Μετάβαση στο περιεχόμενο

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

Οι άνθρωποι τον έκριναν για αυτά που λέει, που είναι απολύτως λογικά, αλλά εσείς πάντα καταφεύγετε σε επιθέσεις ad hominem.

 

Καλό θα είναι όμως παρόλα αυτά να μην κρίνουμε κάποιον από το πόσο όμορφα λόγια λέει αλλά και από το ποιός είναι, από ρήτορες χορτάσαμε σε όλα τα επίπεδα. Σωστά και όμορφα τα λέει, δεν λέει κανείς το αντίθετο αλλά παρόλα αυτά τα λέει έχοντας προφανώς ατζέντα, και δεν με πείθει για τις αγαθές του προθέσεις ιδιαίτερα όταν αβαντάρει κάποιο κόμμα της αντιπολίτευσης και δεν κρατάει αντικειμενική στάση

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Αρκούν για 24 μηνες και για να επιφέρουν μια πτώση της ανεργίας κατα 5-6%. Σήμερα πρέπει να κερδίσουμε τον αναγκαίο χρόνο και να δώσουμε χειροπιαστή ελπίδα στους Έλληνες. Στους 24 αυτούς μήνες θα πρέπει όμως τα κεφάλια να είναι μέσα και να σχεδιάζουν τα επόμενα 5 χρόνια. Δεν λέμε για σχεδιασμό στο χαρτί του "ξενοδοχείου" αλλα τυπικότατο και αυστηρό business plan ανα κλάδο βασισμένο στις διεθνείς προβλέψεις και όχι στις Ελληνικές ιδεολογίες.

 

Είναι ξεκάθαρο για εμένα οτι τα κόμματα πάσης φύσεως θα πρέπει να παραμεριστούν την στιγμή αυτή. Η πείνα δεν θα έχει ούτε χρώμα ούτε ιδεοληψία. Όποιος πιστεύει οτι επειδή είναι ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΧΑ δεν θα πεινάσει μπορεί κάλλιστα να ρωτήσει το γενικό λογιστήριο του κράτους. Αν το γενικό λογιστήριο μπορεί να βρεί χρήματα απο πουθενά αλλού τότε είμαστε πάρα πολύ καλά και μπορούμε να πάμε στην Μύκονο. 

 

Οι συνταξιούχοι των 120Ε είναι  ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΧΑ, οι άνεργοι είναι ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΧΑ. Αυτό συγνώμη αλλα δεν αλλάζει.    

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και όμορφα τα λέει, δεν λέει κανείς το αντίθετο αλλά παρόλα αυτά τα λέει έχοντας προφανώς ατζέντα, και δεν με πείθει για τις αγαθές του προθέσεις ιδιαίτερα όταν αβαντάρει κάποιο κόμμα της αντιπολίτευσης και δεν κρατάει αντικειμενική στάση

 

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι κόμμα της αντιπολίτευσης. Λέει στον Τσίπρα "κάνε πράγματα σαν αυτά και θα μείνεις στην ιστορία σαν τον Τρικούπη και τον Βενιζέλο". Γεγονός είναι ότι αυτούς τους πέντε μήνες ο Τσίπρας δεν πήρε ούτε ένα μέτρο για να βοηθήσει την ανάπτυξη της οικονομίας. Έχουμε ξαναγυρίσει σε πολύ μεγάλη ύφεση ακόμα και χωρίς να υπολογίσουμε τη ζημιά που έγινε από τα capital controls.

 

Ατζέντα σίγουρα έχει. Σαν μέλος της ευρωζώνης, θέλει όλη η ευρωζώνη να είναι υγιής. Δεν τον νοιάζει ποιό κόμμα θα είναι στην κυβέρνηση, αρκεί να τηρεί τους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

@ikaros

στο είπα εδώ και αρκετές μέρες ότι εσύ ο Ροδόπουλος και ο @terry έχετε στοχοποιηθεί. Σου τόνισα επίσης ότι είσαι ο πιο ευάλωτος λόγω προσωπικών στοιχείων που έχεις δώσει.

