Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είσοδος νερού σε υπόγειο


titopou

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με ένα θέμα που με αντιμετωπίζω.

 

Νέα οικοδομή δυόροφη με υπόγειο  ,θεμελιώθηκε το 2010 κατοικήθηκε το 2013, με τις απαραίτητες εργασίες στεγανοποίησης του υπογείου , αλλά και με τη χρήση πλαστικοποιητή στο σκυρόδεμα, εμφάνισε έντονη εισροή νερού στο υπόγειο και συγκεκριμένα στο τοιχείο που συνορεύει με όμορο οικόπεδο , σημείο εισροής του νερού ακριβώς πάνω από την ολική κοιτόστρωση.

 

Ο γείτονας από τη στιγμή της μελέτης - θεμελίωσης έκανε εργασίες στα σύνορα των δύο οικοπέδων, συντριβάνι (ανενεργό) εδαφόπλακα δεντροφυτεύσεις καλωπισμός κήπου , τοποθέτηση μαρμάρων πάνω στη μάντρα του που τα κόλλησε πάνω στα τοιχεία μου καταργώντας τον αντισεισμικό αρμό που είχα αφήσει κτλ.

 

Η πρώτη εισροή νερού έγινε όταν πλημύρισε κυριολεκτικά το οικοπεδό του , το νερό έφτασε το ένα μέτρο ύψος ,από εκεί και πέρα ΟΠΟΤΕ βρέχει εμείς πλημυρίζουμε.

 

Να σημειωθεί ότι ΚΑΙ ο βόθρος του είναι σηπτικός.

 

Ο μηχανικός μου με συμβουλεύει να κάνουμε ρητινενέσεις από το εσωτερικό του σπιτιού μου με υλικό που διογκώνεται για να αντιμετωπίσουμε το όποιο πρόβλημα έχει δημιουργηθεί στο έδαφος απο τη μερία του γείτονα , αυτό όπως απαιτεί απ οτι με ενημέρωσε να γεμίσω τρύπες το τοιχείο μου που σε αυτή τη μεριά είναι 40 cm!!!

Με ανησυχεί ιδιαίτερα η υγρασία - νερό στον οπλισμό μου καθώς και η αλλίωση της ποιότητας του εδάφους κάτω από τη θεμελίωση μου.

Ξέχασα να αναφέρω ότι υπολογιζόμενο το πάχος της ολικής κοιτόστρωσης βρίσκομαι συνολικά 3 μέτρα κάτω από το επίπεδο του όμορου οικοπέδου.

 

 

Πολύ ευγενικά θα σας παρακαλούσα για τις γνώμες σας - συμβουλές σας.

 

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

 

καταρχήν πλαστικοποιητής στο σκυρόδεμα δεν σημαίνει αύξηση στεγανότητας. Επιπλέον ο όρος "απαραίτητες εργασίες στεγανοποίησης του υπογείου" δεν μου λέει τίποτα.

 

Σε κάθε περίπτωση το φορτίο που δέχεσαι, απο τα λεγόμενά σου είναι σημαντικό. Η δημιουργία κουρτίνας με ενέσιμο υλικό απαιτεί καθολική πλήρωση των περιμετρικών τοιχίων. Η επίτευξη 100% πλήρωσης είναι τραγικά δύσκολη και διέπεται απο τις συνθήκες εφαρμογής. Παρουσία νερού η πλήρωση αυξάνεται ενω σε στεγνό επίχωμα μειώνεται. Αυτό σημαίνει οτι εκτός του γεγονότος οτι θα απαιτήσει μια κάναβο ανά 40-40 εκ, η πιθανότητα να βρεθεί μια περιοχή χωρίς πλήρωση είναι αυξημένη. Το δεύτερο πρόβλημα είναι η όδευση των υδάτων. Με το ενέσιμο προιόν δεν έχεις κανένα έλεγχο της όδευσης και υπάρχει πιθανότητα, λόγω της στάθμης σου (-3 μέτρα)  να οδηγηθεί κάτω απο την θεμελίωση δημιουργώντας σωρία προβλημάτων. Τα ενέσιμα προϊόντα του είδους αυτού  ενδείκνυνται για περιορισμένο εύρος προβλήματος, π.χ.  10-20 τμ και με προϋποθέσεις.

 

Σαν πρώτη άποψη θα έλεγα οτι σαν λύση μου ακούγεται επισφαλής για το συγκεκριμένο φορτίο ύδατος που έχεις να διαχειριστείς (1 μέτρο υπέργεια στάθμη + 4-5 μέτρα υπερ-κορεσμένο έδαφος).

