Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΕΟΠΠΥ δεν θα πληρώνει πλεόν συμμετοχή σε ιδιωτικές κλινικές


Julius Caesar

Recommended Posts

Μπορει να μου εξηγήσει καποιος τι σημαινει αυτο το δωρεαν περίθαλψη σε καθε ανασφάλιστο που έλεγαν; Το εγκατέλειψαν; Και αν ισχύσει ποιος θα καλύπτει τα έξοδα το κράτος που δεν ξέρει απο που να μαζέψει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα το πληρώνουμε με πρόσθετες εισφορές και νομίζω ήδη πληρώνουμε για τους ανασφάλιστους. Όπως πληρώνουμε τέλος ΟΑΕΔ νομίζω στην εφορία για τους άνεργους για το ταμείο ανεργίας. 

Link to comment
Share on other sites

150*6=900  το 6μηνο  νομίζω είναι χοντρικά  αν θυμάμαι καλά στα 2500 που πληρώνω

δλδ 1800 τον χρόνο

 

 

με 1800 τον χρόνο αν είσαι μόνος  πέρνεις το ΦΟΥΛ πακέτο απο το 1 ευρώ  με ιδιωτική  και σου μένουν και καμιά  600 ρέστα....

 

και προσοχή αν προτιμήσεις ΔΗΜΟΣΙΟ αντί ιδιωτικό θα σε πληρώνουν και ΑΠΟ ΠΑΝΩ :mrgreen:

 

Είναι κρίμα να γράφονται τέτοιες ανακρίβειες και να μην μας νοιάζει που πάνε οι εισφορές μας.

Στην πιο αντιπροσωπευτική κατηγορία (2η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - ΑΝΩ ΤΗΣ 5ΕΤΙΑΣ) οι εισφορές για τον Κλάδο Υγείας Τεχνικών είναι 54,99€ / μήνα x 12 = 659,88€ το χρόνο.

https://synelefsimixanikon.wordpress.com/%CE%BF%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-3/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι λένε τα χαρτιά σου αλλά να σου πω τι λέει το χαρτί που βρηκα τώρα ΑΠΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΝΑ  1576,32

ΠΟΥ ήμουν 5ετιας και κάτω από 35......τώρα με 10 ετια  και άνω των 35 θα σου πω οταν το βρω

 

1. ΚΛΆΔΟ ΣΥΝΤΑΞΗς ΑΝΩ 5ΕΤΙΑς  832,02

2. ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΑΝΩ 5 ΕΤΙΑΣ    166,38

3. ΚΛΑΔΟΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ  ΑΝΩ 5ΕΤΙΑΣ    249,6

4. ΚΛΑΔΟΣ ΥΓΕΙΑΣ                                   268,32

5. ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ      60

 

 

υγ σε κα΄θε περίπτωση βλέπω τι φεύγει από την τσέπη μου και τι θΑ ΠΑΡΩ....που είναι  το  -ΑΠΕΙΡΟ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ε άρα γύρω στα 550 τον χρόνο δεν έδινες άκιους για περίθαλψη ή κάνω λάθος ? Τώρα να είναι 900 τον χρόνο ? Και με αυτά περιθάλπεται όλη η οικογένεια σου, σωστά ? Και έχεις και φάρμακα εσύ και όλη η οκογένεια ? Δεν στα λέω για γκρίνια...ρωτάω. Με την ιδιωτική πόσο σου κοστίζουν όλα αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

@akius, μια χαρά είναι το link και οι τιμές που δίνει. Αν κάνεις 268,32/6 = 44,72, όσο και στην 1η ασφαλιστική κατηγορία για τους μετά το '93.

Link to comment
Share on other sites

2. ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΑΝΩ 5 ΕΤΙΑΣ

 

 

Αυτο τι ειναι, μπορει να μου πει καποιος?

 

Νικ

Καμια ασφαλιστικη δεν καλυπτει φαρμακα (τουλαχιστον οσο γνωριζω).

Το θεμα δεν ειναι μονο ποσο δινεις, αλλα και τι υπηρεσιες σου παρεχουν.

Διοτι αν συγκρινω τον Κλαδο Υγειας με αντιστοιχη ιδιωτικη, ακομα και ακριβοτερη να ειναι, με τα μεν το δημοσιο σε εξυπηρετει σε 2 μηνες σε νοσοκομεια που ντρεπεσαι να μπεις μεσα, η δε ιδιωτικη σε εξυπηρετει σε 1 μερα μεσα στη χλιδη..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

για ιδιωτική είπα κοντά  εισφορές  1 εξαμήνου τσμεδε...

