Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασίες προσκύρωσης κοινοχρήστου (δημοτικού) χώρου


Recommended Posts

Καλημέρα,

θέλω να κινήσω διαδικασιες προσκύρωσης κοινόχρηστου χωρου σε οικοπεδο με υφιστάμενο παλαιο κτίριο (κατασκευη απο αρχες 1900).

Είναι εντος σχεδιου στο κέντρο της πολης, το ρυμοτομικο που υπαρχει απο οτι ειδα ειναι παλιο στο χερι, χοντροκομμενο, οι καθετοτητες που δειχνει δεν ισχυουν και ειδικα στο τμημα που θελω να προσκυρωσω δεν καταλαβαινεις καν τι δειχνει, (είναι στο πίσω μέρος εσωτερικη γωνιακη κοινοχρηστη αυλη αναφερεται στα συμβολαια, απο εκει διπλα διερχεται και ενα καταπατημενο δρομακι που ουσιαστικα δεν υφισταται. επισης υπαρχει ενα παραπειγμα που καποιος γειτονας χρησιμοποιει ως δικο του πλυσταριο ενω δεν φαινεται σε κανενα σχεδιο και αλλα πολλα προβληματα).

1)Εγω ξεκίνησα κανοντας μια αποτυπωση με ενα φιλο τοπογραφο, εχω δειξει την υφισταμενη κατασταση, πρεπει να βαλω και την θεωρητικη ρυμοτομικη γραμμη; πως θα την προσδιορισω αυτην; δεν αρκει απλα σκαναρισμα του ρυμοτομικου;

2)Μια μικρη "επέκταση" 2μΧ2μ W.C που εχουμε κανει και εμεις στον κοινοχρηστο χωρο που θελουμε να προσκυρωσουμε πως να την δειξω για να μην βρουμε και κανενα μπελα? :oops:

3)Με τι κριτιρια θα μοιρασουμε τον χωρο κοντα στην εσωτερικη γωνια του τετραγωνου οπου βλεπουμε τρεις γειτονες και θα γίνει κακος χαμος; Να δειξουμε εμεις αυτο που θελουμε και θα αποφασισει με δικο του τοπογραφικο ο δημος τελικα τι θα γίνει;

4) Το υφιστάμενο σπιτι μας είναι στην πραγματικοτητα δυο ενωμενες ιδιοκτησιες με ξεχωριστα συμβολαια, θα πρεπει να γίνουν οι διαδικασιες εις διπλουν; δυο τοπογραφικα με διαφορετικο προσκυρουμενο τμημα στο καθε οικοπεδο, διπλα παραβολα αμοιβες κτλ?? Μηπως πρεπει να τα ενωσουμε πρωτα συμβολαιογραφικα;

5)Συνεχίζω πρωτα στον δήμο ή στην πολεοδομία;

 

Παραθετω οτι εχω βρει μεχρι στιγμης απο πληροφορίες και αν θελετε να προσθεσετε καποιες πρακτικες συμβουλές θα με βοηθησετε πολυ!

Ο πελατης οπως καταλαβατε ειναι ο πατερας μου οποτε εκπεμπω S.O.S!

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=4158&highlight=

 

http://www.dalith.com/default.aspx?CHOIX=3

 

http://www.domiki.gr/kpn/text_3c/0.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχετικα με το 5) πηγα στην πολεοδομια που δηλωσαν αναρμοδιοι και με παραπαιμψαν στον δημο, και ομοιως ο δημος με παρεπαιμψε στην πολεοδομια!

Καμμια βοηθεια??

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω...αυτός ο κοινόχρηστος χώρος χρησιμοποιείται σήμερα ως κοινόχρηστος; Εξυπηρετεί την πρόσβαση κάποιου όμορου; Ή υπάρχει στα χαρτιά αλλά έχει στην πραγματικότητα καταπατηθεί;

 

Αν είναι κοινόχρηστος χώρος που δεν εξυπηρετεί σε τίποτα ή καταργούμενος, ίσως πρέπει να σου δώσει εγγράφως ο δήμος οτι δεν έχει κάποια απαίτηση και οτι συμφωνεί με την προσκύρωση;

Μήπως στη συνέχεια χρειαστεί πράξη αναλογισμού ώστε ουσιαστικά να "μοιράσετε" τον κοινόχρηστο μεταξύ όλων όσων "συνορεύουν" με αυτό; Που σημαίνει να αποτυπώσεις την υφιστάμενη κατάσταση, το δρόμο όλους τους όμορους κλπ. και να καταθέσεις φάκελο στην Πολεοδομία;

Δεν έχω εμπειρία σε τέτοια θέματα - οπότε μην πάρεις τοις μετρητοίς όσα είπα παραπάνω - απλά μοιράζομαι κάποιες σκέψεις και ας δούμε τι θα μας πει και κάποιος εμπειρότερος.

