Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη εντός γηπέδου και όχι πάνω στα όρια


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούται ο εκάστοτε ιδιοκτήτης να περιφράξει εντός του γηπέδου, όχι όμως επάνω στα όρια.

Συγκεκριμένα έχω πελάτη με γήπεδο 9.000τμ και 2όροφο κτήριο. Θέλει να περιφράξει γύρω από το κτήριο μια επιφάνεια της τάξης 40μΧ40μ = 1.600τμ.

Δικαιούται να το κάνει?

Θέλω να πάω με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για περίφραξη με ελαφρύ υλικό.

Η υπάλληλος της ΥΔΟΜ μου λέει ότι δέχεται μόνο πάνω στο όριο του γηπέδου, και όχι απαραίτητα όλες τις πλευρές ή όλο το μήκος, αλλά δεν δέχεται εντός του γηπέδου σε θέση που επιθυμεί ο ιδιοκτήτης.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε, αν γνωρίζει κάποιος, να δω αν υπάρχει πράγματι πρόβλημα ή δικαιούμαι, ώστε να προχωρήσω.

Επί της ουσίας, χωρίς να ξέρω τι προβλέπει ο νόμος, θεωρώ λογικό το να θέλει να περιφράξει κάποιος όποιο μέρος θέλει, αλλά είπαμε, πάμε με το νόμο παραμάσχαλα...

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ

ορισμοί

Περίφραξη ή Περίφραγμα είναι η κατασκευή με την οποία διαχωρίζονται μεταξύ τους όμορα οικόπεδα ή γήπεδα, καθώς και οικόπεδο ή γήπεδο από κοινόχρηστο χώρο.

 

 

Τα περιφράγματα τοποθετούνται είτε κατά μήκος των ορίων των ομόρων οικοπέδων είτε στο πρόσωπο αυτών. Όλα τα περιφράγματα κατασκευάζονται εξ ολοκλήρου εντός του οικοπέδου.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.