Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Δεν μου απαντησες ομως.

 

Δεν εχω ασχοληθει ουσιαστικα με το θεμα.

Ουτε εχω διαβασει οπως πρεπει.

Ουτε εξετασεις εχω δώσει.

Ουτε εχω ασχοληθει με τις ερωτησεις που εχουν αναφερει συναδελφοι.

Οποτε δεν μπορω να εκφέρω γνωμη.

Προφανως ερωτησεις του στυλ "ποσο κανει ενας ηλιακος συλλεκτης", δεν εχουν καμια ουσια.

 

Μπορω ομως να πω, οτι συναδελφοι που ασχολουνται ουσιαστικα με το αντικειμενο και εδωσαν εξετασεις, θεωρησαν τα θεματα αρκετα σοβαρα και στη σωστη κατευθυνση.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 

Μπορω ομως να πω, οτι συναδελφοι που ασχολουνται ουσιαστικα με το αντικειμενο και εδωσαν εξετασεις, θεωρησαν τα θεματα αρκετα σοβαρα και στη σωστη κατευθυνση.

Exω ασχοληθεί , υπέρ το δέον και σε πληροφορω, ότι  σαν  την  ερώτηση  με  τον  ηλιακό , έχει  δεκάδες ...!!!

Του κ@λου ερωτήσεις  για  να  τις  απαντήσει  και  ένας  δικηγόρος,  η γιατρός , η δάσκαλος αν αποστηθίσει .......!!!!!

ΠΟΥ  ΤΟ  ΣΤΗΡΙΖΩ  ΑΥΤΟ ????

Και  πάλι  θέτω  το  ερώτημα  πόσο  περισσότερη  σχέση  έχει  με  αντλίες & πύργους ψύξης , προσροφησης / απορρόφησης , ιnverter και  αντιστάθμιση  ισχύος ....... ένας τοπογράφος , η αρχιτέκτονας , η δομικών έργων κλπ , απο  έναν  δικηγόρο  η  λογιστή ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δεν αποπροσανατολίζουμε τον κόσμο , την αλήθεια καταθέτουμε.  

 

Glaps όπως αναφέρεις και εσύ εκδίδουμε Π.Ε.Α. Μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων (Τοπογράφοι, Πολιτικοί Μηχανικοί, Μηχανολόγοι κ.α. )  Αυτός είναι ένας από τους  λόγους που απαιτείται να γνωρίζουμε τουλάχιστον το βασικό πλαίσιο του τομέα της Ενέργειας. 

 

Τις ερωτήσεις που αναφέρεις και τις έχω αναφέρει και εγώ ως " χαζές " είναι λίγες και αν δεν τις απαντήσεις δεν έγινε και κάτι. Οι ερωτήσεις αυτές καλύπτουν μηδαμινό ποσοστό στο σύνολο της εξέτασης. Εχεις δικαίωμα του λάθους σε ποσοστό 30% , είναι δυνατόν με μια ερώτηση να έχεις πρόβλημα ;

 

Καλό είναι να μην κάνουμε κανόνα τις εξαιρέσεις. Ας σταματήσουμε στην Ελλάδα να βλέπουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος.

 

Τα ποσοστά επιτυχίας για τα εισαγωγικά μαθήματα είναι 74% ενω για τα κύρια συμπεριλαμβανόμενης της άσκησης 81%. 

 

Οι εξετάσεις είναι πανεύκολες !!!!!  Και το λέω εγώ που είμαι Πολιτικός Μηχανικός και όχι Μηχανολόγος. Και δεν έχω κάνει και ΜΕΑ 

 

Ας μην κάνουμε τραγικά τα απλά και ας εργαστούμε όλοι μαζί με σθένος για τα σοβαρά προβλήματα του κλάδου μας τα οποία είναι αρκετά και ανυπέρβλητα .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα σου ειναι οι εξετασεις ή οι ερωτησεις των εξετασεων?