Link to comment
Share on other sites

οι καταργούμενοι απο το σχέδιο πόλης κοινοχρηστοι χωροι παύουν να είναι πράγματα εκτος συναλλαγής και περιέχονται στην ιδιωτική περιουσία του Δήμου και υποκεινται σε αναγκαστική προσκύρωση απο μονη την ιδιοτητα τους ως τεως κοινοχρηστοι χωροι

η κριση ομως περι της ανάγκης και του τροπου διαθεσεως των κοινοχρηστων εκτασεων ανηκει στη διοικηση αρ3 παρ4 ν.δ 690/48

και οχι στον ιδιοκτητη δηλαδη τον Δήμο

αν δεν υπαρχει αναγκη η δυνατοτητα τακτοποιησης προβληματικών οικοπέδων το κοινοχρηστο προσκυρώνεται στα παρακείμενα οικοπεδα κατα την διακριτική εξουσία της διοικησης Στε 1164/1984,1475/1977 και

11019/1019/10/1987 εγκύκλιος ΥΠΕΧΩΔΕ

η εφαρμογη ρυμοτομικού ημιγραφικά σκαναρισμα και διόρθωση κλιμακας

το w.c γραφτο βοηθητικό χώρο η υπο κατεδάφιση

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους,

Μετα απο νεα ομιλια με Δημο προθυμοποιηθηκαν να τους παω το φακελο και να τον μεταβιβασουν αυτη στην πολεοδομια υπηρεσιακα με το υποερωτημα αν η ζητουμενη επιφανεια ειναι "προσκυρωσιμη".

Εβαλα και την ρυμοτομική ως εξης: σκαναρισμα ρυμοτομικο, rotate και scale την μια πλευρα του οικοδομικου τετραγωνου που βλεπει στον κεντρικο δρομο και την οποια θεωρησα αυθαιρετα ότι εχει υλοποιηθει σωστά και σχεδιασμος των υπολοιπων πλευρων οπου επεφταν πανω στο τοπογραφικο της αποτυπωσης. Δυστυχως οι αλλες πλευρες δεν πεφτουν καθολου καλα!

Τα περισσότερα σπίτια εκει προυπηρχαν της δημιουργιας του ρυμοτουμικου το 1964. Το ρυμοτομικο που σκαναρα το βρηκα σε ενα τοπογραφικο του 1977. Επειδη καποιοι κτισαν αργοτερα και εξω απο την ρυμοτομικη γραμμη υποθέτω οτι εχουν γινει αλλαγες στο ρυμοτομικο απο το 77 οποτε θα παω στην πολεοδομια να ζητησω τι τελευταιο ρυμοτομικο και θα ξανασχεδιασω την ρυμοτομικη αν βρω κατι νεοτερο και πιο ενημερωνομενο.

Επισυναπτω και σχεδιο με την μεχρι στιγμης δουλεια. θα γραψω και μια αιτιολογικη εκθεση που να αναφερεται στα συμβολαια και τα παραχωρητηρια και να δικαιολογει με πιο κριτηριο καθορισαμε το οριο στα 14μ απο τα αριστερα του Ο.Τ

 

Ερώτηση: μου ειπαν γνωστοι μου οτι χρειαζεται να κατατεθει αμοιβη για το τοπογραφικο, δεν απαλασσομαι λογο του ιδιοκτητης ειναι ο πατερας μου σωστα? Σιγουρα ειναι απαραιτητη η αμοιβη; Πως υπολογιζεται αυτη, σαν να προκεται για τοπογραφικο εκδοσης οικοδομικης αδειας;

PROSKYRWSH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι συγγενής Α' βαθμού μπορεί να γίνει δωρεά της αμοιβής και να πληρωθεί μηδενικό ΦΕΜ (το ΦΠΑ όμως το πληρώνεις αν θυμάμαι καλά). Έχει μια διαδικασία στην εφορία. Απευθύνσου στο Νομικό Τμήμα του ΤΕΕ και θα σου ετοιμάσουν κάποια χαρτιά και θα σου πουν τι να κάνεις. Ψάξε επίσης στα downloads, υπάρχει κάτι σχετικό.

 

Τα υπόλοιπα παρακαλώ στην ενότητα Άμοιβές-Οικονομικά αδειών.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε palex

για την αμοιβη θα ζητησεις εξαιρεση απο το ΤΕΕ για συγγενη πρωτου βαθμού

τα υπολοιπα που ανφερεις για νεα και παλια ρυμοτομικά εναι καπως μπερδεμένα

υπάρχει τροποιηση ρυμοτομικού? ποιό εφαρμοζεται?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ!

Ναι τελικα υπαρχει μια τροποποιηση στο ρυμοτομικο θα το ανεβασω και αυτο σε λιγο αν και αυτο τα χαλια του εχει.

Υ.Γ με το ζορι το εδωσε ο υπαλληλος της πολεδομιας που τον περιμεναμε ακριβως δυο ωρες να ερθει, τι ζορι τραβανε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.