Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ρύθμιση οφειλών


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Αν αναφέρεσαι σε δόση πλην της πρώτης δόσης του διακανονισμού, έχοντας κάνει πάγια εντολή, τα χρήματα τα παίρνει από το λογαριασμό σου αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε δόση πλην της πρώτης δόσης του διακανονισμού, έχοντας κάνει πάγια εντολή, τα χρήματα τα παίρνει από το λογαριασμό σου αυτόματα.

 /Δυστυχως ΔΕΝ τα παίρνει!Θα τα πάρει στις 31/7 μαζι με την άλλη δόση και απο το ΤΣΜΕΔΕ ΛΥΣΗ ΔΕ ΜΟΥ δίνουν για το τι θα γίνει στις 14/7 που θα είναι κλειστό το ΤΣΜΕΔΕ και το συστημα τους δεν δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στη πρώτη δόση του διακανονισμού ή στη δεύτερη? 

Αν μιλάμε για τη δεύτερη, μέσω πάγιας εντολής σε λογαριασμό, αφαιρείται αυτόματα κάθε τέλος του μήνα. Βεβαίως λόγω τραπεζικής αργίας δεν υπάρχει καμία απαίτηση αυτές τις μέρες για οφειλές και δεν απαιτούνται τόκοι καθυστερήσεων.

Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι στην 28η δόση. Το πρόβλημα μου είναι πως θα πάρω ασφαλιστικη ενημερότητα στις 14 /7 που έχει δημοπρασία και το τσμεδε θα είναι ΚΛΕΙΣΤΟ λόγω μετακόμισης . Μου έδωσαν μέχρι 13/7 ασφαλιστική

Το ξέρω οτι δε χανω το διακανονισμο, άλλο ειναι το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν κάποιος κάνει ρύθμιση των χρωστούμενων παλαιότερων ετών αν δεν πληρώσει εφ άπαξ τις εισφορές του 2015 παύει να ισχύει η ρύθμιση? Γιατι είναι δύσκολο να φτάσεις να κάνεις ρυθμιση αλλά να έχεις την δυνατότητα να πληρώσεις τα τρέχοντα στην ώρα τους. Σχεδόν αδύνατο για κάποιον. Συνάδελφος μου είπε οτι αν δεν πληρώσεις τα τρέχοντα στην ώρα τους τότε συνεχίζει και ισχύει η ρύθμιση. Υπάρχει πουθενά γραμμένο επίσημα τι ακριβώς ισχύει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν κάποιος κάνει ρύθμιση των χρωστούμενων παλαιότερων ετών αν δεν πληρώσει εφ άπαξ τις εισφορές του 2015 παύει να ισχύει η ρύθμιση? Γιατι είναι δύσκολο να φτάσεις να κάνεις ρυθμιση αλλά να έχεις την δυνατότητα να πληρώσεις τα τρέχοντα στην ώρα τους. Σχεδόν αδύνατο για κάποιον. Συνάδελφος μου είπε οτι αν δεν πληρώσεις τα τρέχοντα στην ώρα τους τότε συνεχίζει και ισχύει η ρύθμιση. Υπάρχει πουθενά γραμμένο επίσημα τι ακριβώς ισχύει? Ευχαριστώ.

Αυτό είναι ένα απο τα 2 μεγάλα προβλήματα της ρύθμισης (το άλλο είναι τα αναδρομικά) αν δεν πληρώσεις τις τρέχουσες εισφορές χάνεις τη ρύθμιση... Σου παραθέτω μόνο τα σχετικά από την εγκύκλιο

 

Η εγκύκλιος αναφέρει: «Η ρύθμιση απώλλυται όταν ο οφειλέτης δεν καταβάλλει εμπρόθεσμα, τις τρέχουσες εισφορές και τις προβλεπόμενες δόσεις της ρύθμισης. Κατ΄εξαίρεση, ο οφειλέτης δεν εκπίπτει της ρύθμισης στις περιπτώσεις για τις οποίες, ενώ καταβάλλει τις τρέχουσες εισφορές:

α) δεν καταβάλλει εμπρόθεσμα μέχρι δύο (2) δόσεις ανά έτος προγράμματος ρύθμισης (για χρονικό διάστημα μέχρι ενός μηνός η κάθε δόση) ή

β) δεν καταβάλλει εμπρόθεσμα μία δόση της ρύθμισης ανά έτος προγράμματος ρύθμισης, για χρονικό διάστημα μέχρι δύο (2) μηνών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν κάποιος κάνει ρύθμιση των χρωστούμενων παλαιότερων ετών αν δεν πληρώσει εφ άπαξ τις εισφορές του 2015 παύει να ισχύει η ρύθμιση? Γιατι είναι δύσκολο να φτάσεις να κάνεις ρυθμιση αλλά να έχεις την δυνατότητα να πληρώσεις τα τρέχοντα στην ώρα τους. Σχεδόν αδύνατο για κάποιον. Συνάδελφος μου είπε οτι αν δεν πληρώσεις τα τρέχοντα στην ώρα τους τότε συνεχίζει και ισχύει η ρύθμιση. Υπάρχει πουθενά γραμμένο επίσημα τι ακριβώς ισχύει? Ευχαριστώ.

Αν δεν πληρώνεις τα τρέχοντα ΧΑΝΕΙΣ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ είναι όρος . ισως με τη νεα ρύθμιση να μπορεις να καθυστερήσεις 1 φορά.

 

Στο δικό μου θεμα τωρα!

Το τσμεδε ΔΕ δίνει λύση κι έτσι στις 14 Και 15 εγώ θα είμαι ανασφάλιστη... οπότε χάνεται η δημοπρασία...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό ελπίζω, αλλά από το ΣΑΤΕ μου είπαν ότι κάποιες δημοπρασίες έγιναν κανονικά και στην επιστολή του ΣΑΤΕ προς τα αρμόδια Υπουργεία για αναβολή ΟΛΩΝ των δημοπρασιών , τα Υπουργεία δεν απάντησαν.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχει κανει καποιος συναδελφος ρυθμιση τελευταια?

πως πληρωνουμε με τα capital control,tτην πρωτη δοση και τον ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.