Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανήματα προβληματικά και κακοσχεδιασμένα από το εργοστάσιο


ckiriako

Recommended Posts

Αφορμή για να ανοίξω το θέμα αυτό ήταν αυτό που είδα σήμερα το πρωί.

Ξήλωσα όλα τα ηλεκτρικά του παλιού κεντρικού πίνακα στην επιχείρηση των δικών μου (ξενοδοχείο), και έβαλα νέο μεταλλικό πίνακα που θα στήσω από την αρχή με καινούριο ραγουλικό. Απο την δεξαμενή νερού ήθελα να τραβήξω καλώδιο προς τον πίνακα, για τον επιτηρητή σταθμης, και στην στοιβα καλωδια που εχω (διαφορα καλωδια που κατα καιρους εχουν περισσεψει κτλ) εψαχνα για ενα κομματι 07RN-F (αδιαβροχο) 15μετρα

 

Δεν εβρισκα μεγαλο κομματι, οποτε βουρ στην αποθηκη που ειχα 2 χαλασμενες υποβρυχιες αντλιες, να κοψω τα καλωδια τους να κανω την δουλεια μου. Η μια αντλια ειχε 4πολικο RN-F (πυκνωτης εκτος αντλιας) , το οποιο σκεφτηκα να το αφησω στην ακρη μηπως το χρειαστω καπου αλλου, μιας και τα ηλεκτροδια ειναι 3. Παω να κοψω το αλλο καλωδιο, και στην αφη δεν εμοιαζε να ειναι απο καουτσουκ. Διαβαζω, Η05VV-F !!!!!

 

Για οσους δεν ειναι ηλεκτρολογοι, να γραψω οτι αναφερει αυτολεξει ο ντοκοπουλος στο βιβλιο του για καλωδια VV, δηλαδη και μανδυας και μονωση απο pvc

Δεν επιτρεπεται: στο χωμα ή στο νερο, πανω σε ξυλο, μεσα σε ευφλεκτα υλικα, εκτεθειμενα στην υπαιθρο.

 

Ο δικος μου εκνευρισμος και απορια εχει να κανει με το πως διωχνουν την αντλια απο το εργοστασιο, με καλωδιο οχι απλα ακαταλληλο για εμβαπτιση σε νερο, αλλα ουτε καν για υγρο χωρο. Η αντλια ιταλικη. Πιστοποιηση και συμμορφωση πως δηλωνουν αυτοι οι ανθρωποι? Το καλωδιο ειναι κατεστραμμενο κοκκαλωμενο, και σταζει νερο απο το εσωτερικο του... η αντλια δεν θυμαμαι πως καηκε, το νερο ειναι αρκετα επιβαρυμενο σε σιδηρο και μαγγανιο και οι αντλιες δεν αντεχουν πολλα χρονια....

 

Εχετε δει κατι τοσο τραβηγμενο οσοι μαστορευετε σε εγκαταστασεις??? 

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.