Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Πάντως ακόμα περιμένω μια απάντηση στην ερώτηση "Είναι δικαίωμά μου το να πέρδομαι (αρχ. πέρδομαι) και να ρεύομαι (αρχ. ἐρεύγομαι)?

Ή θα με κοιτάνε όλοι με αποτροπιασμό και υποτιμητικά αν το κάνω σε δημόσιο έστω και ανοιχτό χώρο?"

 

Έξυπνη ερώτηση... Μάλλον δεν θα γίνει τίποτα από αυτά που λες σε ανοιχτό χώρο γιατί όλοι θα γελάνε. Αν είσαι σε κανένα ανσασέρ όμως, τα πράγματα αλλάζουν... Όπως επίσης, στο σπίτι μας δεν νομίζω να παίρνουμε την άδεια κάποιου για να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα να ρωτησω κατι....εχουμε ενα μαγαζι και θελει να κανει ενα χωρο καπνιστων σε ηδη υπαρχουσα αιθουσα με την τοποθετηση μιας μεγαλης τζαμαριας θα χρειαστει νεα οικοδομικη αδεια ή θα την βαλει ετσι???sos

Link to comment
Share on other sites

Ο πίθηκος και ο άνθρωπος έχουν κατά 99,9% κοινό dna. Σημαίνει αυτό ότι είναι ίδιοι; ...

 

Και κάπου διάβασα (ή είδα, δε θυμάμαι) ότι βρέθηκε άλλο ζωντανό (κάτι σε σκουλήκι ήταν) που έχει περισσότερες ομοιότητες στο dna.

 

Πάντως ακόμα περιμένω μια απάντηση στην ερώτηση "Είναι δικαίωμά μου το να πέρδομαι...να ρεύομαι."

 

Σαφέστατα είναι δικαίωμα (εξάλλου σε κάποιες χώρες αν δε ρευτείς μετά το φαγητό σημαίνει ότι δε σου άρεσε). Αλλά είναι και δικαίωμα των άλλων να στραβομουτσουνιάζουν και να σε δαχτυλο-δείχνουν. Η κάθε κοινωνία έχει και τους (κύριους) κανόνες συμπεριφοράς τους οποίους αν θες ακολουθείς - αλλά στην αντίθετη περίπτωση οφείλεις να αποδέχεσαι και τις όποιες συνέπειες.

 

Αλλά δεν είναι όλα θέμα αντίληψης ή τοπικών συνηθειών. Άλλο να ενοχλείσαι από ήχους ή μυρωδιές (ακίνδυνο) και άλλο να ανασαίνεις άθελα κάτι που θεωρείς ότι μπορεί να σε σκοτώσει (έστω και αν αποδεχτούμε το παθητικό κάπνισμα απλή προπαγάνδα). Η ειδοποιός διαφορά είναι αυτή.

 

Και μερικές φορές το να μιλάς για το δάσος και να αφήνεις το δέντρο μπορεί να θεωρηθεί σκέτη υπεκφυγή (ή άλλως να μιλάς γενικά και αόριστα, με αναφορά πληθώρας άλλων προβλημάτων, που στην ουσία καταργούν την αποτελεσματικότητα της συζήτησης).

 

Τώρα η ''Κοινωνία Δικαίου'' με το δικαίωμα στην...αυτοκτονία είναι τρελή φιλοσοφική συζήτηση που δε χωράει σε ιντερνέτια και φόρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σύντροφοι εξαρτημένοι. Παρακολουθώ το thread από τότε που ξεκίνησε. Είμαι και εγώ ένας εθισμένος εδώ και 22 χρόνια (από τα 22 μου).

 

Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον acnt και τον zavi. Σαφώς είμαστε εξαρτημένοι, εθισμένοι, κλπ. Σαφώς η νικοτίνη είναι οποιούχο αλκαλοειδές. Σαφώς θέλω την "γυάλα" μου, όπως γράφει ο zavi, για να μπορώ να καπνίσω χωρίς να ενοχλώ και να επιβαρύνω την υγεία των μη καπνιστών και γιατί και εγώ πληρώνω φόρους για την περίθαλψη κοινωνικών ή μη ομάδων & ανθρώπων, οι οποίοι είχαν γνώση ότι βλάπτουν την υγεία τους, μέχρι θανάτου πολλές φορές. Τα παραδείγματα αυτών των ανθρώπων/ομάδων αναφέρθησαν παραπάνω από τους προλαλήσαντες.

 

Θα συμφωνήσω, όμως, εν μέρει και με τον earling, διότι οι κόρες μου δεν φταίνε σε τίποτα, να τις αφήσει ορφανές ο πατέρας τους και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία, δεδομένου ότι γνωρίζω ότι το κάπνισμα συνήθως οδηγεί στο μνήμα νωρίτερα.

