Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφανο & Θερμοανθεκτικό υλικό


Mike_Korinthos

Recommended Posts

Σκοπεύω να φτιάξω ένα μπάρμπεκιου που έχω σχεδιάσει μόνος μου και το οποίο θα ήθελα να έχει μία πόρτα από διάφανο υλικό που να καλύπτει την πρόσοψη της εστίας και του διπλανού πάγκου, διαστάσεων 240χ120 εκατοστών. Θα μπορεί να ανοίγει/σηκώνεται με αμορτισερ όπως οι πίσω πόρτες στα βανάκια, μέχρι την οριζόντια θέση, παίζοντας έτσι και ρόλο στέγαστρου. Μπορεί κανείς ίσως να μου συστήσει ένα διάφανο/ημιδιάφανο υλικό που να μην κινδυνεύει από τις θερμοκρασίες της εστίας; 

Link to comment
Share on other sites

Πυρίμαχο υαλοπίνακα ψάχνεις, αλλά προτείνω να ξαναμελετήσεις την μέθοδο ανύψωσης, γιατί τα "αμορτισέρ" που φαντάζομαι έχεις στο μυαλό σου, δεν έχουν αντοχές σε υψηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ευχαριστώ για την αρχική απάντηση. Εκτός γυαλιού, υπάρχουν άλλες επιλογές; πχ πλεξιγκλας; Είναι δύσκολο να καταλάβω πόση θερμοαντοχή μου χρειάζεται, αφού όταν θα καίει η εστία, η "πόρτα" θα είναι ανοιχτή. Θα δω επίσης το θέμα των αμορτισέρ.

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμοπλαστικά υλικά με θερμοκρασία υάλωσης που πιθανότατα θα καλύψουν τις απαιτήσεις σου είναι

 

Δεν ξέρω αν παράγονται σε μορφή πλάκας ή και διάφανα.

 
 

post-25466-0-42477700-1423474800_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.