Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή κλιματιστικής μονάδας - παροχή


GeorgeS

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

 

Έστω ότι έχουμε υπολογίσει πως το ψυκτικό φορτίο ενός χώρου είναι 70.000 Βtu/h και θέλουμε ένα σύστημα all air. Συνήθως αυτό που κάνουμε είναι να επιλέγουμε μια κλιματιστική της αυτής ψυκτικής ικανότητος (70.000 btu) και μετά να διαστασιολογούμε το δίκτυο αεραγωγών.

 

Το ερώτημα είναι το εξής :

 

Μια κλιματιστική μονάδα 70.000 Btu/h με μια άλλη της ίδιας ψυκτικής ικανότητος έχουν συχνά διαφορετική παροχή (m3/h). Με ποιό κριτήριο επιλέγουμε ποιά παροχή μας κάνει από τις δύο ?

 

Κάθε άλλη παρατήρηση επί του θέματος ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λάβουμε υπόψη την παροχή που χρειαζόμαστε και την στ.πίεση. Συνήθως υπάρχουυν μηχανήματα με την ιδια παροχή και διαφορετική στ.πιεση

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αυτό που ξέρουμε και υπολογίζουμε συνήθως σε μια μελέτη είναι το ψυκτικό φορτίο, πως ξέρουμε (για να λάβουμε υπόψη) τι παροχή χρειαζόμαστε ?

 

Εννοείς να υπολογίσουμε την παροχή από την ψυχρομετρία ? (το Supply Air) ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να βρεις στο δίκτυο το δυσμενέστερο σημείο από άποψη πίεσης. Από το εμβαδόν κ το είδος του αγωγού (κυκλικός ή τετραγωνικός) επιλέγεις τη παροχή έτσι ώστε μην έχεις θόρυβο κτλ. Υπάρχουν πίνακες για αυτό. Πάντως επειδή δεν είναι ακριβώς το αντικείμενο μου δεν τα λέω με σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά συνάδελφοι, αλλά η διαδικασία σε βήματα είναι η εξής :

 

1. Υπολογισμός ψυκτικού φορτίου

2. Επιλογή κλιματιστικής (άρα και της παροχής)

3. Καθορισμών των παροχών στα επι μέρους δωμάτια-χώρους

4. Διαστασιολόγηση δικτύου αεραγωγών στομίων

 

Για να πάμε στα βήματα 3 και 4 πρέπει να ξέρουμε την παροχή που μας δίνει ο κατασκευαστής. Άρα, όταν εμείς έχουμε υπολογίσει το ψυκτικό φορτίο έστω 70.000 btu/h, τότε βλέπουμε ότι στην αγορά υπάρχει κλιματιστική 70.000 btu/h με μια Α παροχή και κλιματιστική πάλι 70.000 btu/h με μια Β παροχή, πως διαλέγουμε πια παροχή μας κάνει ? η' δεν έχει και πολύ σημασία ? (πάιζει κι αυτό, καθώτι η διαφορετική παροχή προκύπτει λόγω διαφορετικού αέρα παράκαμψης στο στοιχείο, διαφορετικό στοιχείο (cooling coil), ανεμιστήρα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS, η απάντηση δεν είναι μονοσήμαντη. Είναι ανάλογα το τι θέλουμε να κάνει η κλιματιστική (μίξη, παράκαμψη κτλ).

Γενικά ισχύει ο νόμος της θερμιδομετρίας : Qs = m Δh

Qs : Αισθητό φορτίο

m : Παροχή αέρα

Δh : Μεταβολή ενθαλπίας αέρα

Προς θεού όμως μην λάβεις αυτή την εξίσωση ως τη λύση σε αυτό που ζητάς!

Σου προτείνω να διαβάσεις ένα βιβλίο κλιματισμού. Σίγουρα θα βρεις την απάντηση που ζητάς, ανάλογα με το πρόβλημα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ολα τα παραπάνω πρεπει να συνδιαστουν φίλε μου.

