Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλίο για διαφορικές εξισώσεις


GeorgeS

Recommended Posts

Μληπως θα μπορούσε κανείς να προτείνει κάνεις ένα καλό βιβλίο για διαφορικές εξισώσεις με παραδέιγματα και κυρίως τη φυσική τους ερμηνεία ? Το βιβλίο απευθύνεται σε πρωτοετή φοιτητή ως βοήθημα, καθώς οι γνωστές σημειώσεις των καθηγητών είναι "ξύλινη γλώσσα". Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι βολτα απο βιβλιοπωλειο και ξεφυλλισμα. Και εμας μας εδιναν κατι βιβλια.. Τα ξεφυλλισα και φανταζεσαι τι αναμνησεις μου ηρθαν ..

 

Το θεμα ειναι να καταλαβει τι σημαινουν αυτα που διαβαζει και λυνει.

 

Εχω 2 βιβλια (μεγαλους τομους,αριστη ποιοτητα δεσιματος,ψιλοακριβα) απειροστικου λογισμου του THOMAS, finney,weir, giordano, πανεπιστημιακες εκδοσεις Κρητης και προκειται για υποδειγμα εκπαιδευτικου βιβλιου πιστευω. Ψαξε αν ο ιδιος εκδοτης βγαζει κατι αναλογο για διαφορικες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ckiriako σωστά τα λες, βέβαια να σου πω την αλήθεια χρόνο τώρα να τρέχω σε βιβλιοπωλεία δεν έχω γιαυτό ρώτησα. Αυτό που εγώ ποτέ δεν κατάλαβα ήταν γιατί όλοι αυτοί οι καθηγηταράδες με τα διδακτορικά και μου πες σου πα, δεν έχουν γράψει ένα βιβλίο με παραδείγματα από την πράξη. Δηλ. να σου δώσουν να καταλάβεις τη φυσική έννοια του ολοκληρώματος, μιας διαφορικής εξίσωσης στην αρχή με τα πιο απλά παραδείγματα από την πράξη και μετά στα πιο σύνθετα.

Για παράδειγμα, πάρε τη ζήτηση φορτίου μιας ημέρας, φτιάχνεις τη γραφική παράσταση και μετά ξέρεις ότι το εμβαδό άρα και το ολοκλήρωμα αυτής της παράστασης είναι η καταναλωθείσα ενέργεια. Δεν ξέρω, αλλά εγώ όσα βιβλία έχω και όσα έκανα ήταν άστα να πάνε. Πολύ μετά κατάλαβα τη φυσική ερμηνεία κάποιων πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιο αυτο http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1707882&prid=962121&deid=0 αν ημουν εσυ θα το αγοραζα χωρις να το δω. Απο την αντιστοιχη σειρα SCHAUM'S το βιβλιο Πιθανοτητες ειχε σωσει κοσμο τοτε.. Βεβαια τετοιου στυλ βιβλια δεν ειναι βιβλια "εξεταστικης" οπως του Γ#########. Θελουν διαβασμα παραλληλα με τα μαθηματα ολο το εξαμηνο.

 

Θα ξεφυλλιζα και αυτα:

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1788308&prid=1042542&deid=0

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=554344&prid=242765&deid=0

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=452327&prid=140752&deid=0

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=549363&prid=237784&deid=0

 

Κατι αλλα που εγραψα πριν για μερικα απο τα βιβλια που μας μοιραζανε τα εσβησα...

Αστο να παει.. :(

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές είχε χρειαστεί να εφαρμόσω την εξής μέθοδο : αν δεν καταλάβαινα γρι , πήγαινα και ρώταγα άλλους αντίστοιχους καθηγητές . Βέβαια αυτό το έκανα στα μεταγενέστερα χρόνια όπου είχα ήδη κάνει σχετικά μαθήματα με άλλους καθηγητές . Για παράδειγμα , υπήρξαν περιπτώσεις που σε κάποια στατική δεν καταλάβαινα κάτι και πήγαινα και ρώταγα την καθηγήτριά μου από την αντοχή . Φυσικά μπορούσα πάντα να επικαλεστώ την αιτιολογία της οικιότητας με παλαιότερο καθηγητή , αλλά ακόμα και εσύ μπορείς να υποστηρίξεις κάτι παρόμοιο ... π.χ. ότι δεν μπόρεσες να βρεις τον καθηγητή σου και επειδή βιάζεσαι να παραδώσεις αναγκάστηκες να ανατρέξεις σε άλλον καθηγητή . Καθαυτόν τον τρόπο ο δεύτερος καθηγητής δεν θα πει κάτι στον δικό σου ενώ υπάρχει και η περίπτωση να το θεωρήσει και τιμή του . Αν βέβαια του πεις στα ίσια «δεν καταλαβαίνω χριστό από τον δικό μου» , τότε υπάρχει περίπτωση να σε μαρτυρήσει ...

 

Όμως να ρωτήσω και εγώ κάτι ; : Δεν αποτελεί υποχρέωση του εκάστοτε καθηγητή να δημοσιοποιεί τις παραδόσεις του για τη χρήση των μαθητών (π.χ. στη βιβλιοθήκη κτλ) ; Έστω και στη φύλαξη ενός μάτσου από φωτοτυπίες ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τότε που σπούδαζα είχαμε στα μαθηματικά (και όχι μόνο) εκτός από τις σημειώσεις του καθηγητή και εκείνα τα περίφημα (και ενίοτε αρκετά καλά) γαλάζια βιβλία του ΟΕΔΒ !! Λίγο καθαρευουσιάνικα μεν, αλλά αρκετά καλά. Τα θυμάται κανείς ?

 

ckiriako ευχαρστώ πολύ για τα links :)

Link to comment
Share on other sites

ZaXoys ευχαριστώ. Επειδή εσύ το έχεις δει αυτό το βιβλίο, θεωρώ πως για έναν νέο φοιτητή το ΠΡΩΤΟ και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ίσως πράγμα είναι να κατανοήσει την έννοια και τη φυσική σημασία μιας διαφορικής εξίσωσης. Απ όσο είδα στα περιεχόμενα κάπως έτσι ξεκινάει το εν λόγω βιβλίο. Είναι όντως έτσι όμως ? Αραγε να υπάρχει παπασωτηρίου αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεύτομαι να το αγοράσω και ας μην ασχολούμαι πια τόσο πολύ με τα Μαθηματικά . Αποτελεί ένα μνημείο της επιστήμης των μαθηματικών .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.