Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκτηση κυριότητας "ορφανού" αγροτεμαχίου


radaplan

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω το πώς θα μπορούσα να αποκτήσω τη κυριότητα ενός ορφανου αγροτεμάχιου(χωρίς παράνομες μεθόδους).

Κυρίως το πώς κ το που μπορώ να βρώ χάρτες ή όπως αλλιώς ονομάζονται, που αφορούν τις κυριότητες εκτάσεων-οικοπέδων κ.τ.λ., χωρίς να είμαι επαγγελματίας του χώρου.

Ευχριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο κτηματολόγιο (αν η περιοχή έχει ενταχθεί) μπορείς να βρεις τον ιδιοκτήτη ενός ακινήτου.

Όσον αφορά τώρα τρόπους απόκτησης ενός "ορφανού" γηπέδου εγώ γνωρίζω μόνο τη χρησικτησία.

Κοίτα μόνο μην πέσεις σε ιδιοκτησία του δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Η χρησικτησία προυποθέτει καλή πίστη.

Δεν υπάρχουν ορφανά γεωτεμάχια.

Υπάρχουν αδέσποτα τα οποία εγγράφονται ως δημόσια ακίνητα.

Δεν υπάρχει κανένας νόμιμος τρόπος για να αποκτήσει κάποιος ακίνητο μέσα από έρευνα σε χάρτες κτλ.

Και μόνο η πρόθεση να αποκτήσεις κάτι που δεν δικαιούσαι την κυριότητα ή δεν έχεις τη νομή είναι εκτός ορίων νομιμότητας και χρηστών ηθών.

Link to comment
Share on other sites

ας υποθέσουμε οτι εχω ενα χωραφακι στη μεση του πουθενα.

 

και ας υποθέσουμε οτι διπλα μου συνορεύω με καποιον γνωστο και φιλο.

 

επίσης για την υποθεση αναμεσα μας υπάρχει ενα μικρό κομματι το οποίο δεν ανηκει σε κανεναν (εκει που μιλαω δεν προκειται ουτε για δημοσιο χώρο ουτε τιποτα. χωράφια στη μεση του πουθενα.)

 

ειναι τραγικο δηλαδη να μοιράσουμε στα δυο τον "ορφανο" χωρο και να τον προσαρτησουμε στον ηδη υπάρχοντα δικό μας?

 

για να ειμαι πιο ακριβης μιλάω για περίπου 500μ2 αναμεσα σε δυο εκτάσεις των 50στρεμμάτων που κανεις δεν υπάρχει εδώ και πολλα χρονια να τα διεκδικήσει.

Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις 50 στρέμματα σου λείπουν τα 500τμ;;;;

 

που να δεις τι δηλώνουν κάποιοι στο κτηματολόγιο

πάκος τα "ορφανά"

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω αεραγωγε οτι εκει υπαρχει προβλημα.. για να σου δωσω μια πιθανη εξηγηση απο ποτε το εχεις αυτο το αγροτεμαχιο??? απο το 60 πχ???

μα τοτε τα συμβολαια εγραφαν τις εκτασεις στο περιπου.. κοινως τί 50.000 τμ τί 50.250τ.μ.

 

εδω μιλαμε για απιστευτες κομπινες που προεκυψαν με το κτηματολογιο..

προ τριμηνου εκανα τοπογραφικο σε ανθρωπο ο οποιος ηρ8ε το σεπτεμβρη απο επαρχεια να καταθεση κτηματολογιο και ανακαλυψε οτι μεσα στο καλοκαιρι απο το πουθενα ειχε γινει χρησικτησια και δυο παραχωρησεις απο παππου 90 χρονων (για να μην εχει ρισκο φυλακισης) σε γιο και απο γιο σε εγγονη..

ο τυπος το ειχε καταθεση και στο κτηματολογιο..

και βγηκε (χωρις δυστυχως να αποδεικνυεται) στην πορεια οτι τη δουλεια την εκανε με δημοτικο συμβουλο υπευθυνο τεχνικης υπηρεσιας που του ελεγε που και που δεν ειχαν γινει δηλωσεις ιδιοκτησια αρα υπηρχαν πιθανοτητες ορφανων οικοπεδων.. ετσι διαλεξανε καμια 25-30 "φιλετα" γυρω στα 60 σρεμματα και κανανε αυτη τη διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.