Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή τομέα στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι φοιτητής στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Α.Π.Θ και πρέπει να επιλέξω τομέα εξειδικευσης. Βρίσκομαι ανάμεσα στον Γεωτεχνικό Τομέα και τον Κατασκευαστικό ( Τομέας Επιστήμης και Τεχνολογιας Κατασκευών).

 

Η αλήθεια είναι πως ο Κατασκευαστικός, ίσως και λόγω Ιστορίας, έχει το γόητρο του. Εντούτοις, απο όσα μου έχουν πει συνάδελφοι, τα μαθήματα είναι απογοητευτικά στο τομέα και παρωχημένα ( έτσι μου είπαν αρκετοί). Αντιθέτως, στο Γεωτεχνικό πέραν του ότι τον βρίσκω εξίσου ενδιαφέρον, είμαστε και πολλοί λίγοι ( ενδεικτικά 5-10 άτομα επιλέγουν Γεωτεχνικό στα 250 ).

 

Απο άποψη αγοράς εργασίας και αντικειμένου τι πιστευετε; Όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό (μεταξύ μας στη Ελλάδα, ίσως λίγη σημασία έχει μιας και η κατασταση έχει ως έχει ). Σκεφτόμουν παράλληλα πως ίσως με τον Γεωτεχνικό θα ήταν και πιο εύκολη η μεταβαση και με κάποιο μαστερ, σε Petroleum Engineering ( Drilling etc).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλη συζήτηση ανοίγεις με πραγματικά πολλά διαφορετικά θέματα:

 

1) Επιλογή τομέα στο ΑΠΘ;

2) Επιλογή τομέα για εργασία στην Ελλάδα;

3) Επιλογή τομέα για εργασία στο εξωτερικό; 

4) Πεδίο εργασίας των Γεωτεχνικών και των Δομοστατικών; 

 

Νομίζω ότι με μία αναζήτηση στο forum θα βρεις πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν! 

Το μοναδικό που θα γράψω επί προσωπικού, είναι να επιλέξεις αυτό που σου αρέσει. Αυτό έκανα, κάνω και θα συνεχίζω να κάνω στη ζωή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.