Μετάβαση στο περιεχόμενο

φαλτσοπρίονο ή δισκοπρίονο πάγκου;


jimdrak

Recommended Posts

Ολα τα μηχανηματα εξοικοιωση θελουν και προσοχη.

Και με το σφυρι μπορεις να χτυπησεις.

 

Γενικα ΠΟΛΥ προσοχη!!

 

Το λεω διοτι εχω βρεθει στη θεση να ειμαι παρον και να παω συγγενικο προσωσο στο νοσοκομειο με κομμενο δαχτυλο.

Το συγκεκριμενο ατομο εχει εμπερια πανω απο 40 χρονια σε μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ντάξει, όμως άλλο να μελανιάσεις ένα δάχτυλο με μια αδέξια σφυριά και άλλο να κόψεις όλο το χέρι σου με μια πρέσα!

 

Το δικό μου ερώτημα είναι πώς κανείς μπορεί να πάρει επαγγελματική εκπαίδευση?

Διότι και αυτοί που δηλώνουν επαγγελματίες δεν είναι πάντα σίγουρο ότι έχουν εκπαιδευτεί επαρκώς.

 

Επίσης τα μηχανήματα αυτά είναι πολύ ακριβά για ερασιτεχνική χρήση. Πρέπει να βγάλεις πολλή δουλειά για να κάνεις απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα δεν μαθαινονται. Κανεις και καμια δεν μπορει να σου δωσει αντιληψη και ευστροφια, αν εισαι νωθρος και αργος... Οπωσδηποτε οταν χειριζεσαι ενα μηχανημα για πρωτη φορα πρεπει καποιος να σου πει απο τι κινδυνευεις ή τι μπορει να παει στραβα, ή να κατσεις να σκεφτεις εσυ τα σεναρια... κατα τα αλλα, αν δεν το εχεις δεν ασχολεισαι. Τοσο απλα.

 

Απο οσα μηχανηματα χειριζομαι, εχω βρεθει σε επικινδυνη κατασταση (χωρις να χτυπησω ακομα βεβαια) με τροχακι και κολωνατο δραπανο, και καθαρα λογω απροσεξιας/βιασυνης. Με το τροχακι γιατι φοραγα πολυ φαρδυ κοντομανικο το οποιο αρπαξε το δισκακι και η μπλουζα εγινε κοτσιδα. Το κολωνατο δραπανο (2μ υψος 1,5kW) γιατι κατι δεν χωραγε στην μεγγενη, το σταθεροποιησα στο πλατο βιαστικα με καβουρα, οπως τρυπαγα δημιουργηθηκε ενα γρεζακι και μαγκωσε το τρυπανι στο αντικειμενο, εφυγαν απο τον καβουρα και εφερναν σβουρα ολα μαζι. Αν ειχα πολλες στροφες μπορει να εσπαγε το τρυπανι πριν σβησω το δραπανο και να ετρωγα τα πραγματα στο στηθος...

 

Γυαλια, γαντακια και μεγαλη προσοχη οταν χειριζομαστε εργαλεια.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Με 100, 200, 300 ευρώ δε παίρνεις σοβαρά μηχανήματα αλλά παιχνίδια από τη λαϊκή. Εγώ αναφερόμουν σε μηχανήματα αξίας κάποιων χιλιάδων ευρώ. Βέβαια, και για το ψάρεμα και τα άλλα αθλήματα μπορείς να χαλάσεις χιλιάρικα.

 

Καραμπινάτα τα λάθη σου Κυριάκο. Εγώ στα μέτρα ασφαλείας θα προσέθετα και επιλογή μηχανήματος με προστατευτικό τζάμι και συστήματα που θα εμποδίζουν την εκκίνηση της κοπής αν τα εξαρτήματα, τα καπάκια και τα χέρια του χειριστή δε βρίσκονται στις σωστές θέσεις.

 

Βέβαια, το ερώτημά μου ξεφεύγει από το θέμα της ασφάλειας, ρώτησα γενικά αν υπάρχει φορέας που να εκπαιδεύει τους επαγγελματίες ή αν τον τίτλο αυτό τον αποκτούν μόνο με προϋπηρεσία, πράγμα το οποίο δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Αν δηλαδή ένας ερασιτέχνης θέλει να μάθει τη δουλειά σωστά, πού πρέπει να απευθυνθεί;

Link to comment
Share on other sites

Με 100, 200, 300 ευρώ δε παίρνεις σοβαρά μηχανήματα αλλά παιχνίδια από τη λαϊκή. Εγώ αναφερόμουν σε μηχανήματα αξίας κάποιων χιλιάδων ευρώ. Βέβαια, και για το ψάρεμα και τα άλλα αθλήματα μπορείς να χαλάσεις χιλιάρικα.

 

 

 

Ενα φαλτσοπριονο δεν κανει πανω απο 300Ε.

Μετριας ποιοτητας, για ερασιτεχνικη χρηση.

