Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναδελφική βοήθεια για "εγκριση τύπου"


Kane

Recommended Posts

Συνάδελφοι, έφερε ένα επαγγελματικο αυτοκίνητο, απο Γερμανία. Ενα renault clio van diesel.

 

Το οχημα εκτελωνίστηκε κανονικά (euro5), πέρασε κτεο κανονικά πληρώθηκαν τα πάντα και πήγα στο τοπικό μηχανολογικό για πινακίδες/αδεια.

 

Εκεί λοιπον μου λένε "το αυτοκινητο δεν εχει εγκριση τύπου", χωρίς αυτή δε προχωράμε.

 

Πήρα στην εισαγωγική εταιρεία των ρενώ και μου λένε εγκριση τύπου δεν υπάρχει, διότι το 2011 αυτο το όχημα δεν είχε εισαχθεί στη χώρα.

 

Τι κάνω τώρα;;; Πως απ'τη στιγμή που εκτελωνίστηκε το όχημα το μηχανολογικό μου αρνείται πινακίδες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νοημα μεμομωμενης. Πως εκτελωνιστηκε το αυτοκίνητο? περιμένω απ τον εκτελωνιστη το πως θα συμπεριφερθω στον υπαλληλο απο δευτερα. Δεν εχει ξαναγινει αυτ/το να εχει εκτελωκιστει να εχεο περασει κτεο και να του αρνούνται πινακίδες.

 

υ.γ. ασε που δε μπορεί σε ΟΛΗ τη χωρα να εχω φερει μονο εγω τέτοιο αυτοκινητο...δε μιλαμε για καμμια λαφεραρι.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε πάθει κι εμείς αλλά αρκετά παλαιότερα. Βέβαια ήταν πριν εκτελωνιστεί.

Τότε, μέσα από την αντιπροσωπεία βοήθησαν (δεν ανέλαβαν αυτοί), να έρθει ένα βιβλίο (έτσι μου είπαν, δεν το είδα εγώ)

από την κατασκευάστρια εταιρεία και μετά στο υπουργείο για έγκριση τύπου.

Έξοδα δικά μας.

 

Πάντως με μία πρόχειρη ματιά στο car, δε νομίζω να είναι το μόνο στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

η γερμανική άδεια είναι διαθέσιμη? αν ναι, βάσει αυτής πρέπει να το καταχωρίσουν και στα ελληνικά μητρώα.... προφανώς πήγες μόνος... χωρίς τον "απαραίτητο γνώστη συνάδελφο"..... εφόσον έχει βγει άδεια κυκλοφορίας στην ΕΕ είναι υποχρεωμένοι να προχωρήσουν την διαδικασία.... τώρα το πόσο γρήγορα... εξαρτάται... καταλαβαίνεις... 8-)

 

 

Υ.Γ.  ρίξε και μια ματιά εδώ μήπως δεν το βρήκαν.... κατά λάθος... http://webtao.yme.gov.gr:16004/

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Nαι είναι διαθέσιμη.

 

Στο λινκ αυτό (το εχω ψάξει κι εγώ) δεν υφίσταται, διότι αυτό περιέχει μόνον τις ελληνικές εγκρίσεις τύπου.

 

Μιλησα με τον εκτελωνιστή μου ομως και μου δωσε ένα έγγραφο όπου αναφέρει για τα φορτηγά πως πρεπει να προσκομισθεί έγκριση τύπου οχήματος Ή πιστοποιητικό καυσαερίων οχήματος Ή βεβαιωση απο τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΥΜΕ Ή άδεια κυκλοφορίας στην οποια αναγράφεται η οδηγία αντιρυπαντικης τεχνολογίας που πληρεί το όχημα.

 

Το τελευταίο λοιπόν υπάρχει και ο υπάλληλος ή δεν ξερει να διαβασει το 715/2007*692/2008 (που σημαίνει euro5) ή θέλει αυτό που...θέλει.

 

Τη δευτέρα λοιπόν πηγαίνω με το εγγραφο. Αν τσινήσει μετά είναι εύκολα τα πράγματα. Και ΔΕΝ εννοώ να λαδώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος δεν σου έλεγε βλακείες...το κάθε τι που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, θέλει πράγματι έγκριση τύπου!

Για παράδειγμα, αν εισάγεις τo Golf (σου λέω το πιο δημοφιλές) με έναν κινητήρα που δεν είχε έρθει στην Ελλάδα, θα σου πούνε πήγαινε για έγκριση τύπου.

Όταν είναι γνωστές μάρκες και υπάρχει ε.τ. από Ε.Ε. επιταχύνονται οι διαδικασίες (στην ουσία έχει μόνο χαρτούρα), όταν δεν υπάρχει ε.τ. όμως (πχ σε κάποιο μηχάνημα!), τότε...βράστα!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τον Αύγουστο του 2014 μπορούσες να κάνεις αίτηση για έγκριση τύπου, πλέον χρειάζεται έγκριση τύπου από το εργοστάσιο εκτός αν έχουν δώσει κάποια παράταση.

 

Εθνική νομοθεσία για έγκριση τύπου

http://www.opengov.gr/yme/?p=2691

 

Λογικά όμως θα έχει έγκριση τύπου, για τα Ευρωπαϊκά οχήματα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το εργοστάσιο παραγωγής ή με τον εισαγωγέα στην ΕΕ αν ο κατασκευαστής είναι εκτός ΕΕ.

http://www.yme.gr/index.php?tid=1436

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/ALL/?uri=CELEX:32007L0046

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.