 

διαστασιολόγηση δεν μπορεις να κανεις αν δεν ξερεις την παροχή (ωστε να υπολογίσεις την ταχυτητα του αέρα)

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω φίλε aeragogos

 

Ότι έχω βρει το ψυκτικό φορτίο (στο οποίο φυσικά έχει συμπεριληφθεί και το φορτίο από το νωπό - αλλάγες άερα-) και δεν μου μένει παρά να διαλέξω την κατάλληλη κλιματιστική, δηλ. μια κλιματιστική ίση με το ψυκτικό φορτίο που έχω υπολογίσει σωστά ?

 

Αν είναι έτσι λοιπόν, και το φορτίο μου είναι 70.000 btu/h, βλέπω ότι μια κλιματιστική των 70000 btu/h της Χ εταιρείας και μια άλλη της ίδιας ακριβώς ψυκτικής ικανότητας της Υ εταιρείας ή και της ίδιας έχουν διαφορετικές παροχές. Εγώ με πιο κριτήριο θα αποφασίσω ποια θα διαλέξω ώστε να διαστασιολογήσω μετά τους αεραγωγούς ?

 

Μιλάμε πάντα για all air συστήματα. Υπάρχει κάτι που χάνω σε αυτό που ρωτάω ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ως εκει το εχεις μια χαρα....

 

 

απλα δεν καταλαβαινω γιατι μπερδεύεσαι.

 

μονος σου εγραψες παραπάνω

 

1. Υπολογισμός ψυκτικού φορτίου

2. Επιλογή κλιματιστικής (άρα και της παροχής)

3. Καθορισμών των παροχών στα επι μέρους δωμάτια-χώρους

4. Διαστασιολόγηση δικτύου αεραγωγών στομίων

 

 

θες Χ btu, επιλεγεις μονάδα η οποια βγάζει ειτε Y ειτε Ω κυβικα.

 

καθορίζεις τις παροχές σου και διαστασιολογεις με βάση την ικανοτητα Υ ειτε Ω αναλόγως τι διάλεξες.

 

βεβαια εσυ ρωτάς γιατι να διαλέψω την ταδε η την δινα...

 

εδώ εχουμε να κανουμε με τη στατική της πχ, ναι 1500m3/h αλλα με τι στατική?

 

οποτε κοιτάς ολα αυτα και διαστασιολογεις κατοπιν.

 

προσωπικά αν εχω μεγάλα υψη που θελω και μεγάλες ταχύτητες συνηθως προτιμώ τα μεγαλύτερα κυβικα.

 

σε μια οικία πχ θελω το λιγότερο θορυβο οποτε παω για τα λιγότερα.

 

επισης αν δεν κανω λάθος η διαφορα εξ αρχης αναμεσα στα διάφορα μοντέλα ερχεται απο τη ρευματοδότηση...

 

αν ειναι τριφασική η μονοφασικη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι το ερώτημά μου αγαπητέ aeragogos.

 

Γιατί να διαλέξω μια μοναδα των 70.000 btu/h με 3000 m3/h και όχι την άλλη που είναι πάλι 70.000 btu/h αλλα με 2000 m3/h ? (τα νούμερα τελείως τυχαία)

 

Ένα κριτήριο που είπες εσύ μπορεί να είναι αυτό. Το αν δηλ. έχουμε υψηλές οροφές ή μεγάλα κτίριο οπότε θέλουμε μεγαλύτερες ταχύτητες άρα και μεγαλύτερη παροχή. Αντιθέτως σε σπίτια ή μικρά γραφεία, μικρότερη παροχή.

 

Εκτός από αυτό το κριτήριο υπάρχει κάτι άλλο που έχει σημασία ?

 

Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω και το εξής. Τελικά αφού και η μια και η άλλη κλιματιστική είναι της ιδιας ψυκτικής ικανότητος, η διαφορά στην παροχή σημαίνει προφανώς ότι (λέω τώρα) η έξοδος του αέρα (μετά το στοιχείο) στην κλιματιστική με τη μικρότερη παροχή είναι χαμηλότερη ενώ στην κλιματιστική με τη μεγαλύτερη παροχή λίγο μεγαλύτερη ? που αυτό πάλι έχει να κάνει με το BF (bypass αέρας) της κάθε κλιματιστικής ? (δεδομένου ότι το ψυκτικό μέσο είναι το ίδιο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.