Αν θες να παρεις CNC μηχανη κοπης, μπορεις να δωσεις και 150.000Ε :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα μέτρα ασφαλείας θα προσέθετα και επιλογή μηχανήματος με προστατευτικό τζάμι και συστήματα που θα εμποδίζουν την εκκίνηση της κοπής αν τα εξαρτήματα, τα καπάκια και τα χέρια του χειριστή δε βρίσκονται στις σωστές θέσεις.

 

Βέβαια, το ερώτημά μου ξεφεύγει από το θέμα της ασφάλειας, ρώτησα γενικά αν υπάρχει φορέας που να εκπαιδεύει τους επαγγελματίες ή αν τον τίτλο αυτό τον αποκτούν μόνο με προϋπηρεσία, πράγμα το οποίο δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Αν δηλαδή ένας ερασιτέχνης θέλει να μάθει τη δουλειά σωστά, πού πρέπει να απευθυνθεί;

Αυτα που προτεινεις ειναι αναλογα το μηχανημα απο δυσκολοεφαρμοστα εως αδυνατα-ουτοπικα. Θα βαλεις τζαμι σε τορνο και καθε 20 δευτερα ο τεχνιτης θα σταματα να σκουπιζει το τζαμι απο το κοπτικο υγρο, και καθε μερα θα αλλαζει το τζαμι γιατι γεμισε γρατζουνιες? Ή θα βαλεις αισθητηρες και τερμ διακοπτες σε δισκοπριονο? Ποιος θα το αγορασει μετα οταν θα κοστιζει τα 2πλα?  

Αν ενας ερασιτεχνης θελει να μαθει την δουλεια, αναλογα με το αν θελει να ασχοληθει επαγγελματικα ή οχι θα παει σε σχολη/θα εργαστει σε επαγγελματια, ή θα παρακολουθησει κανενα σεμιναριο για την ασφαλια αντιστοιχα.

Σε βλεπω πολυ φοβισμενο με τα μηχανηματα και την ασφαλεια παντως! Ενας αδαης και με κατσαβιδι μπορει να τρυπηθει... τι να κανουμε. Οταν προκειται να χρησιμοποιησει καποιος ενα μηχανημα, και με προυποθεση να προκειται για κατι επωνυμο με καλογραμμενο manual, για να ειναι ασφαλης αρκει να ακολουθει πιστα τα οσα γραφονται σε αυτο. Οι εταιριες εδω και πολλα πολλα χρονια για να μην σερνονται σε δικαστηρια καλυπτουν στις οδηγιες τα ΠΑΝΤΑ... για να μην μπορει καποιος να ζητησει αποζημιωση ισχυριζομενος οτι δεν προειδοποιηθηκε απο την εταιρια για την ορθη χρηση του εργαλειου. Αν βγαλεις τον προφυλακτηρα απο γωνιακο τροχο, ε στην καλυτερη θα καψεις ρουχα χερια απο σπιθες, στην χειροτερη θα αρπαξεις κανενα δαχτυλο. Διαβαζουμε το manual  :smile:

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Όντως, σε ένα επιτραπέζιο δισκοπρίονο δε χρειάζεται προστατευτικό τζάμι, διότι ο τροχός βρίσκεται κάτω από το τραπέζι και από πάνω υπάρχει καπάκι, τα δε ξύλα τα σπρώχνεις με οδηγούς. Τόρνοι και δράπανα όμως μπορούν να έχουν ένα τζαμάκι ή και ολόκληρο θαλαμίσκο γύρω τους. Αισθητήρες δε χρειάζονται, η ασφαλής απόσταση μπορεί να εξασφαλιστεί και με την κατάλληλη θέση του χειριστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις χρησιμοποιησει ποτε τορνο? ΔΕΝ γινεται να βαλεις τζαμι σε τορνο. Βαλε βγαλε το αντικειμενο, μετρα ξαναμετρα με το παχυμετρο, μπορει να φτιαχνεις κατι πολυπλοκο και να χρειαστει να μετρησεις και 20-30 φορες. Αν μιλαμε για αυτοματο μηχανημα που του περνας το σχεδιο και κοβει μονο του αλλαζει. Εκεινα εχουν καμπινα.

Ο πατερας μου εχει στο γκαραζ εναν 4μετρο τορνο κατασκευης δυτ γερμανιας με παραγωγικο τσοκ. Το τσοκ εχει μια ασφαλεια που οταν μαζευεται μεσα κατα το σφιξιμο των σιαγωνων οι σιαγωνες εχουν ασφαλισει και δεν φευγουν με τιποτα. Αν εχεις σφιξει το αντικειμενο και η ασφαλεια δεν εχει μαζεψει, μετακινεις τις σιαγωνες μια θεση εξω και ξανασφιγγεις. 

Ενα αυτο. Ενα δευτερο, ΟΧΙ φαρδια ρουχα, οχι αλυσιδες στο λαιμο. Ενα τριτο, οχι χερια για να βγαλεις τα γραζια απο το κοπτικο εργαλειο, μονο σταματημενος και με πενσα ή γαντια. Το πιο σημαντικο, οταν ακουμπας το κλειδι στο τσοκ το κιβωτιο ταχυτητων πρεπει να ειναι στο 0. Αυτα αρκουν για να μην παθεις ποτε ουτε γρατζουνια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.