 

Θεωρώ επίσης ότι όταν γράφεις 40 εκ εννοείς πάχος τοιχίου ΩΣ. το επιβεβαιώνες?           .

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

 

 

καταρχήν πλαστικοποιητής στο σκυρόδεμα δεν σημαίνει αύξηση στεγανότητας. Επιπλέον ο όρος "απαραίτητες εργασίες στεγανοποίησης του υπογείου" δεν μου λέει τίποτα.

 

Σε κάθε περίπτωση το φορτίο που δέχεσαι, απο τα λεγόμενά σου είναι σημαντικό. Η δημιουργία κουρτίνας με ενέσιμο υλικό απαιτεί καθολική πλήρωση των περιμετρικών τοιχίων. Η επίτευξη 100% πλήρωσης είναι τραγικά δύσκολη και διέπεται απο τις συνθήκες εφαρμογής. Παρουσία νερού η πλήρωση αυξάνεται ενω σε στεγνό επίχωμα μειώνεται. Αυτό σημαίνει οτι εκτός του γεγονότος οτι θα απαιτήσει μια κάναβο ανά 40-40 εκ, η πιθανότητα να βρεθεί μια περιοχή χωρίς πλήρωση είναι αυξημένη. Το δεύτερο πρόβλημα είναι η όδευση των υδάτων. Με το ενέσιμο προιόν δεν έχεις κανένα έλεγχο της όδευσης και υπάρχει πιθανότητα, λόγω της στάθμης σου (-3 μέτρα)  να οδηγηθεί κάτω απο την θεμελίωση δημιουργώντας σωρία προβλημάτων. Τα ενέσιμα προϊόντα του είδους αυτού  ενδείκνυνται για περιορισμένο εύρος προβλήματος, π.χ.  10-20 τμ και με προϋποθέσεις.

 

Σαν πρώτη άποψη θα έλεγα οτι σαν λύση μου ακούγεται επισφαλής για το συγκεκριμένο φορτίο ύδατος που έχεις να διαχειριστείς (1 μέτρο υπέργεια στάθμη + 4-5 μέτρα υπερ-κορεσμένο έδαφος).

 

Θεωρώ επίσης ότι όταν γράφεις 40 εκ εννοείς πάχος τοιχίου ΩΣ. το επιβεβαιώνες?           .

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απαντησή σας.

 

Όσα αναφέρω αναφορικά με την στεγανοποίηση την ορθότητα της κτλ μου τα έχει επιβεβαιώσει ο επιβλέπων.

Αναφορικά με τη στεγανοποίηση έχει τοποθετηθεί μεμβράνη στο χώμα και το συγκεκριμένο τοιχείο χυτευθηκε με ξυλότυπο μόνο απο την εσωτερική πλευτά της οικοδομής, δηλαδή στην ουσία το μπετόν χρησιμοποίησε την μεμβράνη και το χώμα απο την άλλη μεριά σαν καλούπι.

Το θέμα είναι ότι ο επιβλέπων μηχανικός μου πρότεινε αυτή τη λύση που εγω δεν τη θέλω , γιατί δεν θέλω να κάνω τον τοίχο σαν ελβετικό τυρί από τρύπες.

Το φορτίο τού νερού δεν ξέρω αν είναι μεγάλο , αν αναφερεστε σα αυτό, εκτός από τη φορά που ανέφερα όταν εσπασαν οι σωληνώσεις και πλημύρισε το γειτονικό οικόπεδο και από τότε άρχισαν τα προβλήματα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στα σύνορα μας δεν έχει πλακόστρωση και η ρύση του γειτονικού οικοπέδου είναι πρός τη δική μου κατασκευή.

Το ένα και μοναδικό τοιχείο που είναι τόσο κάτω από το έδαφος και παρουσιάζει το πρόβλημα που ανέφερα έχει πάχος 40 cm για να αντιστηρίξει τον χωμάτινο όγκο του γείτονα.Το τοιχείο ΩΣ δεν ξέρω τι είναι αλλά φαντάζομαι αυτό εννοείτε.

