Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αβεβαιότητα ορίων οικοπέδου βάση ΝΟΚ


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για 165τμ οικόπεδο το οποίο είναι με σύσταση καθετης ιδιοκτησίας με άλλο ένα 165τμ. Έχει ήδη ένα κτίσμα 55 ισόγειο και 55 1ος.
Σκοπός είναι κάποια στιγμή να γίνει κατεδάφιση και ανέγερση νέου.
Η περιοχή έχει σ.κ. 0,40 και σ.δ 1,4
Βάση σ.κ. χτίζει 66τμ κάλυψη. Με το παλιό σύστημα 0,50 έχτιζε 82 και θα ήταν πιο άνετα αλλά τι να κάνουμε.

Το θέμα είναι οτι με 3 διαφορετικούς μηχανικούς έχουν πρόβλημα και αμφιβολία για τα πλαινά όρια.

Εμπρός έχουμε πρασιά ΟΚ

Αριστερά κολλάμε στον ιδιοκτήτη του άλλου μισού της καθετης ιδιοκτησιας ΟΚ

Δεξιά? Άκουσα διάφορες εκδοχες και κανένας σίγουρος.
2.5μ ή 1μ ή και να κολλήσω.
Άλλος είπε εξαρτάται από την πολεοδομία και πρέπει να πάρω έγκριση.
Εγώ κοίταζα τον ΝΟΚ και λέει κάτω από 9μ διάσταση μπορώ να κολλήσω στα όρια!
Ένας μηχανικός σκέφτηκε μήπως στα 9μ μετριέται και το κτίσμα του αριστερού με την κάθετη.

Πίσω?
Άλλος είπε για 1 μέτρο.. Άλλος για 6 μέτρα.. Άλλος 3μέτρα.

 

Τέλοσπάντων όπως βλέπεται το σχήμα αν τελικά με αφήνουν να κολλήσω αριστερά δεξιά εξασφαλίζω 5,91 την φάτσα!

Οπότε 5,91 x 11.1 εξασφάλισα τα 66τμ

 

Το θέμα είναι οτι π.χ. αν μου πούνε 2.5μ δεξιά εγώ δεν το θέλω απλά... Θελω να χτίζει στην χειρότερη αυτά που χτίζει βάση σ.κ. δηλαδή 66!
Πως μπορώ να είμαι σίγουρος οτι αν το αγοράσω όταν έρθει η ώρα για την άδεια δεν θα μου πούνε πάλι 2.5 δεξιά?

post-41162-0-17261700-1436140486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι ΠΜ/ΑΜ επειδη εχω στην κατοχη μου ενα ακριβως ιδιο ακινητο (καθετη ιδιοκτησια με σ.κ. 0,4 και σ.δ. 1) παραθετω τι εχω μαθει/καταλαβει συζητωντας με τον μηχανικο μου:

 

- Στα 9μ μετρα και το αριστερο κτισμα οποτε δεν σε βοηθαει ιδιαιτερα - για την πολεοδομια το οικοπεδο αντιμετωπιζεται ως ενιαιο και 9μ ειναι το αθροισμα των 2 κτιριων που κολλανε

- Στο δεξιο οριο δεν μπορεις να κολλησεις με τιποτα (το οικοπεδο σου πρεπει να ανηκει σε περιοχη που ισχυε το πανταχοθεν ελευθερο συστημα δομησης που σημαινει οτι τα δυο κτιρια μαζι - που η πολεοδομια αντιμετωπιζει ως ενα - δεν μπορουν να κολλησουν σε κανενα οριο του οικοπεδου)

- Αν το κατεδαφισεις πρεπει οποσδηπωτε να αφησεις Δ η δ και δεξια και πισω απο το κτισμα (ενας ΠΜ/ΑΜ που δραστηριοποιειται στην περιοχη που σε ενδιαφερει μπορει να σου πει ποσο ακριβως ειναι και ποιο θα πρεπει να παρεις υποψη σου - σε καθε περιπτωση ειναι περισσοτερο απο 2,5 μ) κατι που καθιστα πολυ δυσκολο να αξιοποιησεις το οικοπεδο οπως θες

 

Επειδη οπως ειπα και η δικη μου περιπτωση ειναι παρομοια η συμβουλη του ΠΜ μου ηταν: δεν κατεδαφιζεις (ετσι ωστε η πλαινη αποσταση που εχεις τωρα να μεινει ιδια), κανεις αρχικα προσθηκη την πισω πλευρα στο ισογειο & 1ο οροφο (για να πας απο τα 55 τμ στα 66 τμ - εφοσον μπορεις απο τη στιγμη που πρεπει να αφησεις Δ η δ και στην πισω πλευρα) και μεταπειτα κανεις προσθηκη καθ'υψος (2ος, 3ος οροφος) για να εξαντλησεις το συντελεστη δόμησης.

 

Ελπιζω να βοηθησα - σε καθε περιπτωση χρειαζεται η γνωμη ενος ΠΜ/ΑΜ που ξερει την περιοχη.

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.
Παρακαλώ διαβάστε τους 
Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εσύ μου λες κάτι που δεν μου έχει πει κανένας και είναι καταστροφικό για τα σχέδια μου αν τελικά ισχύει.

 

Αν ισχύουν αυτά που λες αν το κατεδαφίσω είναι άχρηστο λοιπόν...

Το να κάνω προσθήκη πίσω και μετά σε ορόφους σε κτήριο του 70 νομίζω δεν αξίζει τον κόπο..

 

Καμία άποψη από μηχανικό??

3 μηχανικοί μου έχουν πει άλλα πράγματα και τώρα εσύ μου καταστρέφεις εντελώς τα όνειρα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.