 

Το δικό μου ζόρι δεν αφορά την απαγόρευση στην διασκέδαση (καφετέριες, εστιατόρια, μπαρ, κλπ.). Εκεί μπορώ να κρατηθώ για 2-3 ώρες, άνετα και μάλιστα σε ευχάριστες συνθήκες. Το ζόρι μου αφορά τον χώρο εργασίας, όπου λόγω άγχους και συνεχούς πίεσης επί 12-14 ώρες την ημέρα, το κάπνισμα πάει σύννεφο. Και επειδή δεν είμαι ανεξάρτητος ελεύθερος επαγγελματίας, όπως οι περισσότεροι από εσάς, αλλά κυρίως οιωνεί μισθωτός με μπλοκάκι, δεν ορίζω το χώρο της εργασίας μου, στον οποίον η πλειοψηφία δεν καπνίζει.

 

 

 

Θα θέσω και ένα σχετικό θέμα παράλληλα με το υπάρχων και αν οι συντονιστές της ιστοσελίδας θεωρούν ότι πρέπει να γίνει ξεχωριστό thread, ας το μεταφέρουν.

Με αφορμή το νέο νόμο περί απαγόρευσης καπνίσματος αλλά και τις κόρες μου, άρχισα να ξαναψάχνω βοήθεια για να κόψω το κάπνισμα. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν τσίχλες και αυτοκόλλητα, αλλά λόγω τριπλού έλκους, μου χειροτέρεψαν τα έλκη. Δεν έχω δοκιμάσει βελονισμό και κέντρα υποστήριξης διακοπής καπνίσματος, γιατί γι αυτά χρειάζεται ελεύθερος χρόνος και ο δικός μου είναι αρνητικός λόγω επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων.

Πριν 2-3 εβδομάδες προμηθεύτηκα το λεγόμενο "ηλεκτρονικό" τσιγάρο. Από το 1ο 24ωρο, φοβερές ζαλάδες, απώλεια ισορροπίας-στήριξης, τάση για εμετό (δεν έχω ποτέ), εμετούς (δεν κάνω ποτέ), κόντεψα να τρακάρω τουλάχιστον 3-4 φορές σε συνεχόμενες μέρες. Την 5η μέρα με συμβουλή ιατρού-καρδιολόγου (πρώην καπνιστή) σταμάτησα την "θεραπεία" και ξανάρχισα το κάπνισμα. Ο καρδιολόγος συνέστησε να ξαναπροσπαθήσω σε καθεστώς λιγότερου άγχους (στην άδεια του Αυγούστου) και με λιγότερη δόση (ξεκίνησα από την δόση με υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη).

 

Γνωρίζω ότι αυτή η ιστοσελίδα δεν αφορά σε ψυχολογική ή πρακτική υποστήριξη για τη διακοπή καπνίσματος. Επειδή όμως το άγχος του συγκεκριμένου επαγγέλματος του μηχανικού το μοιραζόμαστε όλοι μας (τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα) και υπάρχουν στιγμές που κοντεύεις να βρεθείς τρόφιμος ψυχιατρικής κλινικής, θα παρακαλούσα αν υπάρχει ενδιαφέρον από συνάδελφους καπνιστές να μοιραστούν τις εμπειρίες τους στις προσπάθειές τους (επιτυχείς ή μη) να διακόψουν το κάπνισμα. Αν όχι, ή αν διαφωνούν οι συντονιστές της ιστοσελίδας, θα κάνω αργότερα edit στο post, σβήνοντας το τελευταίο κομμάτι του παράλληλου θέματος.

Link to comment
Share on other sites

...δεχόμαστε λοιπόν όλοι ότι σε θέματα περίθαλψης πρέπει να έχουμε όλοι ίσης αντιμετώπισης. Είτε εάν το κακό στην υγεία μας προκλήθηκε απο εμάς τους ίδιους, είτε εάν γεννηθήκαμε με αυτό. το θέμα δέν είναι αυτό, το θέμα είναι τί γίνεται μ' αυτόν που θα νοσήσει επειδή είναι παθητικός καπνιστής. Είναι κάτι που το προκάλεσε αυτός στην υγεία του? γεννήθηκε μ' αυτό? Φταίει σε κάτι? δέν μπορεί να μιλάμε για το δικαίωμα ΟΛΩΝ των πολιτών στην περίθαλψη, και να αγνοούμε εντελώς το δικαίωμα των πολιτων στην υγεία. Ούτε εάν μείνουν σπίτι όσοι καπνίζουν θα λυθεί το πρόβλημα - σε ποιά εποχή ζούμε?

