρμόδιο κατά περίπτωση Φορέα (Δήμος, Κτηματική Υπηρεσία, κτλ),
4)  έγκριση τοποθέτησης από τον αρμόδιο κατά περίπτωση Φορέα, που εγκρίνει τη λειτουργία,
5)  αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος της οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης εφόσον υφίσταται ή του προσαρτώμενου σε δικαιοπραξία ή συντασσόμενο κατά τις ισχύουσες προδιαγραφές, με την υπό κλίμακα, σκαριφηματική αποτύπωση των εγκαταστάσεων (Θέση, διαστάσεις, αποστάσεις κτλ),
6)  Κάτοψη, τομή και όψεις σε κατάλληλη κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου αυτά αφορούν προεκλογικά περίπτερα και συναφή.

Δεν είναι σαφές και δεν  θα διαφωνήσω

γιατί τα περισσότερα από τα απαιτούμενα προς τα εκεί.... δείχνουν ή σε κατασκευές κοιν εκδηλώσεων

αλλά για κατασκευές σε κοιν/στους χώρους υπάρχει άλλη διάταξη του ΝΟΚ και άλλες Υ.Α που ορίζουν 

ότι δεν απαιτείται άδεια αλλά έγκριση Τ Υπηρεσίας Δήμου και ΕΠΑΕ-ΑΣ (που συνεχίζουν να ισχύουν)

 

εξάλλου  τότε τα παρακάτω τι νόημα έχουν??

Τοποθετείται για συγκεκριμένο σκοπό και διάρκεια σε οικοδομήσιμο ή μη χώρο

5)  αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος της οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης εφόσον υφίσταται ή του προσαρτώμενου σε δικαιοπραξία ή συντασσόμενο κατά τις ισχύουσες προδιαγραφές, με την υπό κλίμακα, σκαριφηματική αποτύπωση των εγκαταστάσεων (Θέση, διαστάσεις, αποστάσεις κτλ),

 

Θα μου πεις τώρα.. μα θέλω να κάνω το προεκλ περίπτερο στο οικόπεδό μου!!

Ίσως να είναι και έτσι

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύσει αυτή η ευεργετική διάταξη για ιδιώτες θα ¨σηκωθούν¨ πολυκατοικίες με τέτοιες άδειες [emoji3]

Link to comment
Share on other sites

Αφ' ενός δεν γίνεται αυτό γιατί αναφέρεται σε ορισμένο χρόνο  παραμονής της προσωρινής κατασκευής

αλλά αφ' ετέρου μην έχουμε υπόψη μόνο τα οικόπεδα των πόλεων αλλά και των μικρών οικισμών όπου π.χ 

λόγω θερμοκηπίου μπορώ να έχω μια μικρή λυόμενη αποθήκη όσο διάστημα έχω το θερμοκήπιο ή έχω 

3 σκύλους (μιας και είναι ..τόσο της μόδας !!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.