Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κυκλική σκάλα - Κτιριοδομικός


Recommended Posts

Kαλημέρα.... Εν συνεχεία της χθες συζήτησης έκανα την σκάλα με 16 ρίχτια και 0.1781 εκ. και 15 πατήματα. Αν κάνω 17 ρίχτια δεν ξέρω αν μου βγαίνει αρκετό πλάτος πατήματος. Χώρισα τον κύκλο μου σε 15 πατήματα ταυτίζοντας 

το πρώτο σκαλί (+0.178) με το τελευταίο το πλατύσκαλο.(+2.85) Το έκανα αυτό γιατι έτσι μου βγαίνει το πλάτος 0.25εκ του πατήματος, σεε σημείο 0.60 εκατοστών από το κέντρο του κύκλου ενώ αν το χώριζα σε 16 βγαίνει 0.23 εκ. Από που μετράω το πάτημα για να υπολογίσω τον τύπο; (στο μέσο του σκαλιού να βγει 0.25 το κόβω πολύ δύσκολο). Κράτησα 1.70 την διάμετρο. (είναι παλιά κατοικία και δεν μπορώ να την αυξήσω γιατί πέφτει σε υφιστάμενες πόρτες με τοιχοποιία πέτρινη που δεν νομίζω οτι θα έμπαινα σε διαδικασια φυσικά να πειράξω.

Το θέμα μου ειναι ότι για να βγει 0.07 οι μεταξύ αποστάσεις στο κέντρο του κύκου πρέπει να βάλω μεγάλο κεντρικό σωλήνα αφήνοντας μου καθαρό άνοιγμα 0.71 και ίσως λιγότερο και με τα προστατευτικά. Επίσης για να μπω στην σκάλα έχω πλάτος 0.69 σίγουρα με ύψος  πάνω από το 2.20 που χρειάζεται καθαρό και 1 μέτρο πιο αμφιλεγόμενο που το πιο πιθανό είναι  ότι θα είναι πανω από 2.20. (ύψος 2.31- πάχος σκαλοπατιού ξύλινου με μεταλλικη βάση, ελπίζω μην ειναι πάνω από 11 πόντους). Αν βέβαια πέσει λίγο παραπανω τσιμεντοκονία στο ισόγειο άνετα την πατάς. Προσπαθω να στείλω σχέδιο με url αλλά μου βγάζει ενα κατεβατό.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Architect90 said:

.... Αν βέβαια πέσει λίγο παραπανω τσιμεντοκονία στο ισόγειο άνετα την πατάς. ..

Γιαυτό, η κατασκευή της σκάλας(*) θα γίνει μετά το στρώσιμο της τσιμεντοκονίας.  Θα έχεις τις τελικές στάθμες, οπότε αποκλείεται το λάθος.

(*) εννοείται ότι ο κεντρικός σωλήνας-"φανάρι" θα τοποθετηθεί πριν την τσιμεντοκονία. Για περισσότερα, συνεννοήσου με τον κατασκευαστή της

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.