Ο Ροδόπουλος την μυρίστηκε και δεν ξανασχολήθηκε, δεν ξέρεις με τι κομματόσκυλα έχεις να κάνεις είναι κρίμα να υποστείς τις συνέπειες του φθόνου των ανικάνων, που έχουν συνασπιστεί γύρω από το συριζα.

Έχε το νου σου πλέον και στη δουλειά και στην προσωπική σου ζωή .

 

Φιλικά...

 

Δεν θεωρώ οτι υπάρχουν κομματόσκυλα με αυτή την έννοια και το εννοώ!!! Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν που για να επιζήσει και να βγάλει ένα κομμάτι ψωμί υποστήριξε ένα κόμμα. Η ανικανότητα δεν είναι μόνιμο χαρακτηριστικό και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Δεν μπορώ να κρίνω κάποιον οτι είναι ανίκανος όταν δούλευε σε ένα σύστημα που τον ανάγκαζαν να γίνει ανίκανος. Όσοι ήταν εσκεμμένα "ανίκανοι" και είναι ελάχιστοι και το εννοώ, ελάχιστοι!!! θα πληρώσουν πρόστιμο στα χρήματα που δεν θα μπορούν να δικαιολογήσουν και θα συνεχίσουν την ζωή τους. Κάποια στιγμή το σύστημα θα τους αποβάλει λόγω συνταξιοδότησης.

 

Προσωπικά σε ηλικίες κάτω των 40 ετών δεν έχω δει κομματόσκυλα αλλά ανθρώπους με δάνεια, υποχρεώσεις μέχρι το λαιμό και σε κατάσταση παραλογισμού. Τα μεγαλύτερα κομματόσκυλα τα έχω δει μέσα στην Ελληνική βουλή. Η μεγάλη πλειοψηφία δεν είναι απλά κομματόσκυλα αλλά και άνθρωποι με πραγματικά μειωμένη αντίληψη πραγματικότητας. Ειδικά στα δύσκολα 5 τελευταία χρόνια έχουν λάμψει με μαργαριτάρια. 

 

Αν θεωρούμε οτι σαν πολίτες δεν έχουμε την δυνατότητα για κάτι καλύτερο επειδή υπάρχουν 5000 κομματόσκυλα ΟΚ τότε γιατί να συζητάμε παραπέρα. Τελειώνουμε εδώ την ιστορία. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να κρίνουμε το πως φτάσαμε εδω σήμερα. Αυτό θα το κρίνουν τα παιδιά μας.

 

Αν νιώθουμε και πιστεύουμε οτι μέσα στα επόμενα 10 χρόνια,θα έχουν φύγει απο την πολιτική σκηνή και μετά θα ανασάνουμε, ΟΚ μαζί σας. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μια ερώτηση προς το γενικό λογιστήριο θα λύσει πάντως την οποιαδήποτε απορία.     

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι τον έκριναν για αυτά που λέει, που είναι απολύτως λογικά, αλλά εσείς πάντα καταφεύγετε σε επιθέσεις ad hominem.

 

Είναι πάντως ντροπή και μόνο που έγραψαν τέτοια πράγματα. Ας επικρατήσει λίγο η λογική επιτέλους. 

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το αγαθό των προθέσεών του και όχι μόνο αυτού

 

Είσαι πάντα τόσο καχύποπτος με όλους ή μόνο με τους μισούς;

Link to comment
Share on other sites

Αρκούν για 24 μηνες και για να επιφέρουν μια πτώση της ανεργίας κατα 5-6%. Σήμερα πρέπει να κερδίσουμε τον αναγκαίο χρόνο και να δώσουμε χειροπιαστή ελπίδα στους Έλληνες. Στους 24 αυτούς μήνες θα πρέπει όμως τα κεφάλια να είναι μέσα και να σχεδιάζουν τα επόμενα 5 χρόνια. Δεν λέμε για σχεδιασμό στο χαρτί του "ξενοδοχείου" αλλα τυπικότατο και αυστηρό business plan ανα κλάδο βασισμένο στις διεθνείς προβλέψεις και όχι στις Ελληνικές ιδεολογίες.