 

1. στα φάρμακα πρέπει να βρεις ιατρό να στα γράψει.....με συμμετοχή 25%  βάση του πιο φθηνού γενόσημου φαρμάκου και 1 ευρώ συμμετοχή ανα συνταγή που χωρά 3 φάρμακα

2. για εξετάσεις πάλι για να στις καλύπτει το δημόσιο εκτος και αν είσαι ΕΠΕΙΓΟΝ  πρέπει να βρεις ιατρό να στα γράψει

3. οι ιατροί με ΕΟΠΠΥ για να κάνεις ραντεβού ΤΣΑΜΠΑ  πιάσε ΤΖΟΚΕΡ.....αλλιώς αν θέλουν με 10 ευρώ.....αλλιώς με κλασική επίσκεψη με 50 ευρω

4. τα δημόσια νοσοκομεία ΑΣΤΑ.....της κορίνθου η παιδιατρική απο παρασκευή δεν θα λειτουργεί γιατί είναι 3 παδίατροι και τέλειωσαν οι εφημερίες που έχουν να κάνουν ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ και δεν μπορούν να κάνουν περισσότερες....τα υπόλοιπα νοσοκομεία η κέντρα υγείας στην πελοπόννησο  κλείνουν ΝΩΡΙΤΕΡΑ γιατί έχουν2 ιατρούς και φτάνουν για 14 μέρες οι εφημερίες.....εκτός πάτρας Που είναι πανεπιστημιακό..

 

 

όταν στην οικογένεια  είναι ιατροί από πατέρα έως αδερφό και μάνα προισταμένη  και γενικά  γκωστοί υπάρχουν στα περισσότερα νοσοκομεία άσε να ξέρω και να έχω μια άποψη περισσότερη....

 

αν τσιμπήσει το παιδί σου μια σφήκα ή κάτι αλλο και κάνει ΑΝΑΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΣΟΚ  ξέρεις ότι τα περισσότερα νοσοκομεία δεν έχουν αντίδοτο και θα σουν πουν να σε πάνε ΑΘΗΝΑ....αλλά αν είσαι σπάρτη, θα πας θα είναι κλειστό προς τέλος μήνα απόγευμα.....θα πας μετά τρίπολη και αυτό κλειστό....θα πας κόρινθο και αυτό κλειστο......έφτασες αθήνα με ενδιάμεσες στάσεις και ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ  γιατί ΜΗΝ σκεφτείς να ζητήσεις ασθενοφόρο.....της σπάρτης θα σε πάει τρίπολη και θα σε αφήσει γιατί έχουν 1 η 2.....από τρίπολη το νεο ασθενοφόρο θα σε πάει κόρινθο κτλ.....ΜΟΝΟ ΑΝ πετύχεις ιατρό που θα ρίξει και κανά μπινελίκι θα σε πάνε αμέσως ΑΘΗΝΑ.....

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για τους συναδέλφους μηχανικούς, ομήρων του ΤΣΜΕΔΕ...

Ο ΕΟΠΠΥ (μέσα στον οποίο είναι και το ΤΣΜΕΔΕ) δεν θα πληρώνει πλέον συμμετοχή για νοσηλεία σε ιδιωτικές κλινικές.

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=4893079&pg=1&pid=4893121&orderdir=asc#post_4893121

   

Ο κύριος υπουργός πριν πάρει αυτή την σωστή απόφαση , θα έπρεπε ο ίδιος και η ευρύτερη οικογένειά του , να δοκίμαζαν τις υποδομές των δημόσιων νοσοκομείων , με τους ίδιους όμως όρους και συνθήκες που ισχύουν για τους "κοινούς πολίτες". Το ίδιο ισχύει και για τους συμβούλους του κυρίου υπουργού.

Αν μετά από αυτή την εμπειρία επέμενε σε αυτή την άποψη , τότε θα ήταν μάλλον θα πρέπει να σκεφθεί σοβαρά ο κύριος υπουργός , αν θα πρέπει να καταφύγει στις υπηρεσίες ψυχολόγου ή ψυχιάτρου . Αν θα είναι σε δημόσιο θεραπευτήριο ή σε ιδιωτικό , ας το αποφασίσει ο ίδιος .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μήπως κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι πίσω από τα ´μνημόνια" του κ. Σαμάρα και τις "γέφυρες" του κ. Τσίπρα κρύβεται η λέξη "ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΑΜΕ".

 

Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις την ατυχία και αρρωστήσεις υπάρχουν δυο περιπτώσεις.

 

1.Πληρωνεις αν έχεις, και μπορεί να σε χρεώσουμε και με τεκμήρια επειδή έχεις.

 

2. Έλληνας είσαι και..."έχει ο θεός", "βοηθά Παναγία", "χτυπά ξύλο" και λοιπά παρήγορα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.