Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση και περιμετρικό πεζοδρόμιο


toobi

Recommended Posts

διαβαζω ενδιαφεροντα πραγματα τοσο καιρο και ηρθε η ωρα να γραψω και εγω τις αποριες μου.

ξεκινησα να φτιαχνω ενα σπιτι του πατερα μου που βρισκεται στα τουβλα εδω και καποια χρονια.

Μονοκατοικια , γυρω γυρω εχει χωμα και θελω εξωτερικα να κανω δυο πραγματα. 1ον θερμομονωση και 2ον καποιου τυπου περιμετρικο μπετο σαν πεζοδρομιο.

η απορια μου ειναι με ποια σειρα γινονται αυτα και με ποιο τροπο .

πρωτα θερμομονωση μεχρι κατω και μετα απο εξω πεζοδρομιο ή πρωτα πεζοδρομιο που να ακουμπαει τοιχο και απο εκει και πανω θερμοπροσοψη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτα θερμομόνωση και μετά το περιμετρικό γκρο μπετό, για να αποφύγεις την θερμογέφυρα. Προσοχή όμως στην επαφή της μόνωσης με το έδαφος, να ληφθούν τα κατάληλλα μέτρα ώστε να μην έχουμε προσρόφηση υγρασίας από το έδαφος.

 

Επίσης έχε υπόψη σου, ότι αν το χώμα κάτω από το γκρο  μπετό είναι μπάζωμα, ενδεχομένως στο μέλλον να υπάρξει καθίζηση κα να δημιουργηθεί αρμός μεταξύ μπετού και κτηρίου. Βεβαιώσου ότι το χώμα από κάτω είναι συμπαγές ή θα χρειαστεί να κάνεις  διαβροχή, πρόσθεση υλικού, εξυγίανση κλπ., αλλά αυτά καλύτερα να μας τα πουν οι συνάδελφοι πολ. μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα πρωτοαπάντησε, αν υπάρχει υπόγειο.
Μόνωση αυτού. Αν το ισόγειο σου είναι στο επίπεδο του εδάφους ή παραπάνω. Αν τα τούβλα έχουν πιεί υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

υπαρχει ημιυπογειο και η πλακα του "ισογειου" ειναι σε υψος 1.20. το υπογειο ειναι περασμενο με waterblock και καποια πλαστικη χοντρη μεμβρανη καφε χρωματος. τα τουβλα στεγνα φαινονται τι εννοεις εχουν πιει υγρασια?

Edited by toobi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.