Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση Κεραίας επιγειου σήματος TV και πιάτου SAT, τι θα χρειαστώ ?


gigian

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχω σχετικά με την νέα εγκατάσταση κεραίας και δορυφορικού πιατου στην μονοκατοικία μου.

 

Η μονοκατοικία είναι καινούρια και υπάρχει η εξής εγκατάσταση.

  • Στην σκεπή υπάρχουν κατάλληλα τοποθετημένες 2 γαλβανιζέ σωλήνες για την στήριξη των κεραιών Επίγειου και Δορυφορικού.
  • 4 tv-sat καλώδια ξεκινούν απο την σκεπή του σπιτιού και καταλήγουν στο υπόγειο σε ένα μικρο δωμάτιο.
  • Απο το δωμάτιο αυτό ξεκινούν 7 ξεχωριστά tv-sat καλώδια προς τους ορόφους του σπιτιού τα οποία καταλήγουν σε τερματικές πρίζες TV-SAT (Vimar) που ξεχωρίζουν το σήμα αυτόματα.

 

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΗΜΜΕΝΗ PHOTO - ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.

 

Ο στόχος μου είναι ο εξής:

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1

Να μπορέσω να διοχετεύσω τα δύο σήματα σε κάθε τερματική πρίζα tv-sat στο σπίτι έτσι ώστε να έχω την δυνατότητα μετακινώντας το αποκώδικοποιητή της NOVA χειροκίνητα απο δωμάτιο σε δωμάτιο να μπορώ να λειτουργήσω.

 

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2

Να μπορέσω να διοχετεύσω τα δύο σήματα σε κάθε τερματική πρίζα tv-sat στο σπίτι τοποθετόντας το αποκωδικοποιητή μόνιμα στο υπόγειο σεταρισμένο σε ένα συγκεκριμένο κανάλι το οποίο θα προβάλετε σε κάθε tv του σπιτιού. Και σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω κανάλι απλά θα κατεβαίνω στο υπόγειο , δεν με ενοχλεί σαν διαδικασία.

 

Μπορεί κάποιο φίλος να μου πεί τι εξοπλισμό θα χρειαστώ  σε κάθε περίπτωση. π.χ. (combiner, multiswitch, ενισχυτή, διακλαδωτές κλπ), και αν έχετε να προτείνεται καποια κεραία για επίγειο έχω δεί την DAT BOSS 790 UHF (LTE)
 

http://www.televes.com/en/catalogo/producto/antena-dat-hd-boss-790-embalaje-individual

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

 

 

 

post-69761-0-44871900-1429702784_thumb.jpg

Edited by gigian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.