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε η τοποθέτηση του Lakis Bidis και δεν βλέπω πρόβλημα στην πρότασή του, θα μπορούσε να αλλάξει ο τίτλος του θέματος ώστε να συμπεριλάβει και την πρότασή.

Τελικά, όπως όλοι βλέπουμε από τις διάφορες τοποθετήσεις, πρόκειται για μια ψυχοσωματική εξάρτηση που δεν είναι τόσο εύκολο να σταματήσει δια νόμου. Υπάρχει πρόβλημα! Η κοινωνία μας στο Ελλάντα, έτσι ήταν, είναι ακόμη?, φτιαγμένη. Μακάρι να αλλάξει! Πως να αλλάξει όμως, όταν τα μισά τραγούδια μας μιλάνε για σεκλέτια καναβουριές και ντεκέδες και τα άλλα μισά εξηγούν την διαδικασία, ''πάτα, φύσα ρούφατον νε...'', και πάει λέγοντας.

Θεωρώ λεβέντη τον καρδιολόγο σου που σου είπε να ξαναρχίσεις το κάπνισμα, πρόσεχέ τον όμως λίγο γιατί τον βλέπω να ξαναρχίζει κι αυτός αν δει ότι δεν τα καταφέρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, όμως, εν μέρει και με τον earling, διότι οι κόρες μου δεν φταίνε σε τίποτα, να τις αφήσει ορφανές ο πατέρας τους και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία, δεδομένου ότι γνωρίζω ότι το κάπνισμα συνήθως οδηγεί στο μνήμα νωρίτερα.

 

Συνάδελφε

 

Πολύ σωστά τα είπες.Διαφωνώ όμως με το τμήμα του κειμένου σου το οποίο παραθέτω.

 

Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του.Επιλέγει γνωρίζοντας ή όχι τα αποτελέματα της επιλογής του,κ μετά σαν σωστός άνθρωπος αναλαμβάνει τις ευθύνες του.Μία ώρα νωρίτερα θα μπορούσε πολύ εύκολα να σε στείλει στον αγύριστο (χτύπα ξύλο) η δουλειά μας,κ μάλιστα είναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ η δουλειά (συνδέεται ΑΜΕΣΑ με ψυχοσωματικά...)

 

Εγώ επέλεξα να καπνίζω,γνωρίζοντας τις συνέπειες της επιλογής μου.Αν μου τύχει στη ζωή κάποιος πολύ σοβαρός λόγος όπως αυτός που παραθέτεις,θα πάρω τις αποφάσεις μου.

Μέχρι τότε,διατηρώ ένα δικαίωμά μου στην επιλογή.Κ η επιλογή μου είναι να καπνίζω ΟΠΟΤΕ νιώθω ότι θέλω,χωρίς να επεμβαίνει κάποιος σε αυτή μου την απόφαση.Αν πρέπει να το κάνω αυτό σε κάποιον ορισμένο χώρο,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.Αν δεν υπάρχει αυτός ο ορισμένος χώρος,ΤΟΤΕ ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ.Κ σαν πελάτης,δεν μου αρέσει να ζορίζομαι,δεν έχω τίποτα να ρωτήσω από κανένα αν του αρέσει ή όχι,όπως δεν με ρώτησε κ εμένα κανείς.Αυτή είναι κ με λίγα λόγια η τοποθέτησή μου.

 

@Χάρης: Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου φίλε μου.Μόνο που αν δεν είσαι καπνιστής ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ......Έχω δοκιμάσει να το κόψω........μετά από μερικές μέρες που ξέσπαγα με το παραμικρό,πήρα απόφαση ότι το τσιγάρο με κάνει πιο ευχάριστο και κοινωνικό άνθρωπο στον περίγυρό μου....:lol: Επίσης,για να μην στενοχωριέσαι με τους χαρακτηρισμούς,όταν μιλάμε για ρατσισμό εννοούμε κοινωνικό ρατσισμό.

 

@ss_sk: Συνάδελφε τελευταία σε βλέπω λίγο να ζορίζεσαι.....Σε ταράζουν ή σε απογοητεύουν τα μηνύματα που διαβάζεις?Γιατί τόση καυστικότητα κ απαισιοδοξία?

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα της δημόσιας δωρεάν περίθαλψης για όλους το θεωρώ αυτονόητο σε μια πολιτισμένη κοινωνία. Και απ' ό,τι φαίνεται, πράγματι όλοι συμφωνούν σ' αυτό.

Εκεί όμως που διαφωνούμε είναι το εάν έχουμε το δικαίωμα να βλάψουμε, εν γνώση μας, τον εαυτό μας.