 

Είναι ξεκάθαρο για εμένα οτι τα κόμματα πάσης φύσεως θα πρέπει να παραμεριστούν την στιγμή αυτή. Η πείνα δεν θα έχει ούτε χρώμα ούτε ιδεοληψία. Όποιος πιστεύει οτι επειδή είναι ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΧΑ δεν θα πεινάσει μπορεί κάλλιστα να ρωτήσει το γενικό λογιστήριο του κράτους. Αν το γενικό λογιστήριο μπορεί να βρεί χρήματα απο πουθενά αλλού τότε είμαστε πάρα πολύ καλά και μπορούμε να πάμε στην Μύκονο. 

 

Οι συνταξιούχοι των 120Ε είναι  ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΧΑ, οι άνεργοι είναι ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΧΑ. Αυτό συγνώμη αλλα δεν αλλάζει.    

Συμφωνώ , με το κυρίο  Ροδόπουλο , όπως δείχνουν τα πράγματα καλώς ή κακώς (πλεον δεν έχει σημασία ) θα έιμαστε και μετά την Κυρική στην ΕΕ  (αφού αυτό θέλει το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ελλάδα) και μάλλον θα έχουμε ένα σκληρό πρόγραμμα για πολλά χρόνια Αυτό που μπορούμε να κάνουμε όπως έγραψε και ο κ Ροδόπουλος (που τελευταία είναι αισιόδοξος και αυτό μου αρέσει) είναι να κερδίσουμε το χρόνο που χάσαμε Να ρίξουμε άμεσα το ποσοστό της ανεργίας Εγώ σήμερα πήρα μια άδεια δόμησης (με σχετικά καλό νούμερο για τα δεδομένα που ζούμε δηλαδή 33) και έπεισα το ιδιοκτήτη να ξεκινήσει άμεσα Προσπαθώ δε να δημιουργηθούν οι προυποθέσεις , ώστε όταν έρθουν οι κατάλληλες συνθήκες μετά την συμφωνία να προχωρήσουν μεγάλες τουριστικές επενδύσεις και τρεις νέες μονάδες κτηνοτροφικών δραστηριοτήτων ξεκινούν σε λίγες μέρες Πρέπει όλοι να ρίξουμε τους επόμενους μήνες το βάρος μας να δώσουμε σε συμπολίτες μας τις προυποθέσεις να ξεκινήσουν να παράγουν έργο άμεσα Και φυσικά να στηρίξουμε μια κυβέρνηση σε  ένα κεντρικό σχεδιασμό όπως γράφει ο κ Ροδόπουλος για μια πενταετία και να βοηθήσουμε σε αυτό ανεξάρτητα σε ποιο κόμμα ανήκουμε και τι θέλαμε ιδεολογικά ο καθένας Βέβαια επειδή δεν ξεχνώ ότι είμαι κομμουνιστής θα πρέπει να μην οδηγηθούμε σε εργασιακό μεσαίωνα (και εγώ πάντα θα είμαι σε γραμμή άμυνας)  και τα οφέλη σταδιακά να μοιραστούν σε όλους , χωρίς να λιμοκτονεί η εργατική τάξη και χωρίς φυσικά να ξεχνώ ότι καλώς ή κακώς όπως έγραψα η πλειοψηφία θέλει την ΕΕ με ότι σημαίνει αυτό και το έχω αναλύσει εκτενώς

 

ΥΣ Έτσι όπως πάνε τα πράγματα από αυτό που ακούω γύρω και το κλίμα που εισπράττω  στο τέλος θα πανηγυρίσουμε και το σκληρό πρόγραμμα    Αυτό δεν μπορώ να πω σαν άνθρωπο που ήθελα άλλα πράγματα και άλλη κοινωνία , ότι με χαροποιεί αντίθετα με λυπεί πολύ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πάντα τόσο καχύποπτος με όλους ή μόνο με τους μισούς;

 

Με όλους και γι'αυτό χαίρομαι που δεν παίζει ο Λαπαβίτσας ενεργό ρόλο στην διαπραγμάτευση, ξέρω ότι έχει ατζέντα και αυτός αλλά άλλου είδους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.