1.Προηγουμένως μου είπες ότι οι συνάδελφοι που ασχολήθηκαν σου είπαν ότι οι ερωτήσεις  ειναι μια  χαρά ....Σου απάντησα  σ' αυτό .!!!

2.Τον προβληματισμό  μου  τον  εξέθεσα  καθαρά ...τι  δεν  καταλαβαίνεις ...?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ισμήνη , σε αυτή την χώρα δυστυχώς όλα γίνονται για την μαρμίτα..Δεν το λέω συγκεκριμένα για το ΤΕΕ, το λέω γενικά.

Ο βασικός στόχος κατά την άποψη μου είναι ο ενεργειακός επιθεωρητής να κάνει μια σωστή ενεργειακή επιθεώρηση. Έλεγξε τον αν την έκανε σωστά. Όπως ελεγχόμασταν απο τους Μηχανικούς στις Πολεοδομίες όταν υποβάλαμε τις μελέτες μας για έκδοση οικοδομικών αδειών. 

Γιάννη η πιστοποίηση των Ενεργειακών Επιθεωρητών, των Ελεγκτών Δόμησης δεν ελέγχει τα έργα τους απλά εξασφαλίζει τις ελάχιστες προϋποθέσεις  του Μηχανικού να μπορεί να ενεργεί στον αντίστοιχο  τομέα και να εκδίδει ουσιαστικά δημόσια έγγραφα. Οσο πιο γρήγορα εκσυχρονιστούμε τόσο καλύτερα για όλους μας. Σε μια ελεύθερη αγορά καλό είναι και εμείς να κάνουμε βήματα μπροστά και όχι πίσω. 

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται να ελέγχονται τόσα πολλά πιστοποιητικά. Για αυτό γίνεται πιο αυστηρός έλεγχος των επιθεωρητών. Ας μην γκρινιάζουμε. Όποιος δεν θέλει ας μην ασχοληθεί με το αντικείμενο. Υπάρχουν άποιρα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας μηχανικός. Ακούω διαφορους να κράζουν τα ΠΕΑ και να λένε πολύ κακό για το τίποτα. Αν δεν θες ρε αδερφέ μην ασχολείσαι. Δεν σε αναγκάζει κανείς. Αν κάποιος ζει μόνο με ΠΕΑ μαγκιά του. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1.Προηγουμένως μου είπες ότι οι συνάδελφοι που ασχολήθηκαν σου είπαν ότι οι ερωτήσεις  ειναι μια  χαρά ....Σου απάντησα  σ' αυτό .!!!

2.Τον προβληματισμό  μου  τον  εξέθεσα  καθαρά ...τι  δεν  καταλαβαίνεις ...?

 

 

Συνολικα οι εξετασεις τους "φανηκαν μια χαρα".

Προφανως αν το 2% της εξετασης ειναι μπουρδες, δεν ειναι αξιο αναφορας.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δεν αποπροσανατολίζουμε τον κόσμο , την αλήθεια καταθέτουμε.

 

Glaps όπως αναφέρεις και εσύ εκδίδουμε Π.Ε.Α. Μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων (Τοπογράφοι, Πολιτικοί Μηχανικοί, Μηχανολόγοι κ.α. ) Αυτός είναι ένας από τους λόγους που απαιτείται να γνωρίζουμε τουλάχιστον το βασικό πλαίσιο του τομέα της Ενέργειας.

. [/b]

Βασικός τομέας της σχολής μηχανολόγος μηχανικών για ποιο λόγο να ξαναεξεταστω; Ερωτήσεις του στυλ πόσο κανει ενας ηλιακούς ειναι τραγικό και γελοίο. Δεν θα μας βάλουν να ξαναδιαβάσουμε αυτα που κάναμε χρονια. Ντροπή να κανεις ΜΕΑ και να μην μπορεις να κανεις ενα ΠΕΑ με 3 παντζουρια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.