Και εκεί που θα ήθελα να τοποθετείτε είναι:

α) θεωρείτε υποκριτική την πολιτική του κράτους; (βλ. ΕΔΩ)

β) αν το κάπνισμα από το πρώτο τσιγάρο είναι τόσο βλαβερό γιατί δεν απαγορεύεται ολοσχερώς το κάπνισμα;

γ) το δικαίωμα της επιλογής μας δεν έχει κανένα όριο όπως το θέτει ο [email protected]; Γιατί τότε απαγορεύονται τα ναρκωτικά; Γιατί μου επιβάλλουν τη ζώνη ασφαλείας στο αυτοκίνητο και το κράνος στη μοτοσυκλέτα; Γιατί τα μέτρα ασφαλείας στην οικοδομή και γενικά στον εργασιακό χώρο είναι υποχρεωτικά όχι μόνο για τον εργοδότη αλλά και για τον εργαζόμενο;

 

@[email protected]

Το αν καπνίζω/κάπνιζα ή όχι, τι έχω κάνει στη ζωή μου και τι εξαρτήσεις έχω/είχα ούτε το γνωρίζεις ούτε θα το μάθεις μέσα από ένα forum. Να βοηθήσω θέλω, αν μπορώ.

 

@Lakis Bidis

Το πρώτο βήμα είναι να παραδεχθεί κάποιος ότι το κάπνισμα είναι πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό.

Το δεύτερο να ζητήσεις βοήθεια από ειδικούς όταν βλέπεις ότι μόνος σου δεν μπορείς να το κόψεις.

Πιο σημαντικό όμως απ' όλα θεωρώ το να υπάρχουν δίπλα σου άτομα που θα σε στηρίζουν και ενίοτε θα σε πιέζουν.

Link to comment
Share on other sites

α) Φυσικά! Επιτρέπει την πώληση, την χρήση αλλά πάει να σε περιορίσει στο πού θα καπνίσεις δήθεν για να μην βλάπτεις τους παθητικούς καπνιστές. Αυτά τα είπα από την αρχή.

β) Θα γίνει και αυτό... Θυμήσου τις εποχές του 17-18ου αιώνα που το όπιο ήταν σχεδόν νόμιμο.

γ) Αν υπήρχε φιλτράκι που μειώνει τις βλαβερές ουσίες για τον καπνιστή και ακροφύσιο που κάνει την αντίστοιχη δουλειά για τον καπνό που βγαίνει από το τσιγάρο, τότε θα υπήρχε αντιστοιχία στα παραδείγματα σου. Τώρα, το αντίστοιχο είναι να μήν χρησιμοποιείς αυτοκίνητο μέσα σε πόλεις και χωριά.

Το αν καπνίζω/κάπνιζα ή όχι, τι έχω κάνει στη ζωή μου και τι εξαρτήσεις έχω/είχα ούτε το γνωρίζεις ούτε θα το μάθεις μέσα από ένα forum. Να βοηθήσω θέλω, αν μπορώ.
Αν θες να βοηθήσεις καπνιστή να το κόψει και αν υπήρξες ποτέ καπνιστής, μπορείς να βοηθήσεις με το να μας πεις την συνταγή που "έπιασε" σε εσένα. Θα το εκτιμούσαμε όλοι.
Ούτε εάν μείνουν σπίτι όσοι καπνίζουν θα λυθεί το πρόβλημα - σε ποιά εποχή ζούμε?
Ζούμε στην εποχή που δεν μπορείς να απολάυσεις τίποτα μα τίποτα χωρίς να πληρώσεις ένα βαρβάτο αντίτιμο. Περίπτωση εξωτερικού: Χλιδάτο εστιατόριο με περιοχή καπνιστών να μη. Είτε καθόσουν στους καπνιστές είτε όχι, το ένα και το αυτό ήταν. Εξαερισμός μηδέν. Άρα, το πρόβλημα δεν είναι αν καπνίζει ο άλλος ή όχι. Το πρόβλημα είναι τί κάνουν οι καταστηματάρχες και η πολιτεία για τα "καυσαέρια" εντός ένός χώρου.
Link to comment
Share on other sites

@lakis bidis

Το πρώτο βήμα είναι να παραδεχθεί κάποιος ότι το κάπνισμα είναι πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό.

Το δεύτερο να ζητήσεις βοήθεια από ειδικούς όταν βλέπεις ότι μόνος σου δεν μπορείς να το κόψεις.

Πιο σημαντικό όμως απ' όλα θεωρώ το να υπάρχουν δίπλα σου άτομα που θα σε στηρίζουν και ενίοτε θα σε πιέζουν.

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά και το ότι θα πρέπει να αντιληφθείς πως το θέμα του εθισμού είναι στο μυαλό και όχι κάπου αλλού. Ειδικά για το τσιγάρο, δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.