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια συμβουλή

 

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

 

Τοιχίο χαμηλής τριχοειδής απορρόφησης νοείται για τιμές μικρότερες του < 0,5 kg/m2/h0,5. Το σκυρόδεμα σε κατηγορία C20/25 έχει περίπου τιμή 7-15 kg/m2/h0,5 και άρα μιλάμε για +30 φορές μεγαλύτερη απορρόφηση ανάλογα βέβαια την πίεση που δέχεται. Στην περίπτωσή σου η πίεση του ύδατος είναι αυξημένη. Επιπλέν τοπικές αστοχίες λόγω καλουπιών, κατασκευαστικών αρμών, κλπ δημιουργούν διόδους ύδατος και άρα οι παραπάνω τιμές φτάνουν μέχρι και τα 35 kg/m2/h0,5 .

 

Η μεμβράνη που προφανώς αναφέρεσαι στην κοινή αυγουλιέρα δεν αποτελεί λύση σε τέτοιες περιπτώσεις. Θεωρώ βέβαιο οτι ο μηχανικός δεν περίμενε τέτοιο φορτίο ύδατος και άρα ακολούθησε την απλή και πεπατημένη διαδικασία. Υπόψιν οτι η μεμβράνες αυτού τους είδους δεν κάνουν για περιπτώσεις δεντροφυτεύσεις, κήπων ή άλλων διαρρυθμίσεων υψηλού φορτίου ύδατος που δημιουργούν συνθήκες μόνιμου φορτίου.

 

Σήμερα έχεις να αντιμετωπίσεις ένα σημαντικό πρόβλημα. Α) το σκυρόδεμα σε κυκλική επαφή με το νερό ενδέχεται με τα χρόνια να χάσει την αντοχή του σημαντικά, β) ο οπλισμός θα διαβρωθεί αν δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες και γ) είναι λογικό οτι δεν μπορείς να ζείς με μόνιμη υγρασία και προβλήματα μόνιμου ύδατος. Ταυτόχρονα θα πρέπει να πάρεις μέτρα ώστε αν το φορτίο δεν πρόκειται να αλλάξει απο την πλευρά του γείτονα, θα πρέπει να υπάρχει σίγουρη όδευση μακρυά απο την δική σου θεμελίωση.

 

Ο μηχανικός σου λοιπόν θα πρέπει κατά την προσωπική μου άποψη να ξεκινήσει να σκέφτεται λύσεις προς την λογική της επιφανειακής στεγανολεκάνης με ταυτόχρονη στεγανοποίηση εξωτερική του τοιχίου. Η επιφανειακή στεγανολεκάνη πραγματοποιείται με ειδικούς διάτρητους σωλήνες που τοποθετούνται σε υπόβαση απο χαμηλής αντοχής σκυρόδεμα και απο επάνω φέρουν αδρανή αποστράγγισης. Εδω το καλύτερο είναι να οδευουν σε φρεάτια με υποβρύχιες αντλίες που να ανακουφίζουν την στάθμη. 

 

Το σπάσιμο των σωλήνων αν μιλάμε για κεντρικό αγωγό και για αρκετές ώρες ενδέχεται να έχουν μεταβάλλει την συνεκτικότητα του εδάφους και να έχουν δημιουργήσει θύλακες κενών. Αυτό σημαίνει οτι πλέον το χώμα δεν έχει την δυνατότητα απορρόφησης που είχε αρχικά. 

 

Η διαδικασία της κουρτίνας δεν κάνει ελβετικό τυρί διότι οι οπές σφραγίζονται με ειδικά επισκευαστικά υλικά με αντοχή αρκετά μεγαλύτερη από το υφιστάμενο. Στα πρόβληματα που σου ανέφερα παραπάνω μπορείς να βάλεις και την επιβεβαίωση με τομογράφο του οπλισμού ώστε κατά την διάνοιξη των οπών να μην κόψετε τα σίδερα.

 

Η τεχνική πάντως να καλουπώνουμε στο χώμα αν και βοηθάει τον εργολάβο και μειώνει το κόστος, αποκλείει κάθε έλεγχο ποιότητας κατασκευής, επισκευής τοπικών αστοχιών, σίγουρη απώλεια επικάλυψης, κλπ. Συνήθως απαιτεί αυτοσυμπυκνούμενο σκυρόδεμα διότι η δόνηση θα επιφέρει ανάμιξη με το χώμα, καταστροφή της μεμβράνης, κλπ. Ο εργολάβος επειδή τα γνωρίζει θα κάνει υποτυπώδη δόνηση με αποτέλεσμα το σκυρόδεμα να βγει με περισσότερες τρύπες απο την διαδικασία της εσπίεσης. 

 

Η τεχνική που σου προτείνει ο μηχανικός σου ονομάζεται curtain injection δηλαδή σε ελεύθερη μετάφραση κουρτίνα στεγάνωσης.

