Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς ορίζεται ο ιδιωτικός χώρος στάθμευσης


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου λυθεί μια απορία. Πώς ορίζεται ο νόμιμος ιδιωτικός χώρος στάθμευσης. Τι εννοώ με αυτό συγκεκριμένα: Πολυκατοικία όπου στο ισόγειο υπάρχει κάτι σαν γραφείο δεν καταλαβαίνεις τι, μπροστά υπάρχει πεζοδρόμιο περίπου 7Χ7 με ένα δέντρο στην μέση (έχει σημασία) πάνω στο δέντρο υπάρχει αναρτημένο απαγορεύεται το πάρκινγκ με το σηματάκι. Αυτό υφίσταται σαν πάρκινγκ; Δηλαδή ο άλλος μπορεί να χρησιμοποιεί τις πλάκες του πεζοδρομίου σαν χώρο ιδιωτικού πάρκινγκ. Δεν υπωχρεούται να είναι ξεχωριστός χώρος κλπ κλπ; Και τελικά το βάζει στο δρόμο το αμάξι (μπροστά στο παρκινγκ βέβαια). Που θα μπορέσω να βρώ την νομοθεσία τι ισχύει και αν έχω δικιο ότι αυτό δεν ειναι νόμιμο πάρκινγκ, να την αναρτησω και εγω στο δέντρο όχι τίποτα άλλο να μην μας λέει και ....καταλαβαίνετε... ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημά σου λοιπόν είναι αν αυτός ο χώρος , είτε το πλακόστρωτο είται ο κλειστός χώρος είναι θέση στάθμευσης

και συνεπώς αν επιτρέπεται να δεσμεύει την είσοδο σε αυτόν ως είσοδο γκαράζ

 

η μόνη λύση είναι να αναζητήσεις το σχέδιο της κάτοψης (του ισογείου όπως κατλαβαίνω) από την Πολεοδομία

ψάξε τα χαρτιά σου να βρείς τον αριθμότης αδείας και απευθύνσου στην οικεία Πολεοδομία

 

τώρα σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να παρκάρει τελικά στον δρόμο

αλλά για αυτό το θέμα καλεις την τροχαία και παίρνει μια κλίση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση...δεν θέλω να το φτάσω τόσο μακρυά απλά βαρέθηκα σε αυτόν τον τόπο οι μισοί να θεωρούν τους αλλούς μισους χαζούς και να έχουν την ευχαρίστηση να τους θεωρούν κορόιδα... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.