Μετάβαση στο περιεχόμενο

αμοιβη εγκαταστατη ηλεκτρολογου για ηλεκτρολογικο σχεδιο


Recommended Posts

Oυτε ελεγχο εκανε ουτε καν ηρθε στην οικοδομη-απλα πηγε και θεωρησε στο συλογο το παληο σχεδιο το οποιο ειναι εξι γραμμες ολο και ολο.και αυτα με τους συλογους μπουρδες για αφελεις.οπως πολυ μεγαλυτερες κανουν και αλλες ειδικοτητες.προσφατα με ρωτησε καποιος γνωστος μου ποσο κοστιζει η αδεια για το ρευμα σε μια νεα οικοδομη γιατι ο αρχιτεκτονας του ζητησε 10000 ευρω.του ειπα οτι δεν υπαρχει τετοια αδεια και οτι μαλλον ενοει την αμοιβη επιβλεψης.

Μαλλον εμεις πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε τους πελατες και οχι να τους θεωρουμε κοτοπουλα για ξεπουπουλιασμα.φυσικα και πρεπει να πληρωνεται καποιος ικανοποιητικα για την δουλεια που κανει.

Αλλα τα ψεμματα γρηγορα αποκαλυπτονται .και οι κουτοπονηριες.

περα απο το δικηο του εργαζομενου υπαρχει και το δικηο αυτου που πληρωνει.

Edited by EL111
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα λιγοστα σχεδια που εχω κανει δεν τα εχω κανει με τηλεπαθεια. Μεχρι και σε παταρι σκαρφαλωσα μια φορα, για να ξυσω με το κατσαβιδι το σημειο στο θερμοσιφωνα που ακουμπαει το καλωδιο της γειωσης... οπως το βαφουν καλυπτουν το μεταλλο και δεν κανει επαφη το καλωδιο... Τι να σου πω τωρα....Για αυτο θα ειμαστε μια ζωη στα χαλια που ειμαστε τωρα... Πως να εκτιμησει καποιος την δουλεια σου αν την εκτελεις πλημμελως?

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα

 

θα ήθελα την εμπειρία σας πάνω σε αμοιβή για ΥΔΕ σε ξενοδοχείο χωρητικότητας 200-250 ατόμων.

 

ο νέος ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου που έχει κομμένο ρεύμα μου ζήτησε να του κάνω τα σχέδια για να συνδεθεί στη ΔΕΗ.

Σε τέτοιες περιπτώσεις και δεδομένου ο,τι δούλεψα μια βδομάδα μαζί με συνεργείο τι αμοιβή να ζητήσω?

η παροχή ρεύματος είναι no6

Link to comment
Share on other sites

μια βδομαδα ποσα ατομα ;; ποσα θεωρεις εσυ οτι πρεπει να παρεις την μερα ;; θα κοψεις τιμολογιο αρα θα σου μεινουν τα μισα ..εγω θα ηθελα για παρτι μου 600 + το ΦΠΑ αλλα ισως και να λεω λιγα ...

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά 2 άτομα ηλεκτρολόγοι/τεχνίτες δούλεψαν 5 ημέρες για έλεγχο εγκαταστάσεων και μετρήσεις και εγώ 4 ημέρες για αποτυπώσεις/σχεδιάσεις....

τιμολόγιο θα κοπεί

600+ΦΠΑ λες ε?και είναι και λίγα :-o  :-o

μεροκάματο πιστεύω 100-150 ευρώ τη μέρα

και είναι και λίγα για την υπογραφή μου και μόνο

είμαι υπερβολικός?

Edited by asxetos222
Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι δουλεψες μια εβδομαδα 5 ημερες 600 ευρω - 50% 300 ευρω καθαρά αρα 60 ευρω την μερα ... δεν νομιζω να ειναι πολλα ... οπως και να εχει εσυ ξερεις καλυτερα ποσο δουλεψες και ποσα θες να παρεις ... 

2 ατομο επι 50 ευρω την μερα ο καθενας επι 5 μερες πως θα τους πληρωσεις ;;; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.