 

 

Curtain Injection
Curtain Injection

               

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που αρχικά τα νερά πέρασαν από την ένωση του τοιχίου με τη γενική κοιτόστρωση, προφανώς και δεν τοποθετήθηκε κάποιο κορδόνι στεγανοποίησης (π.χ. waterstop).

Επίσης από αυτά που αναφέρεις προφανώς η μεμβράνη που λες είναι η κοινή "αυγουλιέρα" που δεν έχει καμία σχέση με στεγάνωση, οπότε μάλλον δεν κατασκευάστηκε κάποια στεγανολεκάνη.

Ε¨αν τα νερά δεν είναι πολλά μπορείς να τα παλέψεις με τη χρήση ειδικών γαλακτωμάτων επάλειψης από την εσωτερική πλευρά του τοιχίου, τα οποία είναι κατάλληλα και για αρνητικές πιέσεις.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που αρχικά τα νερά πέρασαν από την ένωση του τοιχίου με τη γενική κοιτόστρωση, προφανώς και δεν τοποθετήθηκε κάποιο κορδόνι στεγανοποίησης (π.χ. waterstop).

Επίσης από αυτά που αναφέρεις προφανώς η μεμβράνη που λες είναι η κοινή "αυγουλιέρα" που δεν έχει καμία σχέση με στεγάνωση, οπότε μάλλον δεν κατασκευάστηκε κάποια στεγανολεκάνη.

Ε¨αν τα νερά δεν είναι πολλά μπορείς να τα παλέψεις με τη χρήση ειδικών γαλακτωμάτων επάλειψης από την εσωτερική πλευρά του τοιχίου, τα οποία είναι κατάλληλα και για αρνητικές πιέσεις.

 

40 εκ με πιθανές εισόδους απο τρυπόξυλα, φωλιές, κλπ δεν παλεύεται απο κανένα υλικό κρυσταλλοποίησης. 

Link to comment
Share on other sites

 

Για να καταλάβουμε την πύκνωση που απαιτείται για curtain injection 

 

το άλλο που πρέπει να καταλάβουμε είναι οτι η διόγκωση και άρα το ποσοστό πλήρωσης του υλικού επηρεάζεται απο το ποσοστό υγρασίας και τον ενεργό χρόνο του υλικού. Επιπλέον η ποσότητα του σκληρυντή στο αρχικό μίγμα είναι υπερβολικά κρίσιμη. Κοστολογικά μπορεί να ξεφύγει και ξεφεύγει πάντα διότι ποτέ δεν ξέρεις όταν πρεσσάρεις τι κενά και τι ποσοστό υγρασίας θα βρει.     

 
 

post-25466-0-85485500-1434889026_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι ο συναδελφος δεν ελαβε τα μετρα του κατα την ανεγερση, και μιλαμε για πολυ μικρο κοστος, και τωρα προτεινει μαλλον τη μονη λυση αλλα με αρκετα υψηλο κοστος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι ο συναδελφος δεν ελαβε τα μετρα του κατα την ανεγερση, και μιλαμε για πολυ μικρο κοστος, και τωρα προτεινει μαλλον τη μονη λυση αλλα με αρκετα υψηλο κοστος.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

+1

Αγαπητοί φίλοι.

 

Κατόπιν συνομιλίας με τον επιβλέπων μηχανικό μου, αναφορικά με το θέμα που έχει προκύψει υποστηρίζει σθεναρά ότι έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την υγρομόνωση του ακινήτου και υποστηρίζει ότι εργασίες που εκτελέστηκαν στο γειτονικό οικόπεδο (εδαφόπλακα 30 cm πάχους στο 50% του ακαλύπτου χώρου , εκσκαφές , δεντροφυτεύσεις συντριβάνια κτλ ) αναίρεσαν τις όποιες εργασίες έγιναν εν προκειμένω να προστατευθεί το ακίνητο απο τέτοιες καταστάσεις.

Η ουσία είναι ότι δεν έχουμε πλέον την οικονομική δυνατότητα , λόγω της ευρύτερης οικονομικής κατάστασης να επιλέξουμε τη λύση που μας προτείνει ο επιβλέπων μηχανικός που σημειωτέων είναι και πολύ καλός φίλος.

#########################################

Δε ζηταμε προσφορες απο το φορουμ.

Ζητώ συγνώμη αν το παραπάνω αντιβαίνει στην δεοντολογία του forum.

 

Με εκτίμηση

 

 

Ηλίας

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.