Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα σε οικοδομή με μεγαλύτερες διαστάσεις.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Σε οικοδομή του '60 έχω ένα διαμέρισμα για ρύθμιση. Από την αποτύπωση προκύπτει ότι το βάθος της οικοδομής και άρα και το βάθος του διαμερίσματος έχει μεγαλώσει περίπου κατά 25cm εις βάρους του οπίσθιου ακαλύπτου σε σχέση με την οικοδομική άδεια. Ερωτήσεις:

1) Για κάνω ρύθμιση του διαμερίσματος απαιτείται συναίνεση από την πλειοψηφία ή επειδή είναι από κατασκευής μπορώ να το παραβλέψω;

2) Αν απαιτείται συναίνεση θέλω από κάθε έναν ξεχωριστά μέχρι να φτάσω το 51% ή μπορώ να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη μία υπεύθυνη δήλωση ότι έχει πάρει ο ίδιος την συναίνεση;

3) Εσείς θα δίνατε βεβαίωση με την προϋπόθεση ότι είναι περίπου 5cm πάνω από τις ανοχές (20cm οι ανοχές χωρίς τα επιχρίσματα κι εγώ έχω περίπου 25cm) ;

Ευχαριστώ.

Edited by sok_ratis
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει σχέδια εκείνης της εποχής ή το μόνο στοιχείο που έχεις είναι το σκαρίφημα στο στέλεχος?

Γενικότερα αν η υφιστάμενη κατάσταση υπάρχει σε κάτοψη σύστασης δεν ζητάς καμία συναίνεση.Θεωρείται ότι έχουν λάβει γνώση όλοι αν υπάρχει τέτοιο σχέδιο.

Η βεβαίωση για μεταβίβαση δίνει 2 ανοχές που πρέπει να τηρούνται ταυτόχρονα. 

α) μέχρι 2%, με μέγιστο τα 20 εκ. επί των εγκεκριμένων διαστάσεων

β) μέχρι 5%, με μέγιστο τα  8 τ.μ επί της εγκεκριμένης επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Παύλο. Εχω κάτοψη του ορόφου και δεν υπάρχουν σχέδια τίτλου. Στις ανοχές δεν είμαι αφού έχω 25cm υπέρβαση ενώ το ανώτατο είναι 20cm. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να λάβεις συναίνεση ειδικά αν μιλάμε για πολυκατοικία πολλών ιδιοκτητών, μήπως να έβλεπες, αν υπάρχει φυσικά τρόπος, κανένα συμβόλαιο από άλλο διαμέρισμα. 

Το ότι είναι από κατασκευής όλα τα διαμερίσματα στην ίδια θέση είναι ένα θετικό στοιχείο.

Μήπως να έκανες εκ νέου μέτρηση για εκείνα τα 5 εκ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο λέω γιατί ίσως τελικά για τα 5cm να είναι μεγάλη φασαρία. Παντως συμβόλαιο από άλλο διαμέρισμα δεν μπορώ να βρω και επίσης συναίνεση είναι αδύνατο. Άλλωστε αν βγάλω τα επιχρίσματα από 2,5εκ σε κάθε τοίχο πάω στα 5εκ οπότε έχω καθαρή υπέρβαση 20cm και τελικά πάω έτσι στις ανοχές. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με αυτό "περί αποκλίσεων"

στις βεβαιώσεις ΤΕΕ αναγράφονται τα εξής:

 

• Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)
• Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).
• Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους ειδικούς κανονισμούς (γνωρίζει κάποιος έστω μία απ' αυτές  των ειδικών κανονισμών ή διατάξεων??)   καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Στις αποκλίσεις όμως εξαιρεί τα επιχρίσματα :

"Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων."
 
Όσο για τις ανοχές των ειδικών κανονισμών, εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κάποια περίπτωση!  :grin:
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να το τακτοποιησεις γιατί κάποια στιγμη παλι θα βρει ο ιδιοκτήτης το πρόβλημα μπροστά του.

Αλλωστε δεν μπορείς να κανεις και διαφορετικά μιας και είσαι εκτός αποκλίσεων.

Edited by